علمی و پزشکی

پویش اهدای خون فرشتگان رمضان برگزار می‌شود

سخنگوی سازمان انتقال خون از آغاز پویش اهدای خون «فرشتگان رمضان» همزمان با فرارسیدن بهار طبیعت و بهار قرآن، با هدف حفظ ذخایر خون در ایام پایان سال و آغاز سال نو و ماه رمضان در سراسر کشور، خبر داد.

به گزارش نازک نارنجی، دکتر بشیر حاجی‌بیگی، ضمن اعلام این خبر، اظهار کرد: این پویش از سه شنبه 22 اسفند ماه سال جاری مصادف با ماه مبارک رمضان و بهار قرآن آغاز می شود و تا پایان ماه مبارک ادامه خواهد داشت.

وی افزود: چه خوب است هموطنان این روزها را آغازی بر تحول جدید زندگی خود قرار دهند و با اهدای خون به جمع اهداکنندگان زندگی بپیوندند.

سخنگوی سازمان انتقال خون خصوصا از بانوان و جوانان دعوت کرد که این روزهای پر شور و معنویت و بهار قرآن و بهار طبیعت را مغتنم شمارند و در حمایت بیماران آستین همت بالا بزنند تا بیماران نیازمند به خون نیز در این روزها در کنار سفره افطار و هفت سین در جمع خانواده حضور داشته باشند و دعای خیر آنان بهترین برکت و توشه این روزهای پر فیض اهدا کنندگان خون باشد.

حاجی‌بیگی با اشاره به افزایش درخواست خون به خاطر بالا رفتن مصرف و تعدد جراحی های پایان سال، گفت: از سوی دیگر همیشه به خاطر ماه مبارک رمضان اهدای خون کاهش می یابد و ایام تعطیلات و مشغله پایان سال نیز این موضوع را تشدید می کند که می تواند منجر به کاهش ذخایر خون شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، وی تاکید کرد: اگر روزه‌دار شرایط جسمی مناسبی داشته باشد، روزه داری منعی برای اهدای خون ایجاد نمی کند و اهدا کننده می تواند با صرف وعده غذایی مناسب و استفاده از مایعات بیشتر در وعده سحری برای اهدای خون اقدام کند. 

انتهای پیام      

گروه تحریریه مطالب پزشکی

هدفم این است که با ارائه محتواهای علمی و امیدوارکننده، به شما کمک کنم تا از جدیدترین تحقیقات در زمینه سلامتی مطلع شوید و اقدامات مناسبی را برای بهبود و حفظ سلامتی خود بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا