علمی و پزشکی

فروش ۹۰۰ هزار کیلو تراشه هوش مصنوعی / بازار پررونق انویدیا

در ابتدا این گزارش عجیب به‌نظر می‌رسد، چرا که نمی‌دانیم علت افشای میزان فروش بر پایه وزن و نه تعداد GPUها چه بوده است. البته این احتمال وجود دارد که ارقام حمل‌ونقل توسط یک فروشنده در اختیار منبع گزارش امروز قرار گرفته باشد.

برای به‌دست‌آوردن میزان فروش GPUهای انویدیا، باید وزن کلی را تقسیم بر وزن هرکدام از آن‌ها کنیم. اگر وزن هر پردازشگر گرافیکی H۱۰۰ را ۳ کیلوگرم درنظر بگیریم، انویدیا در فصل ۲۰۲۳ توانسته است ۳۰۰ هزار واحد H۱۰۰ روانه بازار کند که رقم قابل‌توجهی محسوب می‌شود.

اعداد اعلام‌شده در گزارش اخیر شامل عوامل زیادی ازجمله وزن هرکدام از ماژول‌های H۱۰۰ و GPUها می‌شود، اما بررسی آن‌ها جذابیت چندانی ندارد. بااین‌حال، همچنان می‌دانیم انویدیا توانسته است تنها در یک فصل ۳۰۰ هزار GPU مخصوص هوش مصنوعی در اختیار مشتریان قرار دهد.

پردازشگر گرافیکی H۱۰۰

چند وقت پیش گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه انویدیا می‌خواهد در سال ۲۰۲۴ نزدیک به ۱.۵ تا ۲ میلیون پردازشگر گرافیکی AI بفروشد که اکثر آن‌ها H۱۰۰ خواهد بود. با توجه به این موضوع، گزارش اخیر نشان می‌دهد که انویدیا در مسیر درستی قرار دارد.

محبوبیت بالای هوش مصنوعی و کاربردهای متنوع آن باعث ایجاد یک رقابت فشرده میان شرکت‌های مختلف شده است. این رقابت بیش از همه به نفع انویدیا است؛ چرا که تأمین‌کننده ابزار اصلی آموزش مدل‌های هوش مصنوعی محسوب می‌شود. درحقیقت محبوبیت هوش مصنوعی باعث شد انویدیا به یک شرکت تریلیون دلاری تبدیل شود.

با توجه به انحصاری که انویدیا در بازار ایجاد کرده است، به‌نظر نمی‌رسد هیچ شرکتی بتواند حتی در آینده دور به آن نزدیک شود. بنابراین تا زمانی که هوش مصنوعی در مرکز توجه قرار دارد، درآمدهای انویدیا افزایش می‌یابد.

۵۸۵۸

گروه تحریریه مطالب پزشکی

هدفم این است که با ارائه محتواهای علمی و امیدوارکننده، به شما کمک کنم تا از جدیدترین تحقیقات در زمینه سلامتی مطلع شوید و اقدامات مناسبی را برای بهبود و حفظ سلامتی خود بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا