عمومیمطالب کسب و کار

انواع پوشش بام در ویلاهای شمال

با هم مروری خواهیم داشت بر آن چه پوشش سقف نام می‌گیرد. فارغ از این که قرار است پوشش سقف را در بخش‌های داخلی ساختمان مورد استفاده قرار دهید یا آن را در خارج از ویلا به کار بگیرید، این محصول را از نظر خواهیم گذراند.آن چه این بار قرار است پیرامونش صحبت کنیم، پوشش سقف است. فعالان حوزه ساختمان عنوان می‌کنند باید بهترین نوع پوشش سقف را برای خرید انتخاب کرد، در ادامه دلیلش را خواهیم گفت، لطفا با ما همراه باشید.

Types of roofing in villas in the north

نگاهی گذرا به محیط اطراف ثابت می‌کند صنعت ساختمان به کلی در حال تحول است، زمانی آن چه در کانون توجه قرار می‌گرفت تنها استقامت و استحکام سازه‌ها بود اما این روزها توأمان با مقاومت، ایجاد ظاهری شکیل و درخور نیز در رأس امور است. در میان تمام شیوه‌ها و ابزارهایی که برای زیباتر کردن ساختمان‌ها و ویلاها وجود دارد، استفاده از پوشش سقف را گلچین کرده‌ایم تا حول این محور، مقاله را به رشته تحریر در آوریم.

پوشش سقف، هدف اصلی معماران ساختمان

همان طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، معماران زیبایی را نشانه می‌گیرند تا آن چه در نهایت خلق می‌شود دوست داشتنی و جذاب به نظر برسد. هدف فعالان عرصه معماری تنها آفرینش مکانی زیبا و فریبنده نیست بلکه غایت، خلق اثری است که در کمال زیبایی باز هم مرغوب بوده و تمام عیار به نظر برسد.

مزایای پوشش سقف به زبان ساده !

پوشش سقف مورد استفاده می‌تواند داخلی بوده و یا این که خارجی باشد. از مهم‌ترین مزایای پوشش سقف می‌توان مرغوبیت آن را نام برد. آن چه سبب می‌شود بارها بر کیفیت پوشش سقف تأکید کنند اهمیت این مساله است، به عبارتی سقف ویلا بایستی در دراز مدت بی آن که کیفیتش را از دست دهد یا رنگش را ببازد، مقاوم و زیبا باقی بماند، همین عامل سبب می‌شود بارها با جملاتی روبرو شویم که ما را به دقت در انتخاب پوشش سقف دعوت می‌کنند.

آن چه لازم است قبل از خرید پوشش سقف بدان دقت داشته باشیم

پیش از خرید پوشش سقف بخوانید: نصب آسان، فاکتوری است که گاه از نظر دور می‌ماند. به زعم این که گروهی این عامل را به دست فراموشی سپرده‌اند اما باید عنوان کرد نصب راحت از مهم‌ترین عواملی است که باید مدنظر قرار بگیرد. صرفا نصب ساده مهم نیست، باید پوشش سقف انتخابی به نوعی باشد که بتوان آن را مطابق با میل و سلیقه معماران نصب نموده و زیبایی‌اش را در معرض توجه گذاشت.

  • پیش از آن که در راستای خرید پوشش سقف گام بردارید دقت داشته باشید که آن چه بر می‌گزینید در مقابل زلزله مقاوم باشد و بتواند نیروهای ناشی از حوادث و بلاهای طبیعی را تاب بیارود.
  • استقامت در برابر حریق و آتش سوزی از دیگر موارد مذکور است که باید مورد توجه واقع شود. حتما پوشش سقف را در صورتی انتخاب نمایید که درجه استقامت بالایی در برابر آتش سوزی و احتراق داشته باشد.
  • چنان چه پوشش سقف را قرار است برای ویلای شمال انتخاب کنید، لازم است نمونه‌ای برگزینید که مطابق و سازگار با آب و هوای شمال است. جان کلام این که برای هر منطقه و هر اقلیمی لازم است نوع خاصی از پوشش سقف خریداری شود که اگر چنین نباشد در بازه‌ای کوتاه، کیفیت چنین محصولی رنگ می‌بازد و مستعد تخریب و تعمیر می‌گردد خلاصه این که تمام رشته‌هایتان را پنبه می‌کند.
  • سعی کنید نمونه‌هایی را برگزینید که زیبایی و استقامت را زیر یک چتر آورده‌اند، به عبارتی هم استقامت قابل قبولی را برایتان به ارمغان می‌آورند و هم این که در چنته خود زیبایی را هم دارند.
  • برخی از پوشش سقف‌ها دارای ضمانت و گارانتی است، بدیهی است انتخاب چنین نمونه‌هایی بیشتر توصیه می‌شود، دست کم خاطر جمعید که در صورت خرابی آن چه تهیه نموده‌اید، با کمترین هزینه می‌توانید تعمیر شده آن را از مراکز مطمین تحویل بگیرید.

هدف از بکارگیری پوشش سقف چیست؟

پوشش سقف را برای اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار می‌دهند، عده‌ای آن را بر می‌گزینند صرفا به این خاطر که محل کارشان یا محل زندگی‌شان را زیباتر و شکیل‌تر کنند حال آن که برخی دیگر در راستای جلوگیری از آسیب دیدن ساختمان و یا ویلا به فکر استفاده از پوشش سقف می‌افتند.عموما شرکت‌های فعال در حوزه ساخت و تولید انواع پوشش سقف، تمام تلاششان را به کار می‌گیرند تا با کمک گرفتن از بهترین و به روزترین تکنولوژی‌ها، پوشش سقف را تولید کنند.

مروری بر مهم‌ترین انواع پوشش سقف

آن چه پوشش سقف نام می‌گیرد دارای انواع و اقسام متفاوتی است، از جمله آن‌ها می‌توان به ورق‌هایی با طرح سفال اشاره کرد. برخی از این پوشش‌ها از جنس ایرانیت هستند، تعدادی پلی کربنات پوشش آندوویلا نام می‌گیرند و گروهی هم ممکن است در زمره گروه شینگل، دکرا، سقف‌های فلزی، فورتیزو و یا… باشد. در اینجا انواع مدل سقف شیروانی در شمال را آورده‌ایم.

انواع سقف شیروانی ویلا را می‌توان با یکی از این 7 پوششی که در اینجا نام می‌بریم پوشاند. 

1- پوشش سقف شینگل

مواد تشکیل دهنده؛ قیر پلیمری، گرانول معدنی
نقاط قوت؛ سازگار با تغییرات آب و هوایی، انعکاس نور خورشید، منعطف بودن در برابر ضربه، ایزولاسیون، فرم پذیر بودن در انواع سطوح قوسی و شیب‌دار و شکسته

محاسن سقف شینگل

سبک بودن، نصب آسان و سریع، دارای گواهی نامه فنی از استانداردهای اروپا، سازگاری با انواع آب و هوا و تغییرات دما، بدون مواد آلاینده و آزبست، داشتن رنگ ثابت به دلیل استفاده از رنگ دانه‌های سیلیس و مواد رنگی معدنی

2- پوشش سقف دکرا

پوشش سقف دکرا از 8 لایه (آلوزینک- آنتی باکتریال- رزین دو میکرونی- سنگ‌ریزه‌های طبیعی- گالوانیوم- آلمنیوم- آلیاژ مس- اکرولیک پرایمر) تشکیل شده است. در زیر سازی دکرا از پروفیل استفاده می‌شود و با پشم سنگ عایق می‌گردد و سپس با میخ روی چوب نصب می‌شود.

محاسن پوشش سقف با دکرا؛

زیبا و یک‌دست، سبک بودن وزن، نفوذناپذیری آب و رطوبت، عدم تغییر رنگ، عدم خوردگی و فرسایش، عایق رطوبت، مقاوم در برابر ضربه، سازگار با انواع شرایط آب و هوایی

3- پوشش سقف ورقی با طرح سفال

کاربرد: در انواع سقف‌های شیروانی کاربرد دارند؛

محاسن سقف طرح سفال؛

حجم کم، عمر بالا، وزن پایین، بی‌نیاز از رنگ، در برابر نور خورشید مقاوم، قیمت مناسب، نصب سریع، دارای رنگ‌های متنوع

نکته: باز هم تاکید می‌کنیم آن چه انتخاب می‌نمایید لازم است هم‌سو با اقلیم و آب و هوای منطقه شما باشد، به عبارتی پوشش سقف با ورق سفالی را بی‌تردید در هر آب و هوا و هر منطقه جغرافیایی نمی‌توان بکار گرفت.

4- پوشش سقف ایرانیت

محاسن پوشش سقف ایرانیت؛ ارزانترین سقف شیروانی، جلوگیری از رطوبت هوا به شرط شیب بندی مناسب و هم‌پوشانی لایه‌ها، وزن سبک، فاقد مواد آلاینده و آزبست، در شرایط آب و هوای مختلف مقاوم است.

سربندی خانه‌های شمال

سربندی خانه‌ها در شمال از قدیم تا با به حال تغییراتی اساسی داشته، اما امروزه عرف سربندی ویلاهای شمال را می‌توان از جنس ایرانیت، حلب، آندولین که در نوع سقف‌های شیب‌دار بیشتر مورد توجه است را شاهد هستیم.

انواع سقف‌ ویلا در شمال

در شمال و یا هر جای دیگر غالب سقف‌ها به دو دسته سقف مسطح و سقف شیب‌دار تقسیم بندی می‌شوند.

سقف‌‌ مسطح

سقف‌‌های مسطح هستند که در معماری جدید و ویلاهای مدرن که دارای روف‌ گاردن می‌باشند و یا در ساختمان‌های تجاری بیشتر کاربرد دارند.

سقف شیب‌دار

سقف شیب‌دار است که به دلیل تنوع فراوان، پرتی کم، مقاوم در برابر آتش سوزی، راحتی در نصب، صرفه جویی در وقت، وزن کم، سازگاری با هر شرایط جوی، ظاهر زیبا و مقاومت بالا نسبت به سقف‌های مسطح- علاوه بر این که در سازه‌های تجاری هم از آن‌ها استفاده می‌شود بیشتر در ساختمان‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ما در شمال بیشتر انواع سقف ویلا در شمال را از نوع سقف شیب‌دار خواهیم داشت.

بهترین سقف شیروانی برای ویلا کدام است؟

البته بستگی به هزینه شما می‌توان سقف‌ها را اولویت بندی کرد، سقف‌های معمول و عرف ویلا در شمال بیشتر حلب و آندوویلاست، اما برای سقف ویلا بهترین و لاکچری‌ترین به سقف شینگل اختصاص دارد که امروزه ما ویلاهای لوکس را با چنین سقف‌هایی در شمال می‌بینیم.

تعمیر سقف شیروانی

تعمیر سقف شیروانی (معمولاً از جنس فلزی) نیاز به مهارت‌ها و تخصص خاصی دارد. افرادی که به عنوان نصاب سقف آردواز فعالیت می‌کنند، ممکن است دارای تجربه در تعمیرات سقف باشند، اما این مهارت‌ها و تخصص‌ها به طور کامل با تعمیر سقف شیروانی تطابق نخواهد داشت.

دکمه بازگشت به بالا