حوادث

اعلام آمادگی هلال‌ احمر ایران برای میزبانی نشست DMAG در ۲۰۲۳

نشست سالانه کارگروه مشورتی مدیریت بلایای طبیعی در دفتر منطقه ای خاورمیانه و شمال آفریقا فدراسیون صلیب سرخ و هلال احمر با حضور معاون امور بین الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر برگزار شد.

به گزارش نازک نارنجی، بهنام سعیدی با اشاره به اینکه در این جلسه که چهارم آذر ماه برگزار شد، بین DMAG و مدیریت حوادث تفاوت وجود دارد، گفت: DMAG یک گروه مشورتی است اما مدیریت حوادث در صورتی که فاصله ای بین این دو وجود نداشته باشد جنبه اجرایی دارد. و علیرغم موضوعات کارشناسی، DMG در زمینه اجرا و عملیات کمک می کند.

وی همچنین به چالش های DMG اشاره کرد اول اینکه جلسات DMG باید ساختارمند باشد و با سطح بندی شرکت کنندگان می توان به این مهم دست یافت، یعنی برخی از جلسات برای رتبه بندی مدیران ارشد و برخی برای جلسات کارشناسی است. همچنین جلسات DMG چه سالانه و چه کمیته راهبری، در صورتی می تواند موثر باشد که به کمک به گروه های آسیب پذیر، کمک به کاهش خطر حوادث و همچنین واکنش به موقع و مناسب منجر شود.

سعیدی افزود: اقدامات مدنظر اداره کل باید اولویت بندی و کارشناسی شده باشد و همچنین چالش های مطرح شده امروز با راهکارهای عملی برطرف شود.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر جمعیت هلال احمر دو موضوع آموزش و اجرای رزمایش را برشمرد و گفت: آموزش بسیار مهم است، این آموزش باید شامل کارکنان، داوطلبان، جوانان و به طور کلی همه ارکان جمعیت ملی.” برگزاری مانور مشترک بر اساس سوانح مختلف نیز امری ضروری است با انجام تمرینات می توان به عملیات پاسخ دقیق داد.

وی تصریح کرد: باید تلاش شود تا بستر مناسب، گزارش ها و اطلاعات مرتبط با تجربیات و درس های آموخته شده و بین جمعیت ملی به اشتراک گذاشته شود. خروجی جلسات DMG باید واضح و ملموس باشد و شاهد ظهور و توسعه آنها در حوزه عملیاتی باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، در این جلسه دو پیشنهاد هلال احمر ایران مطرح شد: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران مسئولیت کارگروه جدید حقوق بلایا و پشتیبانی – را پذیرفت. در مورد دیپلماسی بشردوستانه و همچنین میزبانی جلسات این کارگروه. دومین؛ جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای میزبانی در جلسات DMG سال آینده و جلسات کمیته راهبری یا سایر کمیته های فنی در ایران اعلام کرده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا