علمی و پزشکی

پای بن‌سلمان به کتاب رکوردهای گینس کشیده شد!/ عکس

به گزارش خبرگزاری نازک نارنجی، بنابر گزارش رکوردهای جهانی گینس، بزرگراه ۱۰ عربستان سعودی طولانی‌ترین جاده مستقیم جهان شناخته شد و از بزرگراه ایر (Eyre Highway) در استرالیا پیشی گرفت. این دستاورد یک نقطه عطف مهم در زمینه زیرساخت‌های حمل‌ونقل محسوب می‌شود و به مسافران امکان می‌دهد سفری بی‌نظیر در مسافتی طولانی همراه با چشم‌اندازی بدون موانع را تجربه کنند.

این جاده آسفالت ۲۶۵ کیلومتری، بدون هیچ پیچی به چپ یا راست یا شیب قابل‌توجه به بالا یا پایین، از دل صحرای وسیع ربع الخالی که بزرگ‌ترین بیابان شنی جهان است، می‌گذرد. مدت زمان رانندگی برای طی این مسیر تمام مستقیم حدود دو ساعت است.

پای بن‌سلمان به کتاب رکوردهای گینس کشیده شد!/ عکس

این بزرگراه که در اصل به عنوان یک جاده خصوصی برای ملک فهد، پادشاه پیشین عربستان سعودی، ساخته شد، از حراد، شهری که به ذخایر نفت و گازش مشهور است، تا البطحا، در نزدیکی مرز امارات متحده عربی امتداد دارد.

رکورد طولانی‌ترین جاده مستقیم جهان تا پیش از این در اختیار بزرگراه ایر در استرالیا بود که در مسیری به طول ۱۴۶ کیلومتر، غرب استرالیا را به جنوب آن وصل می‌کند.

پای بن‌سلمان به کتاب رکوردهای گینس کشیده شد!/ عکس

با اینکه به نظر می‌رسد برای رانندگی در بزرگراه ۱۰ عربستان سعودی، راننده به لطف امکان کنترل خودکار تنظیم سرعت (کروز) کار زیادی ندارد، درباره بی‌توجهی رانندگان حین حرکت با سرعت هشدارهایی داده شده است. اطلاعات موجود در سایت خطرات جاده‌ای (riskroads.org) تاکید می‌کند که به رغم نبودن پیچ در جاده‌ها، خطر تصادف و برخورد خوروها همچنان وجود دارد. از طرفی رانندگی در یک محیط بیابانی با مجموعه خطرات خاص خود همراه است و وسایل نقلیه باید مراقب شترهای سرگردان یا کانگوروها باشند.

دلایل ساخت چنین جاده طولانی و مستقیمی اعلام نشده است، اما برخی گمان می‌کنند که این جاده مسیری مستقیم و سریع برای سفرهای مهم و رسمی در این پادشاهی باشد. با این حال صرف‌نظر از دلیل اصلی ساخت بزرگراه ۱۰، این جاده نمونه‌ای برجسته از مهندسی مدرن و برای رانندگی یک تجربه منحصربه‌فرد محسوب می‌شود که البته نیازمند هشیاری کافی رانندگان است.

منبع:‌ mashable

۲۲۷۲۲۷

گروه تحریریه مطالب پزشکی

هدفم این است که با ارائه محتواهای علمی و امیدوارکننده، به شما کمک کنم تا از جدیدترین تحقیقات در زمینه سلامتی مطلع شوید و اقدامات مناسبی را برای بهبود و حفظ سلامتی خود بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا