اجتماعی

چگونگی تشخیص زودرس سرطان در کودکان

تمام سلول های بدن ما به طور مداوم و طبق یک قانون در حال رشد هستند. گاهی برخی از سلول ها از مسیر رشد طبیعی خود منحرف می شوند و به طور نامنظم و سریعتر از حد طبیعی رشد می کنند و این امر باعث به هم خوردن نظم طبیعی بدن می شود. به آن بیماری سرطان می گویند.

به گزارش نازک نارنجی،انواع مختلف سرطان بسته به نوع سلول و اندام درگیر در بدن علائم، روش های درمانی و عوارض جانبی متفاوتی دارند. متاسفانه سرطان تنها بزرگسالان را درگیر نمی کند، بلکه کودکان نیز به این بیماری مبتلا می شوند. هر ساله از هر 100000 کودک در جهان، 3 تا 4 کودک به انواع سرطان مبتلا می شوند که سرطان خون، سرطان لنفوم و مغز شایع ترین آنهاست. تب مداوم، عفونت های مکرر و کم خونی از علائمی است که پزشک را به فکر سرطان می اندازد.

خوشبختانه در حال حاضر درمانی برای اکثر سرطان های دوران کودکی به ویژه سرطان خون وجود دارد و 70 درصد کودکان مبتلا درمان می شوند.

شایع ترین بدخیمی در اطفال سرطان خون یا سرطان خون است که خوشبختانه در حدود 80 درصد موارد قابل درمان است. البته تا زمانی که علائم بالینی، تشخیص به موقع، درمان صحیح و به موقع و بسیاری از عوامل موثر درمانی مانند کنترل مراقبت، وجود دارو و … همه با هم در دسترس باشند.

پروتکل درمان سرطان ایران جدیدترین و مطابق با کشورهای پیشرفته دنیاست. از نظر پیشرفت علمی، روش های درمانی و انواع داروها خللی وجود ندارد. از نظر مطالعات، روش تحقیق، کنگره های علمی و… جزو کشورهای مدرن هستیم. بنابراین تفاوت چندانی بین روش های درمانی در ایران و نتایج به دست آمده از آنها در کشورهای پیشرفته وجود ندارد.

2 عامل مهم در بروز سرطان

به طور کلی دو عامل بسیار مهم شامل عوامل محیطی و عوامل ژنتیکی در بروز سرطان نقش دارند. در پزشکی بزرگسالان، عوامل محیطی نقش بسیار مهم و بارز در ایجاد سرطان ها دارند، اما از دیدگاه پزشکی کودکان، علاوه بر عوامل محیطی در ایجاد سرطان ها، زمینه ژنتیکی کودک نیز نقش مهمی ایفا می کند. . البته عوامل خطرناک و مضر برای همه افراد باید محدود شود. به عنوان مثال عواملی مانند دود سیگار، اشعه های مضر و پرتوهای قوی، مواد شیمیایی، غذاهای صنعتی و … نقش مهمی در ایجاد سرطان دارند و این عوامل برای افراد دارای سابقه ژنتیکی و خانوادگی سرطان در خانواده مضرتر است. البته خانواده به معنای خانواده گسترده است و ژن ها می توانند از دهه های قبل به انسان برسند. به عبارت دیگر عواملی در بدن افراد وجود دارد که از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند و به دلایلی این عوامل در برخی از افراد ضعیف تر وجود ندارد. عوامل ژنتیکی خاصی در مهار رشد سلول ها نقش دارند. این عوامل ژنتیکی ممکن است تا چند روز خود را نشان ندهند یا از نظر ژنتیکی ناقص باشند. بنابراین، همه افراد، چه سابقه ژنتیکی سرطان داشته باشند و چه آنهایی که ندارند، باید از عوامل محیطی مضر دوری کنند. زیرا تاثیر این عوامل در افراد مبتلا به سرطان بیشتر است.

نحوه تشخیص زودرس سرطان در کودکان

آنچه در حال حاضر بسیار مهم است، تشخیص زودهنگام بیماری است. به همین دلیل به والدین و خانواده ها توصیه می شود در صورت مشکوک شدن به وجود علامت، کودک را نزد پزشک ببرند تا معاینه لازم انجام شود.

در اطفال، سرطان به دو شاخه تقسیم می شود. یکی از سرطان هایی است که در خون ایجاد می شود و در نتیجه به تمام قسمت های بدن سرایت می کند. هرچه سرطان خون زودتر تشخیص داده شود، عوارض کمتری در طول درمان و پس از آن رخ می دهد. این بدان معنی است که روند درمان به خوبی انجام شده و پاسخ به درمان و علائم کاهش می یابد. ثانیاً، سرطان هایی وجود دارند که از یک عضو خاص مانند ماهیچه، استخوان، چشم، مغز، کلیه، دستگاه گوارش و غیره منشا می گیرند. این سرطان ها یک عضو را درگیر می کنند. در این حالت، سرطان ابتدا با علائم بالینی خاص خود را نشان می دهد. به عبارت دیگر کودک دچار عوارضی می شود که خانواده ها باید نسبت به آن حساسیت زیادی داشته باشند. اولین علائم معمولاً شامل سردرد، تهوع و استفراغ، اختلال در بینایی، عدم تعادل، به اصطلاح تومورهای مغزی و غیره است. ، شکستگی در ناحیه آسیب دیده. و … نشان می دهد. یا علائم سرطان در ناحیه چشم فقط در یک رعد و برق در تاریکی خود را نشان می دهد، مانند چشمک زدن چشم گربه یا اختلالات بینایی، التهاب چشم، پرخونی ملتحمه و غیره.

اینها علائمی است که والدین باید از آنها آگاه باشند. به عبارت دیگر، والدین باید هر گونه علائم بالینی را که در یک کودک سالم که به طور طبیعی رشد می کند طبیعی نیست، جدی بگیرند. مثلاً اگر سرماخوردگی ساده ای دیدید که در عرض سه تا چهار روز خوب می شود، اما دو هفته طول می کشد، باید کودک را نزد پزشک ببرید تا معاینه شود. اگر کودکی را دیدید که کاملاً سالم است اما از سردرد صبحگاهی، سرگیجه و استفراغ صبحگاهی، بی اشتهایی و… شکایت دارد، آن را جدی بگیرید و کودک را نزد پزشک متخصص ببرید و پیگیری کنید. البته این علائم در بسیاری از بیماری ها مشترک است. این به زمانی اشاره دارد که بیماری خاصی وجود نداشته باشد، علائم باقی بماند و هیچ پاسخی به درمان معمولی وجود نداشته باشد. آن وقت است که این علائم ساده در تشخیص و درمان سرطان بسیار مهم است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیمارستان ماهک، کودکان مبتلا به سرطان سیستم ایمنی ضعیفی دارند. بنابراین، اگر شخصی آنها را در آغوش بگیرد یا ببوسد، به راحتی می تواند ویروس ها و باکتری های حامل خود را به نوزاد منتقل کند. به همین دلیل است که بازدید از چنین کودکانی باید محدود شود و به بازدیدکنندگان و خانواده ها نیز توصیه می شود از بوسیدن کودکان سرطانی خودداری کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا