استان ها

‍ مراجعه ۲۲۲ نفر در ۱۰ روز ابتدای امسال به کلینیک هاری نیشابور

نازک نارنجی/خراسان رضوی مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی نیشابور از مراجعه ۲۲۲ نفر در ۱۰ روز ابتدای امسال به کلینیک هاری این شهرستان خبر داد.

 هدیه شیرازی نیا در گفت‌وگو با نازک نارنجی بیان کرد: در ۱۰ روز نخست سال ۱۴۰۳ به طور متوسط روزانه ۱۲ نفر مورد گزش حیوانات قرار گرفته و جهت دریافت واکسن به واحدهای مراقبت درمان هاری و در همین مدت ۲۲۲ نفر نیز برای تکمیل دوره واکسیناسیون هاری به مراکز فوق مراجعه کرده‌اند.

وی با بیان اینکه بیشترین موارد گزیدگی توسط سگ و گربه ایجاد می‌شود، بیان کرد: اصلی‌ترین راه سرایت بیماری، گاز گرفتن به وسیله حیوان هار است. هرگونه نفوذ دندان در پوست گزش محسوب می‌شود.

 مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی نیشابور با اشاره به اینکه انتقال بیماری از راه گازگرفتن حیوانات مبتلا به انسان و حیوان انجام می‌گیرد، خاطرنشان کرد: همه گزش‌ها بدون توجه به محل، وسعت و شدت آسیب بالقوه خطرناک هستند.

وی با بیان اینکه ویروس هاری حتی از زخم‌های بسیار کوچک و در حد خراش هم می‌تواند باعث ابتلای فرد به هاری شود، اذعان کرد: پس زخم هرچند کوچک (حتی خراش پوستی) باید فوری تحت درمان پیشگیری از هاری (شستشوی زخم و واکسیناسیون) قرار گیرد.

شیرازی نیا با اشاره به اینکه متاسفانه در سال‌های اخیر موارد حیوان گزیدگی در منطقه به دلیل افزایش تعداد سگ‌های ولگرد در شهرها و روستاها، رو به افزایش بوده، تأکید کرد: در صورت هرگونه خراش و گازگرفتگی توسط حیوانات خون گرم پستاندار ازجمله جانوران اهلی و وحشی در اسرع وقت به مراکز درمان پیشگیری از هاری محل سکونت خود مراجعه کنند.

وی همچنین از شهروندان خواست در صورتی که سگ یا گربه نگهداری می‌کنند، هر ساله آنها را نسبت به بیماری هاری واکسینه کنند.

وی با بیان اینکه مراکز هاری به صورت ۲۴ ساعته آماده خدمت‌رسانی به همشهریان هستند، ادامه داد: با حضور کارشناسان مبارزه با بیماری‌های واگیر، مراقبت از بیماران به‌صورت حضوری و آنکالی در این ایام نیز مثل همیشه انجام می‌شود تا خدمت به مردم دچار هیچ خللی نشود.

بیماری هاری یکی از مهمترین بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان است که با توجه به کشندگی ۱۰۰ درصد این بیماری، برنامه مراقبت و پیگیری تمام آسیب دیدگان حیوان گزیده به منظور جلوگیری از ابتلا به هاری با جدیت خاص در  حال اجرا است.

انتهای پیام
 

دکمه بازگشت به بالا