دومین پالایشگاه پلاسما در کشور راه‌اندازی شد

دومین پالایشگاه پلاسما در کشور راه‌اندازی شد

رئیس اداره خون و فرآورده های بیولوژیک سازمان غذا و دارو از راه اندازی دومین پالایشگاه پلاسما در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمدرضا عابدی، اظهار کرد: از شهریور ماه ۱۴۰۲ جلسات و بازدید‌های متعددی برای راه‌اندازی دومین پالایشگاه پلاسما در کشور، با لحاظ حداکثر تعامل و مساعدت بر اساس ضوابط و مقررات انجام شد و شرکت مربوطه تاکنون تولید فرآورده در شرایط Non-GMP را با موفقیت به اتمام رسانده است.

وی افزود: در حال حاضر سیستم‌های آبساز، هواساز، بخار تمیز، تاسیسات و تجهیزات تولید در حال طی مراحل qualification هستند و تمامی نتایج اولیه آن با اصول GMP منطبق بوده است.

رئیس اداره خون و فرآورده‌های بیولوژیک سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در فروردین ماه تولید اولین پلاسما بر اساس اصول GMP از سایت تولید عملیاتی خواهد شد، تصریح کرد: مطابق با برنامه زمانبندی شده و همچنین تعاملات اداره کل دارو، در صورت مهیا بودن تمامی شرایط بر اساس ضوابط و مقررات جاری تا پایان سال ۱۴۰۳ پالایشگاه دوم به ظرفیت نهایی تولید خواهد رسید.

به گفته وی بر اساس آمار سال ۱۴۰۲، میزان یک سوم از کل پلاسمای ارسالی پالایشگر‌های خارجی توسط سازمان انتقال خون ایران تولید شده و اگرچه نسبت به سال قبل وضعیت بهتری حاصل شده است ولی توجه و اهمیت ویژه به مراکز اهدای پلاسمای خصوصی به واسطه تولید دو سوم از کل پلاسمای ارسالی و پالایشگر خارجی کاملاً ملموس است.

دکمه بازگشت به بالا