علمی و پزشکیمطالب کسب و کار

کدام یک از روش های لیفت صورت بهتر است؟

لیفت صورت چگونه انجام می شود؟ + 5 روش انجام لیفت صورت

لیفت صورت (Face Lift) یک تکنیک زیبایی است که با برداشتن پوست اضافی، از بین بردن چین‌وچروک و سفت کردن بافت صورت به جوان‌سازی آن کمک می‌کند. شما با انجام لیفت‌صورت می‌توانید تا 10 سال جوان‌تر به‌نظر برسید. شادابی و جوانی پوست یکی از دغدغه‌های اصلی زنان و مردان در جوامع مدرن محسوب می‌شود. معمولا با افزایش سن، پوست صورت خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد که نتیجه آن افتادگی و چین‌وچروک است. لیفت صورت یکی از تکنیک‌های جوان‌سازی و بازگرداندن طراوت به صورت شماست.

این تکنیک معمولا با روش‌های مختلفی بر روی دو سوم پایینی صورت منتهی به گردن انجام می‌شود. اگر شما هم از روش‌های سنتی برای رفع چین‌وچروک خسته شده‌اید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید که می‌خواهیم بررسی کنیم لیفت صورت چیست و چگونه انجام می‌شود؟

لیفت صورت چیست؟

لیفت صورت به معنی بالا کشیدن پوست برای جوان‌تر به نظر رسیدن و برگشت شادابی آن است. در طول این فرایند پوست صورت از قسمت گونه، گردن و بخشی از پیشانی به سمت بالا کشیده خواهد شد. بدین ترتیب چین و چروک‌های آن نواحی به‌طور کامل صاف می‌شوند و پوست صورت دوباره سفتی خود را به دست می‌آورد. عمل لیفتینگ بدون باقی گذاشتن جای بخیه روی صورت انجام می‌شود، زیرا آن‌ها کاملا جذب صورت خواهند شد.

خوب است بدانید لیفت صورت می‌تواند برای جوان‌سازی، شادابی و طراوت پوست صورت خانم‌ها و آقایان مورد استفاده قرار بگیرد. از همین‌رو باید آن را یک تکنیک موثر اما حساس دانست که بهتر است حتما زیر نظر متخصص و در بهترین مرکز لیفت صورت در تهران انجام شود تا از عوارض احتمالی جلوگیری گردد.

بهترین روش لیفت صورت کدام است؟

این تکنیک زیبایی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که هر یک بر اساس نیاز شما و متناسب با فرم صورت انتخاب خواهند شد. به‌طور کلی روش انجام لیفتینگ صورت به شکل دائمی یا موقت است. روش دائمی این تکنیک به لیفت صورت با جراحی معروف شده که پوست اضافی ناشی از چین‌وچروک و افتادگی به‌طور کامل برداشته خواهد شد. اما در روش موقت با وجود تغییرات مشابه باید هر 6 ماه یا یک سال برای ترمیم مجدد به پزشک مراجعه کنید. برای انتخاب بهترین روش لیفتینگ بهتر است با انواع آن در ادامه آشنا شوید.

لیفت صورت چند سال دوام دارد؟

با رعایت یک سری نکات مانند داشتن رژیم غذایی مناسب، پرهیز از دود سیگار و قلیان، عدم حضور در مناطقی با آب‌وهوای آلوده و دوری از تابش نور مستقیم خورشید، نتایج جراحی لیفت صورت تا ۱۰ سال و بیشتر پابرجا خواهد ماند. عمل لیفت فوری صورت معمولاً بین ۲ تا ۴ ساعت به‌طول می‌انجامد و بهبودی کامل پس از ۱ تا ۳ هفته حاصل خواهد شد.

روش های مختلف پزشکی لیفت صورت

در ادامه با روش‌های رایج و پرطرفدار لیفت آشنا خواهیم شد:

۱. لیفت صورت به روش هایفوتراپی

در روش هایفوگرافی برای تحریک سلول‌های پوستی جهت تولید کلاژن بیشتر و جوان‌سازی پوست، از امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا استفاده می‌کنند. اساس کار دادن گرمای بیش‌ازحد به منطقه مورد نظر و آسیب رساندن به سلول‌های آن ناحیه است.

این روش از آن جهت که لایه‌های زیرین پوست را به‌صورت عمقی مورد هدف قرار می‌دهد، روش ایمن و بسیار کارآمد بوده به‌شکل مؤثری ظاهر پوست را جوان می‌کند. در این روش تمام اتفاقات در لایه‌های زیرین پوست می‌افتد و مدت‌زمان شلیک امواج اولترسوند به ناحیه هدف در هایفوتراپی، کمتر از ۱ ثانیه است، به‌همین دلیل سطح بیرونی پوست کاملاً سالم می‌ماند.

۲. لیفت صورت به روش اندولیفت

در روش اندولیفت از یک لیزر با طول موج ۱۴۷۰ نانومتر برای هدف قرار دادن کلاژن‌ها و تجزیه چربی‌های انباشته زیرپوستی استفاده می‌شود. این روش کاملاً غیرتهاجمی بوده و نتایج آن هم‌تراز و قابل‌مقایسه با روش‌های جراحی صورت است.

این روش برای افرادی که ترس از تیغ جراحی یا بی‌هوشی دارند بسیار مناسب است، زیرا در این روش نیازی به بی‌هوشی و بستری‌شدن نیست و پس از تنها ۲ روز استراحت در خانه، بیمار به زندگی عادی خود برمی‌گردد. تأثیر این روش در صورت رعایت نکاتی که پزشک پوست در مورد لیفت صورت به شما گوش‌زد خواهد کرد تا ۳ سال باقی‌مانده و پس از ۳ سال نیاز به ترمیم خواهد داشت.

۳. لیفت صورت به روش میکرونیدلینگ

در روش میکرونیدلینگ، عمل تحریک سلول‌های پوست و وادار کردن آن‌ها به ساخت کلاژن بیشتر، از میکرونیدل‌های استریل استفاده می‌شود. این روش توانایی بهبود افتادگی‌های شدید پوستی را ندارد و برای درمان مشکلات و چین‌وچروک‌های سطحی پوست کاربرد دارد؛ اما با توجه به تأثیرگذاری بالا و کم‌تهاجمی بودن طرفداران خاص خود را پیدا کرده است.

۴. لیفت صورت به روش میکرودرم ابریژن

در روش میکرودرم ابریژن، به‌کمک دستگاه‌های مخصوص و مکانیکی، تراش‌های سطحی و کنترل‌شده روی پوست ایجادشده و سپس دستگاه شروع به مکیدن و لایه‌برداری سلول‌های مرده می‌کند. در اثر این مکش هم لایه‌های سطحی برش‌داده شده حذف می‌شوند و هم با افزایش گردش خون در منطقه موردنظر، سطح کلاژن‌سازی بالاتر می‌رود. در این روش پزشک حدود ۳۰ دقیقه روی صورت فرد کار می‌کند.

۵. لیفت صورت به روش RF فرکشنال

روش RF فرکشنال همان‌طور که از نامش مشخص است، ترکیبی از دو روش جداگانه بوده و برای ایجاد حالت ارتجاعی و احیای شادابی و طراوت پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش امواج رادیوفریکوئنسی و میکرونیدلینگ ترکیب شده و پوست را جوان می‌کنند.

اساس کار به این صورت است که ابتدا امواج فریکوئنسی با تحریک سلول‌های پوستی و وادار کردن آن‌ها به سنتز کلاژن بیشتر، افتادگی‌های صورت را برطرف کرده و پوست را سفت‌تر می‌کند. سپس امواج میکرونیدلینگ وارد عمل شده و با محو کردن جای جوش‌ها و آکنه‌ها، پوستی شفاف‌تر و جوان‌تر را به فرد هدیه می‌کند.

در این روش هیچ تهاجمی روی پوست فرد انجام نشده و برای کسانی که از تیغ جراحی و تزریق واهمه دارند بسیار مناسب است. ضمن اینکه این روش محدودیت سنی نداشته و در صورت رعایت موارد ذکرشده از جانب متخصص بیماری های پوستی تا ۵ سال نیاز به ترمیم نخواهد داشت.

۶. لیفت صورت به روش آتیوا

آتیوا یک روش غیرجراحی، غیرتهاجمی و کم‌عوارض برای از بین بردن ناهمواری‌های حاصل از جوش و آکنه، چین‌وچروک پیری و محو کردن جای زخم و جراحی است. این روش تقریباً زیرمجموعه روش RF فرکشنال بوده و با اعمال گرمای کنترل‌شده به لایه‌های زیرین پوست، باعث تحریک فیبروبلاست‌ها و افزایش سنتز کلاژن در منطقه مورد نظر می‌شد. این روش ماندگاری بالایی داشته و در یک جلسه قابل انجام است.

۷. لیفت صورت با تزریق بوتاکس

احتمالاً همه با روش تزریق بوتاکس آشنایی دارند. این روش معروف‌ترین روش لیفت صورت است که اساس کار آن، تزریق بوتولینوم به زیر پوست برای از بین بردن چین‌وچروک در نواحی بینی، افتادگی‌های کناره لب، فرم دادن به ابرو و برجسته کردن گونه‌ها است. تزریق بوتولینوم در برخی افراد با حساسیت روبرو شده و هر ۶ ماه یک‌بار نیاز به ترمیم دارد.

۸. لیفت صورت با تزریق ژل

ژل با بوتاکس تفاوت‌هایی دارد. از ژل برای پر کردن چین‌وچروک‌های چشم‌ها و لب‌ها، از بین بردن خط لبخند، خطوط پیشانی، خم ابرو و حجم دادن به برخی نواحی صورت استفاده می‌شود. ژل‌های تزریقی به پوست انواع مختلفی داشته و بر اساس سن، جنس پوست، میزان آسیب و ناحیه آسیب تعیین می‌شود. انواع ژل از ۶ ماه تا ۵ سال می‌تواند ماندگاری داشته باشد.

۹. لیفت صورت با اکسنت

روش اکسنت بسیار شبیه به روش RF بوده و از امواج RF برای لیفت صورت و گردن استفاده می‌شود. تنها تفاوت، استفاده از حرارت است، با اعمال حرارت کنترل‌شده به نواحی پوست، علاوه بر آب‌شدن چربی‌های انباشته‌شده، بافت پوست تحریک شده و سنتز کلاژن در منطقه مورد نظر بالاتر می‌رود.

۱۰. لیفت و جوانسازی صورت با نخ

لیفت صورت با نخ روشی برای جوان‌سازی پوست بدون نیاز به تیغ جراحی و لیفت صورت با لیزر و دستگاه است. در این روش از انواع الیاف و نخ‌های مخصوص برای کشیدن و لیفت کردن صورت استفاده می‌شود. اساس کار هدایت سوزن‌های بسیار ریز و نازک به زیر پوست و کشیدن پوست نواحی دلخواه با استفاده از نخ‌های بسته‌شده به سر سوزن‌ها است. مزایای لیفت صورت با نخ از قرار زیر است:

  • گذر زمان تأثیر چندانی بر نتیجه عمل ندارد
  • نیازی به مصرف دارو، ژل و انواع پماد پس از عمل نخواهد بود
  • ایمنی بسیار بالا
  • شرایط آماده‌سازی قبل از عمل ندارد
  • نتیجه کار در همان جلسه اول و در مطب قابل رؤیت است
  • جای سوزن‌ها و نخ‌ها روی صورت به‌هیچ‌وجه قابل‌تشخیص نیست
  • برای افراد ۲۰ سال به بالا مورد توصیه است
  • در صورت نیاز به تکرار عمل پس از سال‌ها، در هر مکان و توسط هر پزشکی قابل انجام است.
دکمه بازگشت به بالا