نیروی دریایی چین کشتی‌های ژاپنی را از اطراف جزایر مورد مناقشه بیرون کرد

گارد ساحلی چین اعلام کرد چندین کشتی ماهی‌گیری و قایق‌های گشت‌زنی ژاپنی را از آب‌های جزایر مورد مناقشه دیائویو بیرون کرده است.

به گزارش نازک نارنجی، لی‌یو دِجون، سخنگوی گارد ساحلی چین امروز (پنج‌شنبه) با انتشار بیانیه‌ای که روی وب‌سایت دولتی چین قرار گرفته است، گفت پکن چند کشتی ماهی‌گیری و قایق‌های گشت‌زنی ژاپنی را از آب‌های جزایر سِنکاکو که در چین به‌عنوان جزایر دیائویو نیز شناخته می‌شود، خارج کرده است.

وی همچنین اعلام کرد از ۲ تا ۴ ژوئن، دو کشتی ماهی‌گیری و چندین قایق گشت‌زنی «به‌طور غیرقانونی وارد آب‌های سرزمینی جزیره چینی دیائویو شدند.»

بنابر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، در ادامه این بیانیه آمده است کشتی‌های پلیس دریایی چین، مطابق با قانون با انجام اقدامات کنترلی لازم به آنها هشدار دادند و کشتی‌ها را مجبور به خروج کردند.

سخنگوی گارد ساحلی چین با تاکید بر اینکه «جزیره دیائویو به همراه جزایر همسایه جزو قلمرو چین است» افزود: ما از طرف ژاپنی می‌خواهیم که هرچه فوری تمام اقدامات غیرقانونی در این زمینه را متوقف کند.

چین و ژاپن همچنان بر سر مالکیت جزایر دیائویو یا سنکاکو اختلاف ارضی دارند. پس از جنگ جهانی دوم، این جزایر توسط ایالات متحده تحت کنترل درآمد و سپس در سال ۱۹۷۲ به ژاپن واگذار شد. پکن با این تصمیم مخالف است و یادآوری می‌کند که این جزایر به عنوان قلمرو چین در نقشه‌های ژاپن در سال‌های ۱۷۸۳ و ۱۷۸۵ مشخص شده بودند.

این مناقشه در سال ۲۰۱۲ پس از خرید پنج جزیره از یک مالک خصوصی ژاپنی توسط مقامات توکیو تشدید شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا