بین الملل

گروههای مقاومت فلسطین یکپارچه علیه محمود عباس

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین نازک نارنجی، منابع فلسطینی امروز (چهارشنبه) از شهادت یک جوان ۲۲ساله فلسطینی به نام «عبدالقادر زقدح» در اردوگاه طولکرم در شمال غرب کرانه باختری به ضرب گلوله نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین خبر دادند.

تیراندازی زمانی رخ داد که نیروهای تشکیلات خودگردان قصد داشتند موانع ایجاد شده در ورودی اردوگاه را کنار بزنند، موانعی که برای ممانعت از ورود نظامیان اسرائیل از سوی جوانان اردوگاه کار گذاشته شده بود.

در پی این واقعه، گروههای مقاومت فلسطینی به شکل یکپارچه تشکیلات خودگردان به رهبری «محمود عباس» را تهدید کردند که در صورت تکرار چنین وقایعی، پاسخ مسلحانه خواهند داد. شهادت این جوان ۲۲ ساله در حالی است که گروههای مقاومت سال‌هاست از تشکیلات خودگردان به مرکزیت رام‌الله می‌خواهند تا «هماهنگی امنیتی» با رژیم صهیونیستی را متوقف کند و به «ابزار دست» صهیونیست‌ها تبدیل نشود.

 

محمود عباس هم هرچند بارها اسرائیل را به توقف هماهنگی امنیتی تهدید کرده، اما این تهدیدها صرفا در حد حرف باقی مانده است؛ حتی در سال ۲۰۲۰ و پس از امضای توافق سازش میان اسرائیل و امارات و بحرین، هماهنگی امنیتی برای مدتی متوقف شد؛ اما بعدها منابع فلسطینی و اسرائیلی فاش کردند که در همان مدت نیز هماهنگی امنیتی در جریان بود.

هماهنگی امنیتی به این معناست که رژیم صهیونیستی هر زمان که بخواهد، نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان باید با این رژیم در تعقیب و دستگیری و یا ارائه اطلاعات از فلسطینی‌ها همکاری کنند؛ در موارد زیادی نیز کار دستگیری فلسطینی‌ها به تشکیلات خودگردان محول می‌شود. در این راستا دستگیری گسترده نیروهای جهاد اسلامی فلسطین در کرانه باختری موجب شد تا این گروه مقاومت، نشست ششم مرداد در قاهره با حضور محمود عباس را تحریم کند.

«هماهنگی امنیتی» یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که موجب می‌شود سران صهیونیست همواره از تشکیلات خودگردان حمایت کرده و بر لزوم حفظ موجودیت این نهاد تأکید کنند؛ در بسیاری از گزارش‌های امنیتی صهیونیستی، اشاره شده است که تل آویو باید جلوی تضعیف تشکیلات خودگردان و محمود عباس را بگیرد و در صورت ضعف این تشکیلات، حماس و جهاد اسلامی کنترل کرانه باختری را به دست خواهند گرفت.

انتقاد یکپارچه گروههای مقاومت

در این راستا گروه مقاومت «گردان طولکرم – واکنش سریع» (وابسته به جهاد اسلامی) در پاسخ به شهادت « به ضرب گلوله نیروهای تشکیلات خودگردان فلسطین، به رام الله هشدار داد که از این پس نیروهای تشکیلات حق ورود به طولکرم را ندارند و اگر وارد شوند، با گلوله پاسخشان داده خواهد شد.

این گروه در ادامه از نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان خواست تا از دستورات فرماندهانشان تبعیت نکنند و سپس تأکید کرد که سلاح آن‌ها کاملا قانونی و برای مبارزه با رژیم اشغالگر است.


گروه مقاومت گردان طولکرم

 

گروه مقاومت «شهداء الاقصی» که خود شاخه نظامی جنبش فتح محسوب می‌شود نیز در بیانیه‌ای از رهبران جنبش فتح خواسته است تا «دست از اقدامات خائنانه» بردارند. 

این گروه مقاومت نیز تأکید کرد که از این پس در صورت ورود نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان به داخل اردوگاه طولکرم، همچون نظامیان صهیونیستی با آن‌ها برخورد خواهد شد.

«حازم قاسم» سخنگوی جنبش حماس نیز شلیک به سوی مردم فلسطین از سوی نیروهای تشکیلات خودگردان را «جنایت ملی و اخلاقی» توصیف کرد و گفت که تشکیلات اهمیتی به خون مردم فلسطین و ارزش‌های ملی نمی‌دهد. او تأکید کرد که وظیفه محمود عباس و تشکیلات تحت امر او تأمین امنیت مردم فلسطین است.

سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی «حماس» حازم قاسم تایید کرد که شلیک گلوله مقامات به شهروندان معترض به برداشتن سنگرها برای ممانعت از ورود نیروهای اشغالگر به اردوگاه طولکرم در کرانه باختری اشغالی که منجر به شهادت یک جوان یک جنایت ملی و اخلاقی است.»

او همچنین از رخهبران جنبش فتح خواست تا موضع واضح و روشنی را در قبال حملات نیروهای تشکیلات خودگردان اتخاذ کنند.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز با تسلیت شهادت «عبدالقادر زقدح»، تشکیلات خودگردان را تنها مسئول این جنایت برشمرد و گفت که رام‌الله با این اقدام تمامی خطور قرمز را زیر پا گذاشته و همراه رژیم اشغالگر در جنایاتش شده است.

جهاد اسلامی همچنین خواستار محاکمه عاملان شهادت این جوان ۲۲ ساله شده و از جنبش فتح خواسته است تا موضع خود را مشخص کند.

جنبش «الاحرار» نیز در بیانیه‌ای گفت که شهادت این جوان فلسطینی یک سابقه «سیاه» در عملکرد تشکیلات خودگردان است. به گفته این گروه مقاومت نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان با مردم فلسطین همچون باندهای تبهکار  خلافکار برخورد می‌کنند.

«یاسر خلف» سخنگوی جنبش الاحرار تأکید کرد که خون شهید «عبدالقادر زقدح» همچون لکه ننگی بر دامن تشکیلات خودگردان باقی خواهد ماند.

جنبش «فتح الانتفاضه» نیز در بیانیه‌ای، شهادت این جوان اهل طولکرم را محکوم کرد و گفت: «این جنایت لکه ننگی بر پیشانی تشکیلات خودگردان و هماهنگی سیاه امنیتی است».

این جنبش در بیانیه خود به شدت به هماهنگی امنیتی با رژیم صهیونیستی حمله کرد و گفت که تشکیلات خودگردان خود را وکیل ویژه رژیم صهیونیستی برای مقابله با جوانان فلسطینی می‌داند.

گروه «مجان المقاومه» نیز شلیک به سوی این جوان فلسطینی و شهادت او را خروج از همه ارزش‌های ملی فلسطین دانست و خواستار تشکیل کمیته تحقیق ملی و مجازات عاملان شده است.

حجم هماهنگی تشکیلات خودگردان با رژیم اسرائیل به حدی است که دو ماه پیش محمود عباس صراحتا به سازمان امنیت تحت امر خود دستور داد که کنترل اردوگاه «بلاطه» را در دست بگیرد و مانع رشد گروههای مسلح مقاومت در این اردوگاه شود.

محمود عباس دستور داده بود که «نباید گذاشت اردوگاه بلاطه همچون اردوگاه جنین شود».

دکتر حسن خریشه، از عضو شورای قانون‌گذاری فلسطین در این باره به وبگاه قدس پرس گفت که تقابل تشکیلات خودگردان با نیروهای مقاومت در کرانه باختری و اصرار رام‌الله به مقابله با گروههای مقاومت، تحول خطرناکی که تنها به نفع رژیم صهیونیستی خواهد بود و محمود عباس و تشکیلات تحت امر او باید سنجیده قدم بردارند.

پایان پیام/


بخش مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با روشی زنده و غوطه‌ور در جزئیات. با تمرکز بر رویدادهای جهانی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع، به شما نقشه‌ای دقیق از رویدادهای روز ارائه می‌دهم. با استفاده از شیوه‌های نوین گزارشگری، اطلاعات جذابی را برای شما فراهم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا