اجتماعی

همه چیز درباره “کاشت حلزون شنوایی” در ایران

صدا؛ تنها آرزو برای کودکان ناشنوا و خانواده هایشان رویایی که می تواند برای برخی از این کودکان با کاشت کاشت حلزون محقق شود و دنیای پر از سکوت صوتی آنها را رنگ آمیزی کند…

به گزارش نازک نارنجی، یکی از دستاوردها و امیدهای علم پزشکی برای کودکان ناشنوا، کاشت حلزون شنوایی است که با عطای شنوایی می تواند آنها را به زندگی عادی برساند. لازم به ذکر است که کاشت حلزون از سال ۱۳۷۲ در کشور ما آغاز شد و از آن سال تا کنون که ۲۹ سال از آغاز کاشت حلزون در کشور می گذرد، بیش از ۱۶۰۰۰ هزار مورد کاشت حلزون در سراسر کشور انجام شده است. کشور. کشور یعنی گوش دادن به کودکانی که در زندگی خود صدایی ندارند.

در حال حاضر با اقدامات انجام شده در جهت توسعه مراکز کاشت حلزون شنوایی در کشور، تعداد مراکز به 15 مرکز رسیده و تلاش می شود تا ناشنوایان در سراسر کشور به این خدمات دسترسی داشته باشند.

در عین حال اخیراً موضوع کاشت حلزون مورد توجه دولت ها قرار گرفته و طرح ملی تغییر کاشت حلزون به منظور تسهیل و تسهیل مدیریت مشکلات بیماران ناشنوای کاندید کاشت حلزون شنوایی از شهریور ماه جاری کلید خورد. سال طرحی با دو هدف اصلی؛ سرعت بخشیدن به روش های کاشت حلزون و کاهش لیست انتظار برای این روش ها و همچنین صفر شدن هزینه کاشت حلزون برای بیماران. به این ترتیب با شروع انقلاب ملی در کاشت حلزون و با اقدام سریع هیئت امنا برای صرفه جویی در هزینه های درمان بیماران برای پروتز، لیست انتظار کاشت حلزون به صفر و در عین حال کاهش می یابد. هزینه رایگان او برای بیماران

به گفته مسئولان هیأت امنای صرفه جویی ارزی در امور بیماران، در سال 1400، 1430 کاشت حلزون حلزون در یک سال ساخته شد، اما در شش ماهه اول سال 1401، بالغ بر 1209 پروتز در اختیار مراکز قرار گرفت. پیش بینی می شود این تعداد به 1800 افزایش یابد. این پروتز نیز در پایان سال وارد می شود.

البته لازم به ذکر است که طبق آمار وزارت بهداشت، بر اساس آمار کشوری، از هر 1000 تولد زنده، دو نوزاد ناشنوای کامل و شدید هستند. امروزه تعداد تولدها در کشور ما بین یک میلیون تا یک میلیون و 300 هزار تولد در سال های گذشته است و بر این اساس حدود 2000 تا 2700 تولد ناشنوا است. البته این آمار بسته به شرایط می تواند بیشتر یا کمتر باشد. امروزه گفته می شود که بین 40 تا 60 درصد این کودکان شرایط کاشت را دارند. بر این اساس، وزارت بهداشت اعلام کرد با اجرای طرح ملی تغییر کاشت حلزون، زمان انتظار کودکان ناشنوا برای کاشت حلزون طولانی نخواهد شد و این عمل بر روی بیماران واجد شرایط به سرعت انجام خواهد شد.

شرایط کاشت حلزون برای کودکان ناشنوا

بر اساس اعلام هیئت امنای پس انداز ارزی در درمان بیماران، در هنگام تولد کودک ناشنوا، احتمال وجود ناهنجاری دیگری وجود دارد که اجازه کاشت حلزون را نمی دهد. به عنوان مثال در کاشت حلزون باید وسیله ای در داخل گوش قرار گیرد اما در برخی از کودکان گوش به هیچ وجه تشکیل نمی شود و در عوض دارای بافتی غیرفعال است که به هیچ وجه اجازه قرار دادن دستگاه را نمی دهد. در عین حال، اگر پروتز را در داخل گوش قرار دهید، باید مسیرهای عصبی سالمی وجود داشته باشد. در برخی از کودکان، این مسیرهای عصبی دارای مشکل یا بدون عصب هستند، بنابراین این کودکان نمی توانند کاندیدای کاشت باشند. از طرفی اگر برای کودک کاشت حلزون انجام می دهید، این کودک باید در جلسات گفتار درمانی شرکت کند. بنابراین برای یادگیری باید حداقل ضریب هوشی داشته باشد. کودکان دارای عقب ماندگی ذهنی شدید از کاشت حلزون بی بهره هستند.

عصر طلایی پرورش حلزون

در عین حال هر عضوی در بدن که استفاده نشود به مرور زمان عملکرد خود را از دست می دهد. در میان مسیرهای عصبی موجود، مسیرهای عصبی از بدو تولد و زمانی که با محرک های محیطی در تماس هستند، ایجاد می شوند. هنگامی که از یک مسیر عصبی استفاده نمی شود، این مسیر به تدریج از بین می رود و غیر فعال می شود. بنابراین بهتر است کاشت حلزون برای کودکانی که برای آنها تجویز شده است در اسرع وقت انجام شود. البته باید حداقل هایی مانند وزن صحیح و … وجود داشته باشد. همچنین طبق اعلام وزارت بهداشت، بازه سنی یک سال را به عنوان حداقل سن برای کاشت حلزون اعلام می کردند، اما اکنون با مراجع علمی جدید، این سن را اندکی به پایین تر رساندند. از طرفی تا سن چهار سالگی پاسخ های خوبی از کاشت حلزون به دست می آید. حتی کاشت حلزون بعد از چهار سالگی پاسخگو است، اما نیاز به کار بیشتری دارد و احتمال موفقیت کمتر است. اما بیش از چهار سال است که موارد موفقی در کشور وجود دارد. به هر حال می گویند دوران طلایی پرورش حلزون به چهار سال می رسد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا