اجتماعی

کاهش کلسترول با داروی جدید

نازک نارنجی/ خراسان رضوی یک گروه تحقیقاتی داروی مولکولی کوچکی را شناسایی کرده است که کلسترول را تا 70 درصد در مدل های حیوانی کاهش می دهد.

به گفته ScienceDaily، پس از استاتین ها، دسته بعدی داروهای کنترل کننده کلسترول، مهارکننده های پروپروتئین سوبتیلیسین/تبدیل کننده ککسین نوع 9 (PCSK9) هستند. این عوامل در کمک به بدن برای حذف کلسترول اضافی از خون بسیار موثر هستند، اما بر خلاف استاتین ها که به عنوان داروهای خوراکی در دسترس هستند، مهارکننده های PCSK9 فقط می توانند به صورت تزریقی تجویز شوند که مانعی برای استفاده از آن است.

اکنون، تحقیقات جدید محققان بیمارستان های دانشگاهی (UH) و دانشکده پزشکی دانشگاه کیس وسترن رزرو، دارویی خوراکی ساخته شده از یک مولکول کوچک را توصیف می کند که سطح PCSK9 را کاهش می دهد و کلسترول را تا 70 درصد از مدل های حیوانی کاهش می دهد. این یافته‌ها استراتژی ناشناخته قبلی را برای کنترل کلسترول نشان می‌دهد و ممکن است بر درمان سرطان نیز تأثیر بگذارد.

جاناتان اس استاملر، محقق ارشد و استاد برجسته نوآوری قلب و عروق و استاد پزشکی و بیوشیمی در دانشکده پزشکی کیس وسترن رزرو، گفت: کاهش کلسترول یکی از مهم‌ترین روش‌های درمانی ما برای افزایش طول عمر و محافظت از افراد در برابر بیماری‌های قلبی است. هنوز هم علت اصلی مرگ و میر در جهان غرب است.

استاملر اظهار داشت: استاتین ها تاکنون فقط کلسترول را کاهش داده اند، اما این دسته از داروها هستند که فکر می کنیم روش جدیدی برای کاهش کلسترول است. رویکردی جدید برای هدف قرار دادن PCSK9.

نتایج تحقیق

مرکز تنظیم کلسترول، گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) است که روی سطح سلول های کبد قرار دارند و کلسترول را از خون حذف می کنند و در نتیجه سطح سرمی را کاهش می دهند. PCSK9 تعداد گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم را در جریان خون با سیگنال دادن به تخریب تنظیم می کند. بنابراین، عواملی که PCSK9 را مهار می کنند، تعداد گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم را افزایش می دهند و کلسترول را حذف می کنند.

اکسید نیتریک مولکولی است که با باز کردن عروق خونی از حملات قلبی جلوگیری می کند. در این مطالعه جدید، استاملر و همکارانش نشان می‌دهند که اکسید نیتریک همچنین می‌تواند PCSK9 را هدف قرار داده و آن را مهار کند. بنابراین، کلسترول را کاهش می دهد. آنها یک داروی مولکولی کوچک را شناسایی کردند که غیرفعال شدن PCSK9 توسط اکسید نیتریک را افزایش می دهد. موش های تحت درمان با این دارو 70 درصد کاهش کلسترول LDL را نشان دادند.

فراتر از کلسترول تا سرطان

علاوه بر تأثیر بر متابولیسم کلسترول، این یافته ها ممکن است پیامدهایی برای بیماران سرطانی داشته باشد زیرا شواهد در حال ظهور نشان می دهد که هدف قرار دادن PCSK9 می تواند کارایی ایمنی درمان های سرطان را بهبود بخشد.

به گفته استاملر، نه تنها PCSK9 گیرنده های LDL را برای تخریب هدف قرار می دهد، بلکه باعث تخریب MHC1 (مجموعه اصلی سازگاری بافتی، مولکول های پروتئین روی غشای سلول های مختلف بدن) روی لنفوسیت ها می شود که برای شناسایی سلول های سرطانی استفاده می شود.

PCSK9 به طور موثری از شناسایی سلول های سرطانی توسط لنفوسیت ها جلوگیری می کند. بنابراین اگر PCSK9 را مهار کنید، می توانید کنترل سرطان را در بدن تقویت کنید. ممکن است روزی فرصتی برای استفاده از این داروهای جدید برای این نیاز وجود داشته باشد.

یافته های این تحقیق در مجله Cell Reports منتشر شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا