فرهنگ و هنر

دورخیز استانبول برای ۲۰ میلیون گردشگر

مقام‌های گردشگری ترکیه قصد دارند شمار گردشگران خارجی را که در سال میلادی جدید به استانبول سفر می‌کنند به ۲۰ میلیون نفر برسانند.

به گزارش نازک نارنجی به نقل از حریت دیلی نیوز، ‌ «فیروز باغلیکایا» ـ رئیس انجمن آژانس‌های مسافرتی ترکیه (TÜRSAB) ـ می‌گوید: استانبول قصد دارد هدف‌گذاری بزرگ‌تری در گردشگری داشته باشد و آن هدف، میزبانی از ۲۰ میلیون بازدیدکننده خارجی است.

این مقام مسئول توضیح داد گردشگرانی از بیش از  ۲۰۰ کشور از این شهر بازدید می‌کنند و بیشتر گردشگران بین‌المللی در سال گذشته از روسیه، آلمان، ایران، آمریکا، بریتانیا، عربستان سعودی، فرانسه و ایتالیا به استانبول سفر کرده‌اند.

«باغلیکایا» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ «ما تخمین می‌زنیم بیش از ۱۷ میلیون گردشگر در سال ۲۰۲۳ از استانبول بازدید کرده باشند.»‌

بر اساس جدیدترین آمارهای رسمی که از گردشگری ترکیه منتتشر شده است، شمار گردشگران خارجی که در فاصله ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۲۳ به این کشور سفر کرده‌اند در مقایسه با همین بازه زمانی در سال ۲۰۲۲ با حدود ۹ درصد افزایش همراه بوده است.

به گفته رئیس انجمن آژانس‌های مسافرتی ترکیه، در ۱۱ ماهه نخست سال گذشته، ۲۱۹ کشتی تفریحی وارد بنادر استانبول شده‌اند که حامل بیش از ۳۹۲ هزار نفر گردشگر بوده‌اند.

چندی پیش همچنین اعلام شد ورود گردشگران خارجی به ترکیه از ژانویه تا نوامبر با ۱۰.۸ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۴۶.۷ میلیون نفر رسید. حدود ۲۳.۶ میلیون گردشگر از کشورهای اروپایی در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۲۳ از ترکیه بازدید کردند که ۸.۶ درصد افزایش داشت.

ترکیه قصد دارد درآمدهای گردشگری را از برآورد ۵۹.۶ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۴ به ۶۴.۷ میلیارد دلار در سال آینده و ۷۱.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۶ افزایش دهد.

گردشگری منبع مهمی از درآمد برای ترکیه است و دولت برای مهارِ کسری بودجه خود حساب ویژه‌ای روی آن باز کرده است.

بازگشت کامل صنعت گردشگری در سال گذشته، پس از شیوع بیماری همه‌گیر کرونا باعث شد که تعداد گردشگران به رکورد نزدیک شود و درآمدهای بالایی را به همراه داشته باشد و دولت را بر آن داشته تا برآوردهای سالانه خود را افزایش دهد.

دولت ترکیه پیش از این پیش‌بینی کرده بود، در سال جاری شمار گردشگران ورودی به ترکیه به ۶۰ میلیون نفر برسد و همچنین برآورد شده این رقم در سال ۲۰۲۸ به ۹۰ میلیون برسد.

از حیث درآمد نیز پیش‌بینی می‌شود امسال درآمد گردشگری ترکیه به ۵۶ میلیارد دلار و در پنج سال آینده به ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش یابد. درآمدهای گردشگری در ۶ ماه اول سال ۲۰۲۳ با ۲۷ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۲۱.۷ میلیارد دلار رسیده است.

گردشگری حدود ۱۰ درصد به تولید ناخالص داخلی ترکیه (GDP) کمک می‌کند. علاوه‌بر این، حدود ۱.۷ میلیون نفر در بخش خدمات اقامتی و غذایی مشغول کار بوده‌اند که حدود ۵ درصد از کل اشتغال این کشور را تشکیل می‌دهد.

انتهای پیام

تیم خبری علوم هنری

هر کلمه را با قدرت خلاقیتم تنظیم کرده و به شما دنیایی جدید می‌آورم.
دکمه بازگشت به بالا