نوآوری و ایجاد اتاق فکر توسط کانون‌های کارآفرینی

رئیس دبیرخانه هیات امنای کانون ملی کارآفرینان برتر رسمی، از صدور ۳۲ شناسه ملی برای کانون‌ها در سراسر کشور خبر داد و نوآوری و ایجاد اتاق فکر را از جمله وظایف اصلی این کانون‌ها برشمرد.

به گزارش نازک نارنجی، کانون کارآفرینان برتر رسمی ملی و استانی بر اساس بند ۸ مصوبه شورای عالی اشتغال و اساسنامه جدید تشکیل شده و به عنوان هیات اندیشه‌ورز و شبکه مشاوران کارآفرینی در سراسر کشور فعالیت می کند. اساسنامه کانون آذرماه ماه سال گذشته از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت اجرا به استانداران سراسر کشور ابلاغ شد.

کانون کارآفرینان برتر رسمی کشور متشکل از کارآفرینان برتر کشور است که طی برگزاری جشنواره کارآفرینان برتر همه ساله انتخاب می‌شوند.از سال ۱۳۹۰ که این کانون شکل‌گرفته، تلاش‌های بسیاری برای تقویت جایگاه آن انجام شده اما نبود اساسنامه منسجم و وجود ساختارهای موازی مانع از شکوفایی کامل آن بوده است. فلسفه تشکیل این مجموعه وجود حلقه مفقوده اتاق فکر کارآفرینی در کشور است.

پیشتر محمود کریمی بیرانوند – معاون اشتغال وزیر کار از تصویب اختصاص شناسه ملی به «کانون کارآفرینان برتر رسمی» برای نخستین بار پس از ۱۳ سال از تاسیس کانون های کارآفرینی خبرداده بود.

وی یکی از اهداف اصلی وزارت کار را ترویج فرهنگ و گفتمان کارآفرینی در کشور عنوان کرده و معتقد است: محور اصلی کارآفرینی تبدیل‌ ایده به ثروت است و تدوین بسته‌ راهکارهای اقتصادی به حاکمیت در دستور کار این مجموعه قرار دارد.

معاون اشتغال وزیر کار بر گسترش کمی و کیفی کانون ملّی کارآفرینان برتر رسمی تاکید و اظهار کرد: در ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر ترویج گفتمان اقتصاد مردمی به ویژه کارآفرینان تاکید شده و گسترش کمی و کیفی کانون ملی کارآفرینان برتر باید در دستور کار قرار گیرد.

اخیرا علی زند وکیلی  – رئیس دبیرخانه هیات امنای کانون ملی کارآفرینان برتر رسمی، نوآوری و ایجاد اتاق فکر را از جمله وظایف اصلی این کانون برشمرد و گفت: کارآفرینان، مشاوران دلسوز و مفید برای حاکمیت هستند و دولتها به مشورت نخگبان در عرصه اقتصاد و کارآفرینی نیاز دارند.

وی همچنین از صدور ۳۲ شناسه ملی برای کانون‌های کارآفرینان برتر رسمی در سراسر کشور خبر داد و گفت:تاکنون ۱۶ نشست مشترک کارآفرینان و استانداران در سراسر کشور برگزار شده است.

اساسنامه کانون کارآفرینان برتر رسمی به استناد بند ۸ مصوبه بیست‌ونهمین نشست شورای‌ عالی اشتغال، با رویکرد هویت‌بخشی، ارتقای جایگاه کانون‌های کارآفرینان برتر و توجه جدی به گسترش تعامل بین اجزای زیست‌بوم کارآفرینی تدوین شد و وزیر کار این مصوبه را به استانداران ابلاغ کرد.

به گزارش نازک نارنجی، در حال حاضر کانون کارآفرینان پیوند دهنده بخش مردمی اقتصاد با حاکمیت و دولت به شمار می‌روند و عضویت در این کانون‌ها علاوه بر افزایش اعتماد به نفس و روحیه خودباوری در جوانان، بستر مشارکت کارآفرینان در توسعه اقتصادی و ایجاد فضای تعامل میان فعالان عرصه‌های مختلف اقتصاد را فراهم می‌کند. تا سال گذشته ۲۰۰ کارآفرین برتر استانی در ۳۱ استان کشور شناسایی و به جامعه معرفی شدند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا