استان ها

خراسان شمالی شرایط تولید محصولات ارگانیک را ندارد

نازک نارنجی/خراسان شمالی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: این استان شرایط تولید محصولات ارگانیک را ندارد.

محمد رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار نازک نارنجی با اشاره به اینکه در این استان کمترین میزان سم در تولید محصولات کشاورزی وجود دارد، اظهار کرد: این استان در تولید محصول پاک در وضعیت خیلی خوبی است. میزان مصرف سم در هر هکتار این استان براساس ماده موثره ۴۳۰ گرم است. این در حالی است که میانگین کشوری ۷۵۰ گرم است.

وی تاکید کرد: محصول کشاورزی تولیدی در این استان نسبت به میانگین کشوری سالم‌تر است.

او ادامه داد: دغدغه ما در ارتباط با میزان سم مصرفی در محصولات کشاورزی، در محصولات گلخانه‌ای است چراکه این محصولات به‌صورت روزانه وارد بازار می‌شوند.

وی گفت: حدود ۶۴ درصد اراضی کشاورزی به کشت محصولاتی مانند گندم، جو و … اختصاص دارد که تا هنگام برداشت این محصولات، نیمه عمر سموم از این رفته است.

رضایی با بیان اینکه امسال ۸۴۰ میلیون تومان عوامل بیولوژیک خریده شد، اظهار کرد: سم، اثرگذاری سریع‌تری دارد و ارزان‌تر است و این امر موجب شد تا کشاورزان انگیزه‌ای برای تولید محصول سالم نداشته باشند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: در کشور، محصول پاک با محصولاتی که در آنها سم استفاده شده است هیچ تفاوت قیمتی ندارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا