ورزشی

ذهنیت بازیکنان تیم ملی تغییر کرده/قطر نمی‌تواند ایران را اذیت کند – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، تیم ملی فوتبال ایران شنبه ۱۴ بهمن و در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ به مصاف تیم ملی ژاپن رفت که این بازی در پایان با نتیجه دو بر یک به سود ایران به پایان رسید. ملی پوشان کشورمان با این پیروزی صعود خود را به مرحله نیمه نهایی قطعی کردند و باید روز چهارشنبه ۱۸ بهمن در این مرحله رو در روی تیم ملی قطر قرار گیرند.

مسعود اقبالی در خصوص دیدار ایران و ژاپن به خبرنگار آنلاین گفت: بازی با ژاپن یک روز استثنایی و غیرقابل پیش بینی برای ۸۰ درصد از اهالی فوتبال بود چون اکثر فوتبال دوستان معتقد بودند که ژاپن می‌تواند ایران را شکست دهد اما فوتبال کاملاً غیر قابل پیش بینی است و همان طور که در جام جهانی کسی انتظار شکست ۷ بر یک برزیل برابر آلمان را نداشت، در این بازی هم کسی فکر نمی‌کرد که ایران بتواند ژاپن را شکست دهد.

ذهنیت بازیکنان تیم ملی تغییر کرده/قطر نمی‌تواند ایران را اذیت کند

ایران در دیدارهای گذشته از لحاظ تاکتیکی و فیزیکی کارایی لازم را نداشت

او ادامه داد: ایران در دیدارهای گذشته نشان داده بود که از لحاظ تاکتیکی و فیزیکی کارایی لازم برای پیروزی برابر ژاپن را ندارد اما بازیکنان در زمین نشان دادند که نمی‌توان هیچ چیزی را از قبل پیش بینی کرد.

وی ادامه داد: در نیمه اول دو تیم بازی پایاپایی را انجام دادند و ژاپن هم تیم همیشگی نبود؛ خط میانی ایران در این دیدار بسیار عملکرد خوبی داشت و راه‌های نفوذ بازیکنان ژاپن کاملاً بسته شده بود. نقطه قوت تیم ژاپن در خط میانی بود و آنالیزورهای تیم ملی به خوبی این موضوع را تشخیص داده بودند و بازیکنان ایران هم نکات فنی را به درستی در زمین پیاده کردند.

کارشناس فوتبال افزود: کادر فنی ایران به این موضوع کاملاً واقف بود که خط دفاع تیم ژاپن دارای ضعف است و با توجه به نکاتی که به هر بازیکن گفته شده بود، ما از نقطه ضعف تیم ژاپن نهایت استفاده را بردیم و توانستیم برابر این تیم قدرتمند به پیروزی برسیم. گلی که ژاپن به ایران زد روی یکی، دو اشتباه از سوی بازیکنان ایران رخ داد و پس از آن توانستیم بازی را به کنترل خودمان در بیاوریم.

بازی به وقت اضافه کشیده می‌شد بازیکنان ایران دچار اُفت فیزیکی می‌شدند

اقبالی تصریح کرد: روند بازی به گونه‌ای پیش رفت که بازیکنان ایران به این نتیجه رسیدند که می‌توانند ژاپن را شکست دهند به نظرم اگر کار به وقت‌های اضافه و ۱۲۰ دقیقه کشیده می‌شد، بازیکنان تیم ملی به دلیل ضعف فیزیکی دچار اُفت می‌شدند و یکی از اصلی ترین دلیلی که توانستیم ژاپن را از پیش رو برداریم مسایل روانشناختی بود که همه بازیکنان متحد و همدل شده بودند و به این باور رسیدند که شکست دادن تیمی مانند ژاپن امکان پذیر است.

پیشکسوت فوتبال ایران در پاسخ به این سوال که چرا ایران در دیدارهای گذشته همانند نیمه دوم برابر ژاپن کیفیت فنی نداشت، گفت: به نظرم فشارهای روی تیم ملی زیاد است مخصوصاً در دیدارهای مرحله گروهی، تمام فاکتورها و محرک‌های بیرونی از جمله رسانه‌ها، کارشناس‌ها و… باعث ایجاد فشار روی تیم ملی شده بودند و به نظرم بازیکنان خود را بدهکار مردم می‌دیدند و نسبت به آنها احساس گناه داشتند. فوتبال یک پدیده اجتماعی و یک زندگی است اکنون ذهنیت بازیکنان عوض شده و آنها به پیروزی فکر می‌کنند که این می‌تواند در دو بازی باقی مانده برای رسیدن به کسب عنوان قهرمانی برای آنها بسیار مهم باشد.

ذهنیت بازیکنان تیم ملی تغییر کرده/قطر نمی‌تواند ایران را اذیت کند

قطر نمی‌تواند ما را اذیت کند

اقبالی در رابطه با دیدار ایران و قطر در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا تصریح کرد: تیم ملی قطر ۲، ۳ بازیکن کلیدی در ترکیب خود دارد که واقعاً عملکرد خوبی تا اینجای مسابقات از خود نشان داده اند. بعید می دانم این تیم ایران را اذیت کند و بازیکنان ما اگر دقت و تمرکز کافی را داشته باشند می‌توانند این تیم را هم از پیش رو بردارند و گام به دیدار پایانی بگذارند.

این کارشناس فوتبال در پایان گفت: در طرف دیگر جدول هم کره جنوبی به احتمال خیلی زیاد مقابل اردن به پیروزی دست پیدا خواهد کرد و ما شاهد فینال ایران – کره جنوبی خواهیم بود که اگر بازیکنان بتوانند سطح مطلوبی که در نیمه دوم بازی با ژاپن داشتند در دیدار با کره جنوبی هم داشته باشند، قطعاً این تیم هم حریف ایران نخواهد شد و پس از ۴ دهه می‌توانیم بر سکوی نخست آسیا بایستیم.

گروه تحریریه علوم ورزشی

با استفاده از مهارت‌های تحلیلی و تجزیه و تحلیل داده‌ها، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به ارائه‌ی گزارش‌ها و آمارهای مفید و کاربردی درباره‌ی روند و عملکرد تیم‌ها و بازیکنان در ورزش می‌پردازم. هدفمندی خود را در بهبود دانش و اطلاعات ورزشی خوانندگان قرار می‌دهم. همراه با من را بپذیرید و به دنیای آمارها و تحلیل‌های جذاب ورزشی همراه شوید.
دکمه بازگشت به بالا