فرهنگ و هنر

تدفین پیکر ۴ شهید گمنام در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) در استان همدان

نازک نارنجی/همدان مدیر اجرایی شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان گفت: استان همدان در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) میزبان تدفین چهار شهید گمنام خواهد بود.

سرهنگ هادی آزادی دوشنبه، ۱۳ آذر در شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس شهرستان رزن، اظهار کرد: سهمیه امسال استان همدان برای استقبال و تدفین شهدای گمنام پنج شهید گمنام بوده که یکی از شهدای گمنام در کنگره ۸۰۰۰ شهید استان همدان در نمایشگاه بین‌اللملی استان تدفین شد.

وی افزود: در سالروز شهادت فاطمه زهرا(س) شهرستان‌های اسدآباد در پارک ملت، نهاوند در شهر برزول، کبودراهنگ در مجتمع سیاحتی غار علیصدر و شهر همدان در شهرک فرهنگیان میزبان تشییع و تدفین چهار شهید گمنام خواهند بود. ضمن اینکه استقبال رسمی از این شهدای گمنام در ۲۰ آذرماه در پایگاه نوژه همدان انجام و بعد از آن تا سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) برای استقبال مردم در سطح استان حضور خواهند داشت.

آزادی تصریح کرد: شهرستان‌های رزن و درگزین نیز در ایام فاطمیه میزبان دو تن از این شهدای گمنام به مدت ۳۶ ساعت خواهند بود که باید مقدمات استقبال از این شهدا باشکوه هر چه بیشتر فراهم شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تاکنون سهم استان همدان از شهدای گمنام ۶۶ شهید بوده است، خاطرنشان کرد: در بحث خاکسپاری شهدای گمنام در سال‌های گذشته در استان کوتاهی شده است و باید از این‌پس در دو سال باقی مانده به اتمام تدفین شهدای گمنام، نقاطی که امکان حضور تدفین شهدای گمنام را دارد به عنوان یک پایگاه و فضای فرهنگی مورد بهره برداری قرار گیرد.

آزادی همچنین با اشاره به اینکه مزار شهدای گمنام به مثابه راهیان نور در دسترس است، ادامه داد: دانش آموزان شهرستان رزن خواستار اعزام به باغ موزه دفاع مقدس استان هستند که برای اعزام و تأمین خودرو مورد نیاز موضوع را از طریق سپاه و استانداری پیگیری خواهیم کرد.

وی گفت: در شورای فرهنگ عمومی سال گذشته استاندار همدان تأکید بر رایگان شدن بازدید باغ موزه دفاع مقدس برای دانش آموزان شد که در همین رابطه سال گذشته ۴۰ هزار دانش آموز و از ابتدای سال تاکنون ۳۲ هزار دانش آموز از باغ موزه دفاع مقدس استان به صورت رایگان بازدید داشته ‌اند.

وی در ادامه در رابطه با یادمان شهید گمنام شهر رزن هم اظهار کرد: بالاخره طرح یادمان شهید گمنام شهر رزن توسط شهرداری این‌شهر به کمیته فنی استانداری رسید و تصویب شد و آماده شدن هر چه سریع‌تر این یادمان ضرورت دارد. ضمن اینکه نیاز است مجموعه‌ای به نام خادمان شهید نیز توسط محموعه فرهنگی و نیز شورای حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس شهرستان در کنار این یادمان پیش بینی شود.

مدیر اجرایی شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان در ادامه از برگزاری جشنواره افتخار من در سطح تمامی مدارس استان همدان خبر داد و گفت: این جشنواره در ۹ رشته فرهنگی و هنری در سطح تمامی مدارس استان برگزار و از آثار برگزیده تجلیل به عمل خواهد آمد.

یادمان شهید خلبان سرلشگر «علی بختیاری» ساخته می‌شود

فرماندار رزن هم از ساخت یادمان شهید خلبان سرلشگر «علی بختیاری» خبر داد و گفت: قرارداد ساخت یادمان این شهید والا مقام بین شهرداری رزن با هوانیروز جمهوری اسلامی منعقد شده و ساخت یادمان ارزشمند این شهید و نیز ماکت هلی‌کوپتر کبری با تقبل هزینه توسط هوانیروز کشور و شهرداری رزن انجام خواهد شد.

علی‌صغر غفاری‌آثار با بیان اینکه ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار برای احداث یادمان شهید خلبان سرلشگر علی بختیاری به صورت مشترک بین شهرداری و هوانیروز جمهوری اسلامی گذاشته شده است، تصریح کرد: مقرر شده برای بازدید از جانمایی و احداث این یادمان در ماه پیش رو از ستاد فرماندهی هوانیروز به شهرستان رزن سفر داشته باشند.

غفاری‌آثار همچنین با اشاره به اینکه یادمان شهید گمنام رزن طراحی آن مورد تصویب کمیته فنی استانداری قرار گرفته است، گفت: در حال حاضر طرح المان شهید گمنام رزن آماده بوده و قابلیت اجرایی دارد و شهرداری منتظر است اعتبار طرح ابلاغ شود که با ابلاغ اعتبار عملیات اجرایی طرح آغاز خواهد شد.

فرماندار رزن دوران دفاع مقدس را یکی از پرافتخارترین روزهای تاریخ انقلاب اسلامی دانست و ادامه داد: این دوران تداعی کننده غرور، صلابت، ایستادگی، مقاومت و مقابله با همه دسیسه ها بوده و همه ما باید در راستای توجه به فرهنگ ایثار و شهادت، گنجینه‌های دفاع مقدس را پاس بدارند و نسبت به غنی‌سازی آن تلاش کنند.

شهردار رزن هم با بیان اینکه شهر رزن آمادگی لازم برای شهید دوم گمنام شهر رزن را دارد، اظهار کرد: طی انعقاد تفاهم نامه شهرداری با اداره کل منابع طبیعی استان همدان در زمینه واگذاری ۱۱۰ هکتار از اراضی ملی سنگرداق به شهرداری با انعقاد این تفاهم‌نامه ۱۱۰ هکتار از این اراضی به شهرداری برای ایجاد پارک جنگلی و احداث بام رزن و ایجاد سایت گردشگری و تفرجگاهی و برای مزار دومین شهید گمنام واگذار شده است و چندی پیش در این اراضی نیز با حضور دوستداران طبیعت و سمن ها و دستگاه های اجرایی پویش کاشت یک میلیارد درخت اجرا شد.

احمد محمدی‌راستی بیان کرد: ورودی شهر رزن فاقد تمثال مبارک‌ شهدا بود که با یک کار فرهنگی ارزنده و منحصربفرد نسبت به طراحی تمثال ۳۲ شهدای شهر رزن اقدام و تمثال شهدای این شهر توسط شهرداری در بلوار پلیس راه نصب شد.

وی خاطرنشان کرد: میزان اعتبار هزینه شده برای این اقدام فرهنگی توسط شهرداری اعتباری افزون بر ۴۰۰ میلیون تومان بوده است.

انتهای پیام

تیم خبری علوم هنری

هر کلمه را با قدرت خلاقیتم تنظیم کرده و به شما دنیایی جدید می‌آورم.
دکمه بازگشت به بالا