بین الملل

«نجلاء بودن» مامور تشکیل دولت جدید در تونس شد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین نازک نارنجی ، قیس سعید ، رئیس جمهور تونس که در 25 ژوئیه نخست وزیر این کشور را برکنار کرد و پارلمان را تعلیق کرد ، “دولت جدیدی را برای پناهگاه ماه رمضان” برای ایجاد دولت جدید تعیین کرد.

این برای اولین بار در تاریخ سیاسی تونس است که یک زن نخست وزیر این کشور شده است.

در بیانیه ای که در صفحه فیس بوک ریاست جمهوری تونس منتشر شده است آمده است: سپتامبر 2021) احداث ضریح در ماه رمضان برای تشکیل دولت واجب است تا بتواند در اسرع وقت دولتی تشکیل دهد.

نجلا بودن ، 63 ساله ، استاد آموزش عالی در مدرسه ملی مهندسان در تونس و متخصص زمین شناسی است. او همچنین پروژه ای را برای اجرای برنامه های بانک جهانی در وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی رهبری کرد.

2011 به عنوان مدیرکل کیفیت در وزارت آموزش عالی منصوب شد. وی همچنین در راستای اهداف تعیین شده توسط همان وزارت ، سمت رئیس واحد عملیات را بر عهده داشت و در سال 2015 نیز در دفتر “شهاب بودان” وزیر سابق آموزش عالی کار کرد.

نجلا اولین زنی بود که در تاریخ تونس سمت نخست وزیری را بر عهده داشت.

در 25 ژوئیه ، پس از جلسه اضطراری بین رئیس جمهور تونس و برخی مقامات عالی رتبه ، رهبری در بیانیه ای اعلام کردند که سعید تصمیم به حذف کابینه و تعلیق ثبات سیاسی پارلمان در تونس گرفته است. وی در بیانیه ای خواستار تصمیم گیری مطابق با ماده 80 قانون اساسی تونس شد.

انتهای پیام /


دکمه بازگشت به بالا