علمی و پزشکی

علائم ۱۰ بیماری خاموش و مهلک

طبق گزارش شفاف اگر افراد از ماهیت علائم خود آگاهی کافی داشته باشند، می توان از این بیماری ها پیشگیری کرد. اما برخی از بیماری ها در صورت عدم تشخیص و درمان اغلب کشنده هستند.

به گزارش دفتر آموزش سلامت و ارتقای سلامت، در اینجا برخی از علائم پنهانی که ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی باشد، آورده شده است:

کاهش وزن ناخواسته: به گفته انجمن سرطان آمریکا، اگر بدون پیروی از رژیم غذایی خاصی ۱۰ پوند (۴.۵ کیلوگرم) وزن کم کنید، ممکن است سرطان پانکراس، سرطان مری، سرطان معده یا سرطان ریه داشته باشید.

پوسیدگی دندان: بسیاری از افراد مبتلا به GERD ممکن است متوجه نباشند که مینای دندان آنها ممکن است در حال فرسایش باشد. سایر علائم رفلاکس عبارتند از گلودرد مداوم، سرفه و خس خس غیر قابل توضیح. اگرچه رفلاکس درمان نشده می تواند باعث از بین رفتن مینای دندان و شروع پوسیدگی دندان شود، اما اگر به شکل پیشرفته ادامه یابد، فرد را در معرض خطر سرطان مری نیز قرار می دهد.

_ سوزش پوست: این واکنش می تواند در آرنج، زانو، پوست سر و غیره در اثر اگزما رخ دهد، اما گاهی اوقات نشان دهنده بیماری جدی تری به نام سلیاک است. افراد مبتلا به بیماری سلیاک نمی توانند حتی کمترین مقدار گلوتن موجود در غذا را تحمل کنند. تا 25 درصد از افراد مبتلا به بیماری سلیاک راش پوستی به نام درماتیت هرپتی فرمیس را تجربه می کنند. این بیماری نوعی التهاب مزمن پوست است که با خوشه‌هایی از تاول‌های خارش‌دار کوچک مشخص می‌شود. بسیاری از بیماران نیز به دلیل عدم تحمل گلوتن هیچ علامت گوارشی ندارند. شروع یک رژیم غذایی بدون گلوتن می تواند بثورات را از بین ببرد و می توانید بدن خود را از سایر عوارض طولانی مدت بیماری مانند پوکی استخوان یا سرطان روده کوچک محافظت کنید.

تغییرات روده یا مثانه: ادرار کردن بیشتر یا کمتر از حد معمول می تواند نشانه سرطان مثانه باشد. یبوست یا اسهال مکرر نیز در برخی موارد نشان دهنده سرطان تخمدان است. اگر هر یک از این علائم بیش از یک هفته طول بکشد، باید با پزشک خود تماس بگیرید تا برخی از بیماری ها را رد کند.

خراش ناخن: اگر ناخن شما دارای ترک های کوچک، سوراخ های سفید و خراش است، احتمالاً به بیماری پوستی پسوریازیس مبتلا هستید. در حالی که ممکن است فکر کنید خارش و قرمزی پوست تنها علائم این بیماری است. بین 80 تا 90 درصد افرادی که این علامت را دارند این بیماری را دارند. پسوریازیس یک بیماری پوستی مزمن خود ایمنی است. این بیماری زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن سیگنال های اشتباهی ارسال می کند و این سیگنال ها سرعت رشد سلول های پوست را افزایش می دهد. پسوریازیس مسری نیست.

درد آشیل: حتی اگر پوست شما شفاف است و هیچ خارشی وجود ندارد، درد آشیل یا پاشنه پا می تواند نشانه ای از آرتریت پسوریاتیک باشد. این بیماری نوعی درد در اعصاب است که در اثر بیماری پوستی ایجاد می شود. به گفته پزشکان، تورم سوسیس شکل انگشتان دست و پا نیز یکی از علائم این نوع آرتروز است.

لرزش های مکرر: اگر حتی در هوای گرم احساس سرما می کنید، ممکن است به بیماری غده تیروئید مبتلا باشید. کم کاری تیروئید علت اصلی احساس سرما و لرزش های غیر طبیعی است. بهتر است در این مدت انرژی کمتری بسوزانید تا گرمای بیشتری را از دست ندهید.

سرفه های تحریک کننده: سرفه معمولاً به معنای سرطان نیست و می تواند ناشی از آلرژی، آسم یا مشکلات سینوسی باشد. با این حال، اگر سرفه با صدای خشن همراه باشد، ممکن است نشان دهنده سرطان ریه، حنجره یا گلو باشد.

_ خرناسخروپف می تواند نشانه ای از آپنه انسدادی خواب باشد. این عارضه خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. خروپف همچنین با ضخیم شدن شریان کاروتید در گردن همراه است. همچنین ممکن است با سیگار کشیدن، کلسترول بالا و چاقی همراه باشد.

_ خونریزی غیر قابل توضیح: خونریزی غیر طبیعی واژن می تواند نشانه سرطان دهانه رحم یا آندومتر باشد. سرفه خونی نیز با سرطان ریه مرتبط است. وجود خون در مدفوع با سرطان کولورکتال و خون در ادرار با سرطان مثانه یا کلیه مرتبط است.

دکمه بازگشت به بالا