عمومیمطالب کسب و کار

چگونه می توانیم به آسانی یک داربست را راه اندازی کنیم ؟

مراحل نصب و راه اندازی داربست

کاربرد بست داربست چیست؟ داربست ها مزایای زیادی نسبت به مجموعه های نردبان دارند، بنابراین در نظر داشته باشید که یکی را برای پروژه بعدی خود تنظیم کنید. ما در اینجا 8 مرحله راه اندازی داربست را به شما نشان خواهیم داد که چگونه این کار را انجام دهید. داربست های قاب دار یا داربست های لوله ای مزایای زیادی نسبت به مجموعه های نردبان دارند. آنها سطح کار پلت فرم گسترده تری را فراهم می کنند و می توانند بدون جداسازی قطعات منتقل شوند و دارای حفاظ های محافظ برای جلوگیری از سقوط هستند با این وجود مونتاژ وقت گیرتر است و قیمت بالاتری در خروجی اجاره دارند. اجزای اصلی داربست ها متشکل از قابها و مقاطع عرضی است که برای ساخت واحدهای بلندتر روی هم قرار می گیرند.

متداول ترین قسمت قاب 5 فوت عرض و 5 فوت طول با ضربدری 7 یا 10 فوت طول است. علاوه بر صفحات پایه و گاردریل، باید پیچ ​​های تنظیم کننده را برای سطح آسان در زمین ناهموار، کاستورهای قفل کننده برای جلوگیری از حرکت واحد و سه تخته که کف کار مجموعه را اجاره می دهند، اجاره کنید. هنگامی که ارتفاع مورد نیاز خود را محاسبه می کنید، می توانید به کار 4 تا 6 فوت بالاتر از تخته های داربست برسید. بخشهایی را به قدری بلند کنید که بتوانید با دو واحد انباشته به ارتفاع دیوار برسید. داربست های بالاتر از دو بخش می توانند ناپایدار شوند. این آموزش شما را در روند اساسی مونتاژ داربست قرار می دهد. همچنین در اینجا مراحل راه اندازی داربست و چند نکته مهم ایمنی ارائه می دهیم.

مراحل راه اندازی داربست

مرحله 1: همه قسمت ها را مرتب کنید

قبل از اینکه قسمت های داربست خود را جمع کنید ، تمام قطعات را در یک مکان مرتب کنید. سپس دو قاب انتهایی را روی زمین نزدیک منطقه ای که قصد رنگ آمیزی آن را دارید قرار دهید. انتهای آنها را روبروی هم قرار دهید ، نردبان های آنها در یک طرف و پایه های آنها با فاصله حدود 7 فوت یا در عرض نهایی آبراهه های خود قرار دهید. پایه یک قاب را بالا آورده و انتهای طولانی میله پیچ قابل تنظیم را در پایه قرار دهید. سپس میله های باقیمانده را در پایه های باقیمانده قرار دهید.

مرحله 2: ماسوره های پایه را جمع کنید

پایه ها را اکنون نصب کنید تا مجبور نشوید که بعداً داربست های مونتاژ شده را بلند کنید. مدل های مختلف داربست ممکن است روش های مختلفی برای این مونتاژ داشته باشند ، اما اکثر آنها دارای یک لوله باز هستند که بر روی پایه میله پیچ قابل تنظیم قرار می گیرد . تمام پایه های اصلی یا کاستورها را با دم دندانه دار ، سنجاق های ضامن یا لوازم جانبی قفل دار همراه داربست محکم کنید. هنگامی که مکانیزم ها را داخل سوراخ ها فرو کردید ، آنها را در جای خود قفل کنید.

مرحله 3: Crossbrace را جمع کنید

یک قاب انتهایی را بالا بیاورید ، یک ترمز عرضی را گسترش دهید و سوراخ های بازوهای متقاطع را روی سنجاق های قاب بکشید. در حالی که قاب دوم را بالا می آورید ، پایه ها را قفل کرده و اجازه دهید تا سطح متقاطع از این قاب پشتیبانی کند. قاب دوم را بالا آورده و انتهای مخالف متقاطع را روی پین ها بلغزانید و قفل کنید.

مرحله 4: قفل و سطح

داربست را به موقعیتی که از آن استفاده می کنید منتقل کنید. چرخ ها را قفل کنید. داربست را با پیچ های تنظیم کننده تراز کنید.

مرحله 5: Plank ها را نصب کنید

یک تخته داربست را در وسط بگیرید ، آن را از بالا و یک زاویه بلند کنید و آن را روی میله بالا بکشید تا انتهای بالایی آن از میله خارج شود. تخته را تراز کرده و آن را در موقعیت قرار دهید تا قلاب ها میله های هر دو قاب انتهایی را درگیر کند. سپس تخته را پایین بیاورید تا قلاب ها روی میله ها قرار بگیرند. تخته را با قفل های مفصل دار محکم کنید. این کار را تکرار کنید تا تمام تخته ها را نصب کنید.

مرحله ششم: نصب ریل ها را انجام دهید

با استفاده از قسمت نردبان یک قاب ، قطعات محافظ را به سکو حمل کنید. پایه های محافظ را به پایین گوشه های هر قاب بکشید و آنها را با استفاده از سنجاق یا پیچ ، همانطور که در مدل داربست ارائه شده است ، محکم کنید. ریل های بالا و پایین را بین پست ها نصب کنید.

مرحله 7: ایستگاه کاری آماده شده

با حمل وسایل مورد نیاز از نردبان با خود و یا قرار دادن وسایل در یک سطل بزرگ و کشیدن آنها با طناب ، یک ایستگاه کاری روی سکوهای داربست خود نصب کنید. داشتن تمام وسایل مورد نیاز به راحتی در دسترس قبل از شروع ، زمان آماده سازی را به میزان شگفت انگیزی کاهش می دهد.

مرحله 8: از خطر جلوگیری کنید

از کار بر روی داربست های اطراف خطوط برق خودداری کنید. اگر خطوط برق در نزدیکی محل کار یا در مسیر گردش کار وجود دارد ، هنگام جابجایی داربست به دقت توجه کنید و بالای سر خود نگه دارید. تصور نکنید که داربست ها همیشه روی سطح حرکت می کنند.

داربست‌ها را چگونه به یکدیگر متصل می‌کنند؟

لوله‌ داربست را به‌وسیله بست‌های فلزی محکم و اتصالات مخصوص، به یکدیگر متصل می‌کنند. در ساخت ساختمان‎ها و برای دسترسی به ارتفاع‌های زیاد، بیشتر لوله‌های 6 متری و 3 متری مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما این لوله‌ها در اندازه‌های بزرگ‌تر و کوچک‌تر نیز در بازار موجود هستند که کاربران بسته به نیاز خود، آن‌ها را خریداری می‌کنند. نکته مهم اینجا است که باید بست داربست را متناسب با اندازه لوله و محل نصب آن انتخاب کنید تا سازه مستحکم باشد و نگرانی برای شما ایجاد نکند.

نصب داربست به صورت مرحله به مرحله

 • در ابتدای کار لازم است که نقاط گوشه برای نصب داربست‌ها مشخص گردند.
 • قطعات مربوطه چیده شوند.
 • پایه و تخته متناسب با آن قرار داده شود.
 • پایه‌های عمودی داربست به‌ لوله‌های افقی متصل شوند و عملیات اتصال لوله استاندارد بیرونی به درونی صورت بگیرد.
 • فاصله‌ای که باید داربست از ساختمان قرار گیرد، تنظیم و کنترل شود.
 • در این مرحله لازم است که پین‌ها در جای خود ثابت و محکم شوند.
 • نصب داربست به‌صورت کامل انجام بگیرد.
 • سکوی داربست یا تخته نصب شود.
 • پله‌های داربست و پاگردها در جای خود قرار بگیرند.

هنگام نصب داربست‌ها به چه نکاتی باید توجه شود؟

 • داربست‌ها باید در فاصله حداکثر 6 متر به دیوار مهار یابند تا از واژگونی جلوگیری شود.
 • لوله‌های افقی حداقل باید به سه پایه عمودی متصل شوند.
 • محلی که برای انجام کار مشخص شده است، نباید پهنایی کم‌تر از 50 سانتی‌متر داشته باشد.
 • در کارهای سبک، فاصله پایه‌های عمودی باید حداکثر 2/3 متر و در کارهای سنگین 1/8 متر باشد.
 • فاصله عمودی که بین تیرهای افقی قرار دارد، نباید از دو متر فراتر رود.
 • داربست‌ها باید علاوه بر تحمل وزن خود، توانایی تحمل باری تا 4 برابر بیشتر از آن را داشته باشند.
 • الوارهای مورد استفاده برای جایگاه‌ها باید عرضی برابر با 25 سانتی‌متر و ضخامتی برابر 5 سانتی‌متر داشته باشند.
 • حتما قبل از نصب، از سالم بودن الوارها مطمئن شد.
 • هر سکو نیاز به حداکثر 2 الوار دارد.
 • برای محکم شدن الوارها باید از مفتول‌های ضخیم استفاده کرد.
 • فاصله بین تخته‌های سکو، نباید از 2/5 سانتی‌متر فراتر رود.
 • از علائم هشداردهنده برای توجه افراد در محل نصب داربست‌ها استفاده شود.
 • هنگام اتصال لوله‌ها به یکدیگر لازم است کارگران از کلاه ایمنی و کمربند استفاده کنند.
 • محل دسترسی به داربست‌ها باید ایمن و بی‌خطر باشد.
 • از باقی ماندن تجهیزات و لوازم کار روی داربست‌ها جلوگیری شود. باید همه لوازم را به زمین انتقال داد.

سخن آخر

داربست‌ها انواع مختلفی دارند که بسته به نوع کاری که مد نظر است، آن‌ها را به روشی مشخص به یکدیگر متصل می‌کنند. باید توجه شود که اتصال لوله‌های داربست به یکدیگر، کاری کاملا تخصصی است و به هیچ عنوان نباید توسط افراد نابلد و غیرحرفه‌ای انجام شود؛ زیرا یک اشتباه کوچک می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به بار آورد. ما در این مقاله سعی کردیم که راهنمای کاملی از نحوه بستن داربست‌ها به شما ارائه دهیم تا با نکات لازم در این باره کاملا آشنا شوید.

دکمه بازگشت به بالا