علمی و پزشکی

ابتلای کودکان به سنگ کلیه و راه‌کارهای درمانی آن

درمان سنگ کلیه در نوزادان و کودکان به اندازه و نوع سنگ بستگی دارد. در مرحله اول، متخصص سعی می کند از یک روش کم تهاجمی مانند دارو برای درمان استفاده کند. اگر سنگ بزرگ باشد، جراحی پیشنهاد می شود. این عمل نیز به روش های مختلفی انجام می شود که در این مقاله از دانشکده پزشکی به آن پرداخته شده است.

علت سنگ کلیه در کودکان چیست؟

سنگ کلیه رسوبات نمک، نمک و مواد معدنی است. در واقع وقتی ادرار غلیظ می شود این مواد به کریستال و سپس سنگ تبدیل می شوند. بروز این مشکل در بزرگسالان بیشتر است، اما برخی از کودکان در هر سنی ممکن است دچار آن شوند. بروز این بیماری در کودکان بیشتر دارای عوامل ژنتیکی و زمینه ای است. موارد زیر احتمال سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد:

اختلالات دستگاه ادراری

برخی از کودکان از نقص سیستم ادراری رنج می برند. این مشکل می تواند مانع از عبور ادرار شود. تجمع ادرار همچنین زمینه ای برای تشکیل سنگ کلیه فراهم می کند.

غذای بد

مصرف زیاد نمک و شیرینی باعث ایجاد سنگ کلیه در کودکان می شود. غذاهای غنی از نمک باعث ایجاد سنگ های کلسیمی در سیستم ادراری می شوند.

عدم ورزش

عامل مهمی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد، بی حرکتی کودکان است. اضافه وزن و چاقی در بین کودکان در حال افزایش است، بنابراین آنها مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

کم آبی بدن

هر چه مایعات کمتری بنوشید، ادرارتان اسیدی تر و غلیظ تر خواهد بود. به همین دلیل خطر ابتلا به سنگ کلیه نیز افزایش می یابد.

بیماری های متابولیک

یکی از شایع ترین علل تشکیل سنگ کلیه در کودکان بیماری های متابولیک است. این مشکل می تواند باعث دفع بیش از حد کلسیم از ادرار شود، بنابراین کودک در معرض سنگ های کلسیمی قرار می گیرد. دفع بیش از حد سیستین از ادرار به دلیل عدم وجود آنزیم برای تجزیه اگزالات یکی دیگر از عوامل افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه در کودکان است. این ماده می تواند باعث تشکیل کریستال در ادرار شود. سیستئین همچنین یک اسید آمینه (یکی از اجزای پروتئین) است که در منابع غذایی مانند لبنیات، تخم مرغ، پیاز و کلم یافت می شود.

اندازه این سنگ ها می تواند از یک اینچ تا چند سانتی متر باشد. سنگ های کوچک معمولاً از طریق جریان ادرار از بدن خارج می شوند. بیمار هنگام حرکت به داخل و خارج از آن درد و شاید کمی خونریزی را تجربه کند. اما سنگ های بزرگ نیاز به درمان دارند. در غیر این صورت احتمال بروز مشکلات دیگری مانند انسداد ادرار یا عفونت ادراری وجود دارد. اگزالات یک ماده طبیعی است که در بیشتر غذاها یافت می شود.

برای دریافت نوبت آنلاین و مشاوره با متخصص اطفال و کلیه می توانید به سایت نوبت دهی درمانکده مراجعه کنید. در این سایت مشاوره با کارشناسان به صورت متنی و صوتی انجام می شود. همچنین با ارائه اطلاعات از متخصصان، شانس بیشتری برای انتخاب پزشک متخصص دارید.

علت سنگ کلیه در کودکان زیر یک سال چیست؟

سنگ کلیه در نوزادانی که نارس و با وزن کم به دنیا می آیند بیشتر دیده می شود. داشتن دستگاه اکسیژن ساز و مصرف برخی داروهای پزشکی خطر ابتلا به این بیماری را در آنها افزایش می دهد. همچنین بد نیست بدانید که بین سنگ کلیه و شیرخشک رابطه معناداری وجود دارد. شیرخشک هایی که حاوی ملامین هستند، خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان زیر یک سال افزایش می دهند. ملامین یک ماده شیمیایی آلی است که نیتروژن بسیار بالایی دارد. این ماده میزان پروتئین موجود در غذا را نشان می دهد که واقعاً زیاد نیست.

سنگ کلیه در کودکان چگونه درمان می شود؟

پزشک متخصص با توجه به نوع سنگ و اندازه آن روش درمانی را پیشنهاد می کند:

مایعات بنوشید

اگر سنگ کوچک است، نوشیدن مایعات و ورزش به عنوان اولین راه حل به بیمار پیشنهاد می شود. به این ترتیب سنگ حرکت می کند و از طریق ادرار دفع می شود. درد و مقداری خونریزی دور از ذهن نیست. پزشک همچنین نوشیدن مایعات را برای رقیق کردن ادرار و جلوگیری از تشکیل مجدد سنگ کلیه توصیه می کند.

راه حل سنگ کلیه در کودکان

استفاده از محلول خوراکی پلی سیترات پتاسیم در درمان سنگ کلیه کودکان مورد توجه قرار می گیرد. در ابتدا مقدار دارو با توجه به وزن کودک تعیین می شود به طوری که برای هر کیلوگرم یک میلی لیتر دارو در نظر گرفته می شود. در مرحله بعد، با اندازه گیری سطح pH ادرار، مقدار دارو افزایش می یابد.

برای رزرو نوبت با بهترین پزشک کلیه در تهران می توانید از خدمات آنلاین کلینیک سلامت استفاده کنید. درمانکده مرکز درمانی نیست اما با پزشکان متخصص در سراسر استان تهران همکاری می کند. با مراجعه به سایت این مجموعه می توانید به راحتی با پزشک متخصص آنلاین نوبت بگیرید.

خرد کردن سنگ کلیه در کودکان

در این تکنیک از امواج صوتی برای شکستن سنگ و تبدیل آن به قطعات کوچک استفاده می شود. سنگ های کوچک از طریق ادرار دفع می شوند. این روش درمانی درد متوسطی دارد و بین 45 تا 60 دقیقه طول می کشد.

جراحی سنگ کلیه

گاهی اوقات سنگ های کلیه به اندازه ای بزرگ هستند که مجرای ادرار را مسدود کرده و منجر به عفونت مجاری ادراری می شوند. معمولا برای برداشتن این سنگ ها از جراحی استفاده می شود. این عمل را می توان به صورت یورتروسکوپی، از راه پوست و جراحی باز انجام داد.

اورتروسکوپی

در این تکنیک از یک دوربین خوب و یک ابزار سبد مانند برای یافتن و برداشتن سنگ ها استفاده می شود. دوربین و ابزار پزشکی از طریق مثانه و مجاری ادراری به کلیه هدایت می شوند. اگر سنگ ها بزرگ باشند ابتدا با استفاده از لیزر به قطعات کوچک خرد می شوند. این عمل نیازی به بستری شدن ندارد و بیمار همان روز مرخص می شود.

جراحی سنگ کلیه از راه پوست PCNL

این تکنیک نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در طی این کار برشی سانتی متری در پوست کمر یا پهلو ایجاد می شود. دوربین و ابزار پزشکی از طریق این شکاف به سمت سنگ کلیه نشانه می رود. دستگاه پزشکی به دلیل قابلیت مکش می تواند سنگ را جدا کند. به این ترتیب بیمار به مدت ۲ تا ۴ روز نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.

جراحی باز برای درمان سنگ کلیه

در حال حاضر استفاده از این روش چندان مورد توجه قرار نمی گیرد. اگر سنگ کلیه بسیار بزرگ است و به سایر روش های درمانی پاسخ نمی دهد، جراحی باز به عنوان یک راه حل موثر پیشنهاد می شود.

چگونه می توانم به صورت آنلاین از متخصص اورولوژی وقت بگیرم؟

برای رزرو آنلاین دکتر اورولوژی و سایر تخصص ها مانند دکتر خون (انکولوژی) شما گزینه های زیادی دارید. استفاده از سرویس سلامت آنلاین درمانکده می تواند گزینه خوبی باشد. درمانکده پل ارتباطی شما با پزشکان متخصص شاغل در سراسر استان تهران است. در صورت لزوم می توانید از خدمات کارآزمایی بالینی نیز استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا