عمومی

چرا همیشه خسته‌ایم؟ – نازک نارنجی

بسیاری از مردم می پرسند: “چرا من همیشه حتی وقتی به اندازه کافی می خوابم احساس خستگی می کنم؟”

به گزارش نازک نارنجی و به نقل از اخبار آنلاین«اگر با احساس شادابی از خواب بیدار شوید و بتوانید فعالیت های روزانه خود را بدون احساس خستگی انجام دهید، نشان می دهد که خواب سالمی داشته اید.

مارک بولوس، متخصص مغز و اعصاب و متخصص سلامت خواب در بیمارستانی در تورنتو، می‌گوید اگر از خواب بیدار می‌شوید که انگار یک ماراتن دویده‌اید یا تمام شب را بیدار مانده‌اید (و احتمالاً این کار را کرده‌اید)، این یک پرچم قرمز است. علامت گذاری

بولوس می‌گوید دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود افراد احساس خستگی کنند، و هم عوامل پزشکی و هم عوامل روان‌شناختی می‌توانند در آن نقش داشته باشند. پزشک ممکن است چندین آزمایش خون مختلف از جمله فریتین (آهن) و سطوح ویتامین را تجویز کند.

اگر متوجه شدید که کمبود آهن دارید، پزشک ممکن است مکمل‌های آهن مختلفی را توصیه کند تا به شما در رسیدن به سطح مناسب با عوارض جانبی کمتر کمک کند. همچنین ممکن است پزشک شما را از نظر مشکلات بالقوه تیروئید، مانند کم کاری تیروئید، که می تواند به عنوان یک علامت اولیه باعث خستگی شود، غربالگری کند.

علاوه بر این عوامل، ممکن است اختلال خواب نیز داشته باشید. بولوس می‌پرسد، اگر هنگام خواب با صدای بلند خروپف می‌کنید یا نفس نمی‌کشید، ممکن است آپنه خواب باشد. (آپنه خواب یا قطع تنفس وضعیتی است که در آن فرد در هنگام خواب دچار وقفه در تنفس می شود. تنفس افراد مبتلا به آپنه خواب دارای وقفه و توقف مکرر است.)

تمایل به حرکت مداوم پاها، که می‌تواند نشانه‌ای از سندروم پای بی‌قرار باشد – وضعیتی که در حدود هفت تا 10 درصد افراد رخ می‌دهد و با اضطراب و افسردگی همراه است – نیز می‌تواند بر کیفیت خواب شما تأثیر بگذارد.

افرادی که با کووید درازمدت سر و کار دارند نیز ممکن است مشکلات خواب را تجربه کنند زیرا این ویروس بر بخشی از مغز که خواب را مدیریت می کند تأثیر می گذارد.

بولوس در پایان گفت: پس از بررسی همه این عوامل، اگر مشکل خواب دارید، نیاز به ارجاع به متخصص خواب دارید.

منبع: besthealthmag

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا