عکس| رسوا شدن ورزشکار حقه‌باز در المپیک

آفتاب‌‌نیوز :

در نهایت اونیچنکو از مسابقات پنج‌گانه اخراج شد و شانس خود را برای کسب مدال از دست داد. تیم شوروی هم شانس گرفتن مدال تیمی را از دست داد.

ورزشکار اهل شوروی در بازی‌های المپیک ۱۹۷۶ مونترال با تقلب به دنبال مدال طلا بود، اما نه تنها به خواسته خود نرسید بلکه در دنیا رسوا شد و باعث شد برچسب متقلب همیشه با او باشد.

در تاریخ بازی‌های المپیک، ورزشکارانی بوده‌اند که تلاش کردند با تقلب به سکوی المپیک برسند. یکی از این افراد، ورزشکار اهل شوروی است که می‌خواست با به کاربردن یک حقه به مدال برسد، اما توسط بریتانیایی‌ها رسوا شد.

بوریس اونیچنکو در پنج‌گانه مدرن فعالیت می‌کرد و دو مدال طلا و نقره تیمی و یک نقره انفرادی المپیک را در کارنامه داشت، اما طلای انفرادی نداشت و در المپیک ۱۹۷۶ دنبال طلا بود.

رشته پنج گانه شامل سوارکاری، شمشیربازی، تیراندازی، شنا و دو بود.

این ورزشکار در المپیک ۱۹۷۶ مونترال در رشته شمشیربازی با جرمی فاکس کاپیتان تیم بریتانیا رقابت کرد. در هنگام مبارزه و در یک حمله فاکس برای جلوگیری از برخورد با نوک تیغه به عقب پرید، اما تیغه ورزشکار شوروی امتیاز را ثبت کرد. فاکس بلافاصله اعتراض کرد که برخوردی صورت نگرفته است.

فاکس معتقد بود، این سلاح قطعا دستکاری شده بود، چون حتی بدون تماس هم امتیاز ثبت می‌کرد. گروهی مسئولیت بررسی موضوع را برعهده گرفتند.

در نهایت مشخص شد که او کابلی پنهانی در شمشیرش قرار داده بود و با زدن دکمه‌ای نشان می‌داد ضربه زده است. البته اونیچنکو توضیح داد، تجهیزات متعلق به او نیست با این حال داوران به این نتیجه رسیدند که توضیحات این ورزشکار شوروی به اندازه کافی خوب نیست.

در نهایت اونیچنکو از مسابقات پنج‌گانه اخراج شد و شانس خود را برای کسب مدال از دست داد. تیم شوروی هم شانس گرفتن مدال تیمی را از دست داد.

مطبوعات به اونیچنکو برچسب “بوریس متقلب” زدند. او دیگر در مسابقات بین‌المللی شرکت نکرد. همچنین در کشور خود اوکراین جریمه شد وآخرین بار به عنوان راننده تاکسی در شهر کیف کار می‌کرد.

عکس| رسوا شدن ورزشکار حقه‌باز در المپیک

دکمه بازگشت به بالا