ورزشی

بازنده‌های دربی ۱۰۲ – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، دربی صد و دوم پایتخت روز پنج‌شنبه ۲۳ آذر برگزار شد و پس از حاشیه‌های زیاد با نتیجه تساوی یک بر یک به پایان رسید. این دیدار همانند بازی‌های قبلی استقلال و پرسپولیس بار فنی به همراه نداشت و بازیکنان و اعضای نیمکت دو تیم با رفتارهایی که از خود بروز دادند باعث به وجود آمدن‌های حاشیه‌های عجیب و غریبی شدند. این دربی درست است که برنده‌ای نداشت اما بازنده‌های آن از تعداد موقعیت گل‌های دو تیم بیشتر بود.

این بازی با سایر دیدارها تفاوت داشت و آن هم استفاده از سیستم کمک داور ویدئویی بود. سیستمی که قرار بود از حاشیه‌های داوری این بازی بکاهد اما نه تنها موجب این اتفاق نشد بلکه هجمه علیه موعود بنیادی فر (داور مسابقه) را چند برابر کرد.

البته در این قضیه نباید از انتخاب‌های ناصحیح برای انتخاب داوران عراقی اتاق VAR توسط کمیته داوران فدراسیون فوتبال بگذریم. زید ثامر محمد و حیدر عبدالحسن علی دو داور عراقی بودند که در اتاق VAR حضور داشتند اما نادیده گرفتن خواسته یا ناخواسته آنها روی برخی از صحنه‌ها و تقاضای زیاد از بنیادی فر برای تماشای صحنه‌های حساس بازی از مانیتور کنار زمین، صدای اکثر کارشناسان داوری را در آورد و انتقادات زیادی به سمت بنیادی فر بابت قضاوتش در این بازی به وجود آورد.

بازنده‌های دربی ۱۰۲

هنوز هیچ یک از ارکان رسمی فدراسیون فوتبال دلیل انتخاب این دو داور گمنام عراقی برای حضور در چنین بازی حساسی را عنوان نکرده‌اند در حالی که اگر دو داور باتجربه برای قرار گرفتن در اتاق VAR ورزشگاه آزادی انتخاب می‌شدند اکنون به جای انتقاد باید از مسؤولان کمیته داوران فدراسیون فوتبال تعریف و تمجید می‌کردیم. حتی گفته می‌شود بنیادی فر هم با این دو داور زاویه داشته و ۳ بار تقاضای آنها را برای بازبینی صحنه‌های بازی رد کرده است.

پس از داوری، بد نیست نگاهی به رفتار اعضای نیمکت دو تیم بیاندازیم. بازی در دقیقه ۷۸ جریان دارد و امید عالیشاه (کاپیتان پرسپولیس) با شوتی دقیق از بیرون محوطه جریمه قفل دروازه سید حسین حسینی را می شکند و اولین گل بازی را به نام خود به ثبت می‌رساند.

پس از این گل نیمی از ورزشگاه خوشحال و نیم دیگری از آن ناراحت بودند اما رفتار یکی از اعضای روی نیمکت پرسپولیس بسیار زننده بود. افشین پیروانی که بارها در لباس پرسپولیس مقابل استقلال بازی کرده، حالا به عنوان مدیر تیم روی نیمکت سرخپوشان حضور دارد و اصولاً چنین شخصی باید رفتاری را از خود به نمایش بگذارد که الگوی جوانان تیم و هواداران باشد نه اینکه با حرکات موزون به خوشحالی بپردازد و باعث تشنج در بازی شود.

بازنده‌های دربی ۱۰۲
شادی افشین پیروانی پس از گل پرسپولیس

پیروانی در این مسیر تنها نبود، به دقیقه ۷+ ۹۰ می‌رویم جایی که داور پس از بازبینی صحنه برخورد علی نعمتی و آرش رضاوند برای آبی‌ها پنالتی اعلام کرده است. همین سوت داور کافی بود تا نیمی از ورزشگاه را خوشحال کند و نیمی دیگر را در بهت فرو ببرد.

کوین یامگا وینگر استقلال با خونسردی تمام پشت توپ قرار می‌گیرد و بر خلاف پرش علیرضا بیرانوند آن را به تور دروازه پرسپولیس می‌چسباند تا حساب کار مساوی شود. در این زمان جواد نکونام که به عنوان شخص اول نیمکت آبی پوشان محسوب می‌شود با خوشحالی زننده رو به سمت نیمکت پرسپولیس و با به نمایش در آوردن حرکات موزون چند دقیقه‌ای جولان می‌دهد و خود را خوشحال‌ترین مرد روی کره زمین معرفی می‌کند.

طبیعی است که برای به ثمر رسیدن گل تیم خودی، خوشحالی زائد الوصلی داشت اما چنین رفتارهایی از دو کادر باتجربه استقلال و پرسپولیس بعید است اگر پای صحبت هر کدام از آنها بنشینید خود را به عنوان یکی از اساطیر دو باشگاه معرفی می‌کنند آیا در واقع همینطور است؟ مطمئناً هواداران هیچ یک از این دو تیم با دیدن چنین صحنه‌هایی خوشنود نخواهند شد.

به جز جواد نکونام، ماساژور استقلال به سبک عیسی آل کثیر بازیکن سابق پرسپولیس در دربی شماره ۹۵ انجام داد که آن هم یکی از صحنه‌های زشت بازی را خلق کرد و باعث کدر شدن حال فوتبال‌دوستان شد.

بازنده‌های دربی ۱۰۲
نکونام و شادی نامتعارفش در دربی

در زمین بازی هم بازیکنانی وجود داشتند که عملکرد بدی داشتند و کاری جز روی اعصاب رفتن هواداران داخل ورزشگاه نداشتند. پس از به ثمر رسیدن گل امید عالیشاه، محمدحسین کنعانی زادگان که سابقه پوشیدن پیراهن استقلال را هم در کارنامه خود دارد و آن زمان که به استقلال پیوسته بود با به نمایش درآوردن عدد ۴ برای پرسپولیسی‌ها کُری می‌خواند، این بار و بر خلاف اینکه به سمت عالیشاه برود و همراه با او خوشحالی کند، به سمت هواداران استقلال رفت و رفتار ناشایستی را مقابل آنها انجام داد که باعث خشم آنها گردید.

علی نعمتی دیگر بازیکنی است که نقدهای زیادی به عملکرد او در این بازی می‌شود، نعمتی با اینکه پیش از این سابقه رو یا رویی با استقلال و حتی گل زدن به این تیم را در کارنامه خود داشت اما در اواخر بازی با خطاهای بچه گانه ای که روی بازیکنان استقلال مرتکب شد، داور را مجاب کرد تا برای این تیم پنالتی اعلام کند و بازی برده را شاگردان گل محمدی با تساوی عوض کنند.

در این دربی حتی هواداران هم نمره اخلاق نگرفتند، با اینکه برای اولین بار در این بازی تماشاگران خانم هم در ورزشگاه حضور داشتند، اما از ابتدای بازی تا انتها، هواداران دو تیم با برتاب بطری‌های آب به سمت بازیکنان، بارها باعث وقفه در بازی شدند و تصویر زشتی از فرهنگ هواداری فوتبال در ایران را نشان دادند.

بازنده‌های دربی ۱۰۲
هواداران دو تیم در رعایت اخلاق نمره مردودی گرفتند

در همه این موارد نباید از صحبت‌های پس از بازی خداداد افشاریان رئیس کمیته داوران در برنامه‌های مختلف تلویزیونی چشم پوشی کرد. او با سخنان ناسنجیده خود بارها باعث بالا رفتن انتقادات داوری شد. او به راحتی اعلام کرد که مکالمه داوران ضبط نشده است و وویسی وجود ندارد که کمیته داوران برای تبرئه داوران خود برای اذعان به نمایش بگذارد.

این دربی چیزی جز خلق صحنه‌های زشت برای فوتبال ایران نداشت و می‌توان گفت بارفنی در یک دیدار دسته سوم فوتبال ایران بیشتر از بازی میلیاردها بود.

گروه تحریریه علوم ورزشی

با استفاده از مهارت‌های تحلیلی و تجزیه و تحلیل داده‌ها، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به ارائه‌ی گزارش‌ها و آمارهای مفید و کاربردی درباره‌ی روند و عملکرد تیم‌ها و بازیکنان در ورزش می‌پردازم. هدفمندی خود را در بهبود دانش و اطلاعات ورزشی خوانندگان قرار می‌دهم. همراه با من را بپذیرید و به دنیای آمارها و تحلیل‌های جذاب ورزشی همراه شوید.
دکمه بازگشت به بالا