عمومی

دولت سیزدهم مخالف تعدد مدارس است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، کلام‌الله صفری عصر شنبه در جلسه ستاد پروژه آنلاین در اردبیل اظهار کرد: در آخرین روزهای سال تحصیلی جاری قرار داریم و این سال تحصیلی همراه با شیرینی‌ها و تلخی‌هایی بود که مهمترین رخداد مسمومیت دانش‌آموزان بود که با یک مدیریت هوشمندانه سعی کردیم تا جلوی این ترفندها و اقدامات ناشایست را در واحدهای آموزشی بگیریم.

وی با بیان اینکه ۲۵۱ هزار دانش‌آموز آماده آغاز سال تحصیلی با قوت و قدرتی مضاعف هستند، تصریح کرد: در سطح کشور ۸۶ درصد و در استان اردبیل نزدیک به ۹۰ درصد ثبت‌نام دانش‌آموزان انجام شده و تا اول مهرماه ثبت‌نام صد درصدی دانش‌آموزان را به ویژه در پایه‌های اول، هفتم و دهم شاهد خواهیم بود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل گفت: با توجه به اجرای طرح سنجش در طول سال تحصیلی و پیش‌دبستانی، ما تأخیر چندانی را در ثبت‌نام دانش‌آموزان ابتدایی شاهد نبودیم به طوری که هم اکنون بیش از ۸۵ درصد دانش‌آموزان اول ابتدایی استان ثبت‌نام کردند و کار ثبت‌نام ۱۵ درصد باقیمانده به خاطر تکمیل پروسه سنجش تا اول مهرماه کامل‌تر می‌شود.

صفری افزود: در پایه هفتم ثبت‌نام دانش‌آموزان به ۹۱ درصد رسیده در حالی که میانگین کشور ۸۷ درصد است و ۹ درصد باقیمانده عمدتاً دانش‌آموزان مناطق روستایی و عشایری هستند که کار ثبت‌نام آنها نیز در حال انجام است.

وی مهمترین مشکل را در پایه دهم اعلام کرد و ادامه داد: در پایه دهم به دلیل تأخیر رخ داده در صدور هدایت تحصیلی، فرآیند ثبت‌نام در روزهای گذشته کندتر بوده اما با همت مدیران مدارس و ثبت‌نام اینترنتی، این فرآیند به بیش از ۷۰ درصد رسیده و سعی بر این است تا در ایام باقیمانده از شهریورماه فرآیند ثبت‌نام به صد درصد ارتقا یابد.

صفری ثبت‌نام حضوری و غیرحضوری دانش‌آموزان را یادآور شد و خاطرنشان کرد: بیشترین تأکید ما برای تحقق عدالت آموزشی ثبت‌نام دانش‌آموزان از طریق سامانه است که برخی اختلال‌ها ثبت‌نام‌ها را به سمت حضوری کشیده ولی امیدواریم با رفع نواقص، ثبت‌نام دانش‌آموزان در پایه دهم بر مبنای هدایت تحصیلی در بستر الکترونیکی و با سرعت انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: در هفته آینده توزیع کتب درسی، صدور ابلاغ همکاران و شاداب‌سازی و زیباسازی فضای آموزشی را شاهد خواهیم بود تا با یک مانور پیش بازگشایی بتوانیم خود را مهیای اول مهرماه و حضور دانش‌آموزان در مدارس کنیم.

صفری بیان کرد: در توزیع نیروی انسانی نیز سعی شده معلمان تنها ۱۲ ساعت تدریس موظفی را در مدارس خاص داشته باشند و ۱۲ ساعت مابقی نیز در مدارس دولتی، مناطق محروم و روستایی خواهد بود تا یک عدالت آموزشی را نیز در این حوزه شاهد باشیم.

وی نزدیکترین مدرسه را بهترین مدرسه معرفی کرد و ادامه داد: ما در پنج مدرسه خاص با مشکل ثبت‌نامی روبه رو بودیم که سعی کردیم با افزایش ظرفیت این مدارس نظیر امید انقلاب، ثبت‌نام‌ها را سر و سامان داده و اعتماد اولیا و والدین را فراهم کنیم.

صفری اظهار کرد: به غیر از مدارس خاص که دارای کلاس‌های فوق برنامه هستند، ثبت‌نام در سایر مدارس بدون پرداخت وجهی انجام می‌شود و مدیران در طول سال تحصیلی و از طریق اولیا و مربیان می‌توانند نظر مساعد خانواده‌ها را برای پرداخت هزینه‌ها جلب کنند.

وی از شاداب‌سازی و آماده‌سازی ۳۵۲ مدرسه همزمان با آغاز سال تحصیلی خبر داد و تصریح کرد: شهریه مدارس غیرانتفاعی نیز در سامانه بر اساس ۵۰ شاخص بارگذاری شده تا اولیای دانش‌آموزان بر اساس این شاخص‌ها و شهریه اعلام شده، ثبت‎‌نامی‌ها را انجام دهند.

صفری در مورد سرویس مدارس نیز گفت: با هماهنگی شهرداری، مجموعه راهنمایی و رانندگی، سازمان تاکسیرانی و اتوبوسرانی سعی بر این است تا تأمین سرویس مدارس با همکاری مدیران مدارس و انجمن اولیا انجام شده و دغدغه خانواده‌ها در این زمینه رفع شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل به ثبت‌نام ۱۹ هزار دانش‌آموز پیش‌دبستانی در واحدهای پیش‌دبستانی استان اشاره کرد و افزود: سرانه فضای آموزشی در برخی از مناطق استان سه و ۲.۵ متر مربع است که این سرانه استاندارد نیست و باید با تکمیل واحدهای آموزشی در حال احداث این شرایط را تغییر دهیم.

دکمه بازگشت به بالا