امسال ۷۹۰ هزار تن سیب‌زمینی در اردبیل تولید شد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

نوبخت اژدری در گفت‌وگو با خبرنگار آنلاین، اظهار کرد: بیش از ۲۳ هزار تن سیب‌زمینی به کشورهای خارجی صادر شده و صدور این محصول همچنان ادامه دارد.

وی مقصد صادرات را عمدتاً کشورهای حوزه قفقاز اعلام کرد و گفت: محصول سیب‌زمینی از اردبیل به کشورهای آذربایجان، عراق، ترکمنستان، ازبکستان، پاکستان و بلاروس صادر می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به کیفیت بالای سیب‌زمینی استان اردبیل تصریح کرد: به لحاظ خوش خوراکی و ماندگاری بالا سیب‌زمینی اردبیل، در بازارهای داخلی و خارجی مشتری خوبی دارد و بسیاری از صنایع تبدیلی خواهان این محصول هستند.

اژدری گفت: در سال‌جاری در استان اردبیل بیش از ۱۹ هزار هکتار سیب‌زمینی کشت و مقدار ۷۹۰ هزار تن سیب‌زمینی تولید شد که حدود ۲۰۰ هزار تن مصرف داخل استانی داشته و الباقی برای مصارف خوراکی، صنعتی و بذر به خارج از کشور و استان‌های داخل کشور صادر می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: میزان موجودی سیب‌زمینی استان در حال حاضر حدود ۳۰۰ هزار تن است و نظر به اینکه دمای پاییز و نیمه اول دی ماه امسال نسبت به سنوات قبل بیش از ۶.۳ درجه بالاتر بوده، این موضوع سبب نگرانی کشاورزان از مدت انبارمانی سیب‌زمینی شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از صاحبان صنایع و تجار خواست با توجه به کیفیت بالای سیب‌زمینی اردبیل و به ویژه رقم اگریا و همچنین برای حمایت از کشاورزان و تولید داخلی اقدام به خرید این محصول کنند.

دکمه بازگشت به بالا