عمومی

«قدر» شب تقدیر و تعیین سرنوشت‌ها – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین، گروه استان‌ها – فاطمه سعادتیان نیک: شب قدر، شب باارزش و پرفضیلت و با امور مهم و باعظمتی همراه است؛ همانند نزولِ اجمالی قرآن، پیدایش افاضات باطنی و فضای خاصّ معنوی، تقدیر و تعیین سرنوشت‌ها، تدبیر و برنامه ریزی‌های جدید و نزول جبرئیل و فرشته‌ها.

عبادت در این شب، بالغ بر هشتاد سال ارزش دارد و قابل قیاس با سایر شب‌ها نیست. در چنین شبی خداوند در رحمت می‌گشاید و بندگان خود را در رواق آن می‌نشاند و مؤمنان و عبادت کنندگان را مشمول رحمت خاص خود می‌سازد.

«قدر» شب تقدیر و تعیین سرنوشت‌ها

ارزش فوق العاده عبادت در شب قدر، این شب را همچنان در میان شب‌های ماه مبارک رمضان مخفی و ناشناخته نگه داشته است؛ بدین جهت که مردم به همه این شب‌ها اهمیت دهند. چنانکه خداوند رضای خود را در میان انواع طاعات پنهان کرده تا مردم به همه طاعات روی آورند و غضبش را در میان معاصی پنهان کرده تا از همه بپرهیزند، دوستانش را در میان مردم مخفی کرده تا همه را احترام کنند، اجابت را در میان دعاها پنهان کرده تا به همه دعاها روی آورند، اسم اعظم را در میان اسماً مخفی ساخته تا همه را بزرگ دارند و وقت مرگ را مخفی ساخته تا در همه حال آماده باشند.

اعمال شب قدر

عظمت شب قدر به قدر ضرورت و ظرفیت بیان شد و حال سخن از تکلیف و برنامه‌های عملی در شب قدر است؛ شبی که نفحات معنوی به صورت استثنایی پدید آمده و باید آن را غنیمت شمرد و به توان قدر سود جست. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «إِنَّ لِرَبِّکُمْ فِی أَیَّامِ دَهْرِکُمْ نَفَحَاتٍ أَلَا فَتَعَرَّضُوا لَهَا خدا را در امتداد ایام، نسیم‌های خاص معنوی است به هوش باشید و خود را در معرض آنها قرار دهید».

وظایف ما در این ایام باید در ابعاد فردی و اجتماعی صورت پذیرد و عمدتاً باید در سه محور مهم انجام وظیفه کنیم: خودسازی، رذیلت زدایی و اصلاحات اجتماعی.

شب قدر تجلی منزلت و شکوه امام عصر علیه السلام است

در همین راستا «عبدالله ابراهیمی»، کارشناس دینی و مذهبی در گفت‌وگو با خبرنگار آنلاین اظهار کرد: شب قدر تجلی معنویت و شکوفایی قرآن در جهان هستی است.

کارشناس دینی و مذهبی ادامه داد: شب قدر روشن‌تر و زیباتر از هر زمانی است که خورشید در آن به شدت می تابد. شبی که ملائکه تا صبح در رفت و آمد بین زمین و آسمانند، شبی که با نام و یاد جان پیامبر و عزیزترین و بهترین پرورش یافته مکتب اسلام یعنی علی ابن ابی طالب گره خورده است و صدای فزت برب الکعبه در زمین و آسمان بلند است و خداوند اراده کرده است که تا صبح سلام هی حتی مطلع الفجر باشد.

«قدر» شب تقدیر و تعیین سرنوشت‌ها

وی در ادامه گفت: فرشتگان در دفتر الهی قلم‌ها در دست دارند تا به برکت قرآن، علی و ماه رمضان در چنین شب قدری بر روزه داران و بندگان الهی غفران الهی را بنویسند و به تأیید امام حاضر و ناظر مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف برسانند.

ابراهیمی بیان کرد: شب قدر تجلی منزلت و شکوه امام عصر علیه السلام است که تنزل الملائکه بر محضر ایشان اتفاق می‌افتد و ملائک خدمت ایشان می رسند که پرونده‌ها و مقدرات را از روی مهربانی و لطف امضا و بواسطه وجودش زمین و زمان استوار ماند.

کارشناس دینی و مذهبی در ادامه اظهار کرد: در این شب است که باید بیش از هر وقت دیگری آن را قدر بدانیم قدر خالق را که رحمن و رحیم است و قدر امام را که دلسوز ترین انسان نسبت به ماست و قدر خودمان را که اشرف مخلوقات جهانیم بدانیم، بهای ما خداوند است و مسیرش از باب امام و لطف و مهربانی اوست و در شب قدر این باب به روی همه بندگان باز است تا سریع‌تر به مغفرت الهی برسند.

وی در ادامه به تأثیرات شب قدر اشاره کرد و گفت: گویی خداوند تبارک و تعالی در شب قدر اراده فرموده است که به بهانه‌های مختلف و ابزار گوناگون بندگانش را بیامرزد می‌توان ابزار معنوی مذکور را در قالب‌هایی بر شمرد.

کارشناس دینی و مذهبی افزود: قرآن خواندن و قرآن به سر گذاشتن از راه‌های دیگر آمرزش و رسیدن به خدای متعال است.

وی به امامان معصوم نیز اشاره کرد و گفت: توسل به امامان معصوم علیهم السلام و خداوند را به آنها قسم دادن و آنها را شفیع خود قرار دادن از جمله راه‌های دیگری است که در شب قدر به راحتی می‌توان به آمرزش خداوند متعال رسید.

ابراهیمی گفت: نماز معراج مؤمن است و در شب قدر از راه‌های صعود به اوج مغفرت و غفران است لذا در شب قدر نماز آثار فراوان و سریع در استجابت دعا دارد.

کارشناس دینی و مذهبی گفت: دعا کردن و نیایش با حضرت حق اوج احساس و تقرب به خداست و صدا کردن خداوند با صد فراز و هزار نام احساس بسیار خوشایندی را به انسان می‌دهد و باعث مغفرت و برکت معنوی برای هر انسانی در شب قدر می‌شود.

وی همچنین بیان کرد: در شب قدر یک راه سریع نیز وجود دارد و آن سفینه النجات یعنی حضرت امام حسین علیه السلام است زیارت آن حضرت بسیار سفارش شده و می‌تواند ما را به سر منزل مقصود برساند.

بزرگترین مراسم شب‌های قدر با حضور ارادتمندان اهل بیت (ع) در حرم رضوی

«قدر» شب تقدیر و تعیین سرنوشت‌ها

بزرگترین مراسم شب‌های قدر با حضور ارادتمندان اهل بیت (ع) در حرم رضوی برگزار و سوگواران به شب زنده داری می‌پردازند.

کتیبه‌های سیاه به حرمت عزای امام علی علیه السلام، جد بزرگوار ثامن الحجج (ع) نصب و صحن و سرای حرم رضوی به نشانه غم بزرگ امت اسلام و زائران و مجاوران رضوی سیاهپوش است.

صحن‌های انقلاب اسلامی، آزادی، جمهوری اسلامی و گوهرشاد میزبان مردمی است که از سراسر کشور آمده‌اند تا در این شب گرامی در کنار هم در اجتماعی یکدل و پیوسته عزاداری کنند؛ مادرانی بچه در آغوش، مادربزرگ و پدربزرگ‌ها همراه با فرزندان و نوه‌هایشان، جوانان، نوجوانان و… از یزد، اصفهان، تهران، ارومیه، بوشهر، همه صف به صف دل به نوای مناجات سپرده‌اند.

مراسم احیای شب ۲۱ و ۲۳ رمضان الکریم در حرم رضوی

در شب ۲۱ ماه مبارک رمضان ضمن قرائت آیاتی از کلام الله مجید توسط قاسم مقدمی، دعای جوشن‌کبیر و مرثیه‌سرایی توسط حاج محمود کریمی قرائت خواهد شد و در ادامه ضمن بهره‌مندی زائران و مجاوران از بیانات حجت‌الاسلام و المسلمین ناصر رفیعی، مراسم قرآن به سَر نیز اجرا می‌شود.

ترتیل‌خوانی سوره‌های روم، دخان و عنکبوت از بخش‌های آغازین مراسم شب ۲۳ ماه رمضان است که جواد پناهی، رضا گلشاهی و جواد سلیمانی از قاریان این مراسم هستند.

دعای روح بخش جوشن کبیر با نوای سید مصطفی الموسوی قرائت می‌شود و مرثیه‌سرایی و عزاداری از دیگر برنامه‌هایی است که توسط مداح و ذاکر اهل بیت عصمت و طهارت (ع) حاج احمد واعظی اجرا می‌شود.

سخنرانی و مراسم قرآن به سَر شب ۲۳ ماه مبارک رمضان را حجت‌الاسلام و المسلمین مسعود عالی و جعفر ملائکه بر عهده دارند.

مراسمی ویژه برای ناشنوایان در حرم مطهر رضوی

«قدر» شب تقدیر و تعیین سرنوشت‌ها

حدود ۸۰۰ ناشنوا و کم شنوا از سراسر کشور با حضور در رواق حضرت زهرا سلام الله علیهای حرم مطهر رضوی از فیض و برکات مراسم نخستین شب قدر بهره مند شدند.

این ویژه برنامه در شب‌های ۲۱ و ۲۳ ماه مبارک رمضان نیز در رواق حضرت زهرا (س) حرم مطهر رضوی از ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه آغاز می‌شود و تا ساعت ۲۳ و ۴۰ دقیقه ادامه دارد.

بهره‌مندی از آثار و برکات شب‌های قدر

در باب فضیلت‌های شب قدر نیز حجت‌الاسلام مرتضی همتی‌فر، معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار آنلاین اظهار کرد: همانطور که قرآن می‌فرماید شب قدر از هزار شب افضل است و یک شب با هزار شب نه تنها برابر نیست بلکه بالاتر است و حیف است که قدر این شب را ندانیم و خسران کنیم برای اینکه از این فرصت استفاده کنیم باید به اموری توجه داشته باشیم.

معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی افزود: ابتدای باید جایگاه شب قدر را بشناسیم و شناخت و علم از ماه رمضان و شب قدر که در دل این ماه بزرگ قرار گرفته داشته باشیم.

وی بیان کرد: همچنین اراده و نیت جدی داشته باشیم که از این شب‌ها استفاده کنیم و دل‌ها را آماده بهره برداری از این شب کنیم.

همتی فر اظهار کرد: اعمال این شب را همانطور که در روایات وارد شده تا جایی که توان داریم انجام و سعی کنیم بیدار و شب زنده داری کنیم.

«قدر» شب تقدیر و تعیین سرنوشت‌ها

معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: باید تلاش کنیم اخلاص و خضوع را در دل‌ها ایجاد کنیم و با تضرع و نیایش واقعی خدا را صدا بزنیم و از وجود با برکت معصومین علیهم السلام و قرآن مجید برای شفاعت استفاده کنیم.

همراه کردن فرزندان و نسل نو برای شرکت در مراسم و احیای شب قدر است

وی افزود: مساله مهمی که باید توجه داشته باشیم همراه کردن فرزندان و نسل نو برای شرکت در مراسم و احیای شب قدر است که بسیار سازنده است و موجب توسعه گفتمان دینی و فرهنگی جامعه است.

در شب‌های قدر باید به سعادتمندی و قرار گرفتن در ردیف سعادتمندان و انسان‌های خوش فرجام، و دوری از شقاوت و بدبختی و ترک صفات زشت و ناپسند توجه ویژه ای داشته باشیم و از این رو است که پیوسته در دعاهای مخصوص شب‌های احیا می‌خوانیم: «وَ أَنْ تَجْعَلَ اسْمِی فِی هَذِهِ اللَّیْلَهِٔ فِی السُّعَدَاءِ وَ رُوحِی مَعَ الشُّهَدَاءِ خدایا امشب نام مرا در میان سعادتمندان و روحم را با شهدای راه حق قرار ده».

دکمه بازگشت به بالا