ورزشی

نبی: قرارداد قلعه نویی از ابتدا تا پایان جام جهانی ۲۰۲۶ بسته شده بود/ مطهری: بازیکنان ما قطر را دست کم گرفته بودند

نبی: قرارداد قلعه نویی از ابتدا تا پایان جام جهانی ۲۰۲۶ بسته شده بود  مطهری: بازیکنان ما قطر را دست کم گرفته بودند

نایب رئیس فدراسیون فوتبال گفت: توقعات از طارمی توانمند، فشار زیادی به او وارد کرده بود. 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، نشست هفتگی کارگروه ورزش حزب موتلفه اسلامی با حضور مهدی محمد نبی نایب رییس اول فدراسیون و مدیر تیم ملی فوتبال، حمید مطهری دستیار قلعه نویی، امیر مهدی علوی مدیر روابط عمومی برگزار شد.

در این نشست که اختصاص به نقد و بررسی عملکرد تیم ملی در جام ملت‌های آسیا داشت، ابتدا محمدرضا تهرانی رییس کارگروه ورزش حزب موتلفه با اشاره به پیروزی دلچسب ملی پوشان فوتبال برابر ژاپن گفت: پیروزی برابر ژاپن این امیدواری را ایجاد کرده بود که تیم ایران بتواند یک پای فینال باشد، اما در نهایت فوتبال ما نتوانست به نحو تمام و کمال انتظارات مردم و جامعه ورزش را برآورده کند.

تهرانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به در پیش بودن دو انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان اظهار امیدواری کرد جامعه ورزش در کنار اقشار مختلف مردم در این انتخابات سرنوشت ساز حضور حداکثری داشته باشند.

در ادامه جلسه اعضای کارگروه ورزش متشکل از کارشناسان باسابقه و نویسندگان ورزشی نقد، نظر و دیدگاه‌های خود را در ارتباط با عملکرد تیم ملی فوتبال در مسابقات جام ملت‌های آسیا بیان کردند.

در همین راستا مواردی، چون مشکلات در تاکتیک دفاعی، شلوغی نیمکت، کم توجهی بازیکنان به موارد انضباطی و اقدامات غیرحرفه‌ای آنان در خلال مسابقات، چگونگی تمدید قرارداد کادر فنی، اتخاذ نشدن تاکتیک مناسب برابر تیم قطر و مواردی از این دست مورد اشاره قرار گرفت.

نبی نایب رییس اول فدراسیون سخنران بعدی این نشست بود که در تشریح عملکرد تیم ملی فوتبال و مسائل مطرح شده خاطرنشان کرد: همانطور که اطلاع دارید فدراسیون را در حالی تحویل گرفتیم که مشکلات ریز و درشتی متوجه فوتبال بود. مسائل و کمبود‌های مالی هم که همیشه گریبانگیر فدراسیون بوده، در آن مقطع رییس فدراسیون  تاکید داشتند، من مدیریت تیم ملی را هم بر عهده بگیرم تا حاشیه‌ها مرتفع شود. شخصا خیلی تمایل نداشتم همزمان با نایب رییسی فدراسیون مدیریت تیم ملی را هم بر عهده بگیرم، اما پس از مشورت با بزرگان با تمام توان و تجربه ام در خدمت فدراسیون بوده ام.

وی ادامه داد: برخی از دوستان در ارتباط با جوانگرایی در کادر فنی نکاتی را مطرح کردند که در پاسخ باید این نکته را یاد آور شوم یکی از ایراد‌های اساسی برخی رسانه‌ها به کی روش این بود که چرا از مربیان جوان، پرانرژی و جوان ایرانی استفاده نمی‌کند؟ حالا که قلعه نویی از مربیان جوان و با دانش روز استفاده کرده بازهم عده‌ای ایراد می‌گیرند که چرا از مربی با تجربه تری استفاده نشده؟ در ارتباط با تمدید قرارداد سرمربی تیم ملی باید یادآور شوم که قرار داد قلعه نویی از همان ابتدا تا پایان جام جهانی ۲۰۲۶ منعقد شده بود و اینطور نیست که بعد از جام ملت‌های آسیا تمدید شده باشد. 

مدیر تیم ملی فوتبال در بخش دیگری ازتوضیحات خود تاکید کرد: برخی از دوستان به سیاسی کردن فوتبال اشاره کردند که باید اذعان کنم همه جای دنیا کم و بیش این امر وجود دارد، زیرا با توجه فراگیر بودن و تاثیرگذری فوتبال در تمام حوزه ها، طبعا چاشنی سیاست هم در آن وجود دارد و در حال حاضر در ردیف صنعت پنجم دنیا قرار دارد. اینکه تنها نیمکت تیم ملی ما شلوغ بود؟ خیر، با توجه به حساسیت مسابقات و هیجان برد و باخت، نیمکت اغلب تیم‌ها شبیه تیم ما بود. شایعه شده بود فدراسیون هتل محل اقامت را تا پایان مسابقات رزرو کرده بوده در نتیجه پس از بازگشت هم تمام هزینه را پرداخت کرده، در حالیکه چنین امری صحت ندارد. ما محل اقامت را ابتدا تا پایان بازی با سوریه و سپس تا پایان بازی با ژاپن و قطر تمدید کرده بودیم و درصورت حضور در فینال هم قابل تمدید بود ولاغیر. 

وی درباره شرایط بازیکنان بیان کرد: ارتباط با عدم توجه بازیکنان خصوصا طارمی به مقررات اولا تمام قوانین و مقررات به آنها یاد آوری شده بود ثانیا اغلب این بازیکنان در تیم‌های خارجی بازی می‌کنند و بهتر از هر کسی نسبت به مقررات اشراف دارند با این وجود حساسیت مسابقات و بعضا نوع قضاوت داوران مسائل را تحت الشعاع قرار داده بود. در ارتباط با طارمی که از بازیکنان کلیدی محسوب می‌شوند هم به سبب شرایطی که این بازیکن در محیط و فضای نامناسب رختکن داشت پزشک توصیه کرده بود به خاطر سلامتی حتما باید رختکن را ترک کند.

نبی در پایان سخنان خود تاکید کرد: رییس فدراسیون با جدیت پیگیر استقرار VAR در مسابقات لیگ قهر مانان آسیا بود که این بخش مهم انجام شده و در مسابقات لیگ خلیج فارس این پیگیری بطور مستمر در دستور کار قرار دارد و انتظار می‌رود موضوع در آینده نه چندان دور محقق شود.

حمید مطهری دستیار سرمربی تیم ملی آخرین سخنران جلسه بود که او نیز به سهم خود به نکاتی اشاره کرد. وی در ارتباط با حضور خود در جمع کادر فنی اظهارداشت: نزدیک به ۵۰ سال دارم و بیش از ۲۰ سال است که در کنار تیم‌های مختلف از پایه تا بزرگسالان کارکرده ام. در همین راستا از تجربیات بزرگانی، چون مجید جلالی، یحیی گل محمدی، امیرخان قلعه نویی، گربکندی، تارتار و بسیاری دیگر بهره برده ام. در واقع مسیر مربیگری را گام به گام و پله پله طی کرده ام از تیم‌های مختلف دعوت به همکاری داشتم، اما وقتی از من خواسته شد کنار تیم ملی باشم، با افتخار پذیرفتم، چون آرزوی هر کسی است که بتواند به تیم ملی کشورش خدمت کند. قرارداد من با تیم ملی تا پایان جام ملت‌های آسیا بود و بعد از این هم اگر بخواهند، با افتخار در خدمت تیم ملی خواهم بود.
وی در ادامه تصریح کرد: در  بازی مقابل ژاپن و برد ارزشمند این تیم بازیکنان تمرکز کافی داشتند و آنها با این برد تصور می‌کردند به راحتی می‌توانند قطر را شکست دهند. وقتی گل اول را  به قطر زدیم، خیالشان راحت شد که در فینال خواهند بود. به اعتقاد من بازیکنان ما قطر را دست کم گرفته بودند. زمانی هم که گل خوردیم، باور این مسئله برای آنها مشکل بود.

مطهری ادامه داد: در ارتباط با حضور حاج صفی در محدوده فنی مربیان با شما موافقم که باید جایگاه خودش را در نظر می‌گرفت البته او می‌خواست به عنوان کاپیتان به تیم و بازیکنان کمک کند. در خصوص طارمی باید بپذیریم که علیرغم شایستگی و توانمند بودن وی در روز مسابقه با  قطر، روز او نبود. در این رابطه شاید من مربی هم مقصر باشم. در هر حال توقع افکار عمومی از طارمی فشار زیادی به این بازیکن  توانمند وارد کرده بود.

مطهری در خاتمه سخنان براین نکته تاکید کرد: برای موفقیت‌های آینده تیم ملی فوتبال بزرگسالان باید بیشتر کار کنیم. زیرساخت‌ها و امکانات را تقویت و برنامه ریزی اساسی داشته باشیم. متاسفانه امروزه در تیم‌های پایه کمتر کار می‌شود و ما بازیکن همطراز با ملی پوشان درجه یک، کم داریم. برخی معتقدند باید دگرگونی اساسی در تیم ملی ایجاد شود در حالیکه باید به همین تعداد بازیکن قابل اعتماد و توانمند داشته باشیم تا دست سر مربی تیم بزرگسالان باز باشد که بتواند دگرگونی اساسی را باشیب مناسب و منطقی در تیم ایجاد کند. وقتی باشگاه‌ها درپایه خوب کار کنند قطعا خروجی بازیکنان نخبه  را در تیم‌های ملی  شاهد خواهیم بود، ان شاءالله.

گروه تحریریه علوم ورزشی

با استفاده از مهارت‌های تحلیلی و تجزیه و تحلیل داده‌ها، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به ارائه‌ی گزارش‌ها و آمارهای مفید و کاربردی درباره‌ی روند و عملکرد تیم‌ها و بازیکنان در ورزش می‌پردازم. هدفمندی خود را در بهبود دانش و اطلاعات ورزشی خوانندگان قرار می‌دهم. همراه با من را بپذیرید و به دنیای آمارها و تحلیل‌های جذاب ورزشی همراه شوید.
دکمه بازگشت به بالا