عمومی

مردم الآن چه کار کنند؟

وضعیت بازارهای مالی به گونه ای شده است که انسان را به یاد دوران ولی الله سیف می اندازد. او به دلیل وضعیت دادگاه بدوی به 10 سال زندان محکوم شد. آیا اکنون متولیان امر به سزای بی احتیاطی خود خواهند رسید؟ دیروز نماینده مردم گرگان در شورای اسلامی از رئیس جمهور پرسید که مردم امروز چه کنند؟ آقای. رئیسی آیا می دانید قیمت دلار به 38 هزار تومان رسیده است؟ چه خبر مردم باید چه کار کنند؟ گرانی اجناس، اشیا و نیازهای خانواده و بسته شدن بانک ها برای وام های کوچک به مردم، چه وضعیتی برای مردم ایجاد کرده اید؟
عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی نیز در توئیتی نوشت: «گفتید برای تقویت قدرت خرید کارکنان دولت و بازنشستگان، حقوق را از یک به یک میلیون و 500 هزار تومان (3 به 10) افزایش می دهید. درصد) که باید به درستی انجام شود.» این در حالی است که از اول آنلاین در کمتر از 3 ماه، قدرت خرید مردم 20 درصد کاهش یافت. از نو؛ خسته نباشید!
بی دلیل نیست که عباس عبدی در تحلیلی از وضعیت درآمدی دولت نوشته است: اگرچه وضعیت ارز در روزهای اخیر و سیاست های عجیب قیمت خودرو و پول در شرایط بدتر خودنمایی می کند، اما نیازی به این نیست. بیشتر از این توضیح داد باید پرسید که چگونه دولت با وجود این وضعیت به خود اجازه داد از سرعت قطار توسعه صحبت کند؟
محمود جامساز درباره وضعیت اقتصادی کشور در انتخابات گفت: شرایط اقتصادی چندان مساعد و غیرقابل پیش بینی نیست و با بی ثباتی اقتصادی و سیاسی مواجه هستیم. همه کشورهای غربی مواضع سختی علیه ایران اتخاذ کرده اند. این امر بر همه مشکلات ایران در سطح بین المللی می افزاید. علاوه بر این، احتمال اعمال تحریم های جدید علیه ایران وجود دارد که فشار مضاعفی بر تنگناهای نقدی دولت و در نتیجه اقتصاد ریالی دولت وارد می کند.

* سرمقاله روزنامه 28 آذر. چهارشنبه 2 دی 1401

6565

دکمه بازگشت به بالا