استان ها

تصاویر نجومی ۲۰ اسفند (۱۰ مارس)

تصاویر نجومی ۲۰ اسفند (۱۰ مارس)

نگاهی متفاوت به آسمان شب و فضای بی‌پایان.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا،‌ تصاویر نجوم و فضا جدای از اهمیتی که در مطالعات و تحقیقات اخترشناسی دارد، امکان مشاهده و درک عجایب و شگفتی‌های دنیای بیرون از سیاره زمین را برای علاقه‌مندان این حوزه فراهم می‌کند. امروزه به لطف پیشرفت علم و فناوری، تصاویر نجومی به شکل‌های بسیار زیبا و گهگاه هنری تهیه می‌شود که علاوه بر ارائه اطلاعات علمی، زیبایی‌های خیره‌کننده‌ای را برای علاقه‌مندان به ارمغان می‌آورد.

***

تصویر روز skyandtelescope

این تصویر ناحیه هسته ستاره‌ساز سحابی شکارچی (مسیه 42) را نشان می‌دهد. همچنین خوشه ذوزنقه، یک خوشه ستاره‌ای باز جوان در مرکز تصویر قابل مشاهده است. ستارگان ذوزنقه بیش از 300000 سال سن ندارند. عکاس از نوردهی کوتاه (هر کدام 268×10 ثانیه) استفاده کرد تا جزئیات بیشتری را ثبت کند و هسته بیش از حد نوردهی نشود. کل زمان ادغام 44 دقیقه و 40 ثانیه بود. این تصویر از کارولینای شمالی با تجهیزاتی شامل تلسکوپ Astro-Tech AT130EDT، پایه SkyWatcher EQ6-R Pro، دوربین ZWO ASI2600MC Pro، دوربین راهنما Lacerta MGEN-III، محدوده راهنمای Orion 50mm Mini، کنترل ZWO ASIAir Plus، فوکوس خودکار ZWO EAF ثبت شده است.

تصاویر نجومی ۲۰ اسفند (۱۰ مارس)

تصویر روز astronomy

سحابی سر جادوگر (IC 2118) یک سحابی بازتابی در اریدانوس است که حدود 900 سال نوری از ما فاصله دارد. در این تصویر صورت جادوگر به ستاره درخشان Rigel (بتا [β] Orionis)، که درست خارج از کادر قرار گرفته خیره شده است. این تصویر طی 11 ساعت و 40 دقیقه در فیلترهای LRGB با محدوده 4.2 اینچی گرفته شده است.

تصاویر نجومی ۲۰ اسفند (۱۰ مارس)

تصویر روز earthsky

محل تصویر ایسلند است. شب گذشته فعالیت بسیار خوبی شفق قطبی پیش بینی می‌شد. به همین علت عکاس حوالی ساعت 9 شب و پس از چک کردن SpaceWeatherLive که از قبل فعالیت خورشیدی و اختلالات ژئومغناطیسی خوبی را نشان می‌داد. حوالی ساعت 2 بامداد، شدت شفق‌های قطبی به قدری بود که به KP 6 رسید و در یکی از تصاویر به نظر میید فردی در حال حرکات موزون است و دستانش را از هم باز کرده است. عکس از دوربین Canon Eos R5، لنز Canon RF 15-35mm، رولی سه پایه، Head Ball Sirui استفاده کرده است.

تصاویر نجومی ۲۰ اسفند (۱۰ مارس)

تصویر روز ناسا

نمای عالی از ماژول‌های فرماندهی و خدمات آپولو 9 (CSM) و ماژول ماه(LM)، به همراه کره زمین که در پس‌زمینه تصویر قرار دارد، در طول راهپیمایی فضایی دیوید آر اسکات (David R. Scott)، در چهارمین روز از ماموریت مداری آپولو 9 به زمین مشاهده می‌شود. اسکات، خلبان ماژول فرمان، در دریچه باز ماژول فرماندهی ایستاده است. فضانورد روسل ال. شوایکارت(Russell L. Schweickart)، خلبان ماژول ماه این عکس را از اسکات از ایوان ماژول گرفته است. در داخل ماژول ماه فضانورد جیمز مک دیویت (James A. McDivitt)، فرمانده آپولو 9 حضور داشت. تصویر در مارس 1969 (اسفند 1347) ثبت شده است.

تصاویر نجومی ۲۰ اسفند (۱۰ مارس)

دکمه بازگشت به بالا