استان ها

فعالیت 80 هزار مسجد در کشور ظرفیتی برای تقویت مباحث فرهنگ و هنر/ورود کانون‌های مساجد به مقوله جوانی جمعیت

به گزارش خبرگزاری نازک نارنجی از سنندج، حجت‌الاسلام کمال‌الدین خداداده عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران رسانه‌های استان با اشاره به دهه تکریم مساجد و 18 اسفند سالروز تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد اظهار کرد: اهالی متدین کردستان دارای چهره های مشهور قرآنی است و شهرت سنندج به شهر مسجد و مناره‌ها و وجود استاندار قرآنی و نماینده ولی فقیه استان کردستان زمینه را برای تشکیل قرارگاهی با عنوان شورای راهبری اهل سنت کانون های فرهنگی هنری مساجد و برگزاری مسابقات ملی مدهامتان در این استان ایجاد کرد.

وی با اشاره به اینکه شاهد استقبال و حضور تمامی شرکت کنندگان و داوران مدهامتان از اقصی نقاط کشور در این دوره از مسابقات در سنندج بودیم، گفت:سطح مسابقات نیز به لحاظ علمی، فنی و کادر اجرایی در کیفیت عالی است.

وی خاطرنشان کرد: کشور ما از اول سال تا امروز در مساجد برگزاری 30 هزار کرسی تلاوت را شاهد بود که سی هزارمین کرسی تلاوت در سنندج با استقبال خوب مردم برگزار شد.

حمایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در افزایش جوایز مدهامتان

رییس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به میزان جوایز و تشویقی‌های شرکت کنندگان مدهامتان، بیان کرد: برای برگزاری مسابقات هزینه‌های زیادی را ستاد و استان متحمل می‌شود و جمع کردن بیش از 270 نفر از استان‌های مختلف در استان کردستان هزینه نیاز دارد اما با دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امسال نسبت به سال قبل افزایش خوبی در بحث جوایز داشتیم و امیدواریم سال آینده سطح جوایز را افزایش دهیم.

حجت‌الاسلام خداداده با اشاره به اینکه چهره های قرآنی شرکت کننده در مدهامتان اگر هیچ جایزه‌ای هم نگیرند باز هم پای ثابت مسابقات برنامه‌های قرآنی هستند، افزود: بچه هایی که در فضاهای مسجد کار می‌کنند انتظار دارند حمایت شوند و جوایز رویدادها آنها را ترغیب به مشارکت کند اما امسال افزایش چشمگیری داریم و با دستور و حمایت وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی سال آینده هم تقویت می‌شود.

رییس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور عنوان کرد: 80 هزار مسجد در کل کشور داریم که ظرفیت خوبی برای تقویت مباحث مرتبط با فرهنگ و هنر است.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر میزان ورود کانون های مساجد به حفظ تربیت قرآن کریم که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، اعلام کرد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد تاکنون روی موادی از جمله محافل و کرسی های قرآنی و تفسیر قرآن کریم تمرکز داشته است اما برای تحقق فرامین رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون حفاظ قرآن کریم در کشور چنانچه در آینده ماموریتی به ستاد ابلاغ شود عملیات‌هایی انجام خواهد شد گرچه هم اکنون هم مساجدی که در حوزه حفظ قرآن کریم ورود کرده اند کم نیستند.

تشکیل 1400 کانون تخصصی بانوان در کشور
وی در زمینه ورود کانون‌های مساجد به مقوله جوانی جمعیت نیز اضافه کرد: سال گذشته یک هزار و 400 کانون تخصصی بانوان در کشور تاسیس شد که ماموریت اصلی آن تغییر گذاره‌هایی چون «داشتن فرزند کمتر» و یا «تشکیل ندادن خانواده» که در جامعه متاسفانه به عنوان موفقیت نام برده می شد، بود بنابراین این کانون های تخصصی تلاش دارند تا با تغییر این گذاره ها راه جوانی جمعیت و خانواده را از طریق کانونهای مساجد و بچه های مسجدی هموار کنند.

دکمه بازگشت به بالا