عمومی

نسل سوخته و قرن پانزدهم

کسانی که از جنگ آسیب دیده اند، مانند مردم سوریه، یمن و افغانستان، نسل سوخته ای محسوب می شوند که مرگ، درد، غربت، مهاجرت و نابودی تمام زیرساخت های کشورشان که برای آن ساخته اند. در دهه های آینده، پرداخت آن غیرممکن است و این برای همه صادق است. ارزش ها و زندگی آنها را می سوزاند. ناتوانی در ازدواج، تشکیل خانواده و ساختن آینده مشترک، در حالی که شاهد ظهور افراد تازه کار، اشراف و کلاهبرداران هستند و دزدان بیت المال هستند، خود را نیز نسل سوخته و همچنین نسل حاصل از طلاق می نامند. با هزاران زخم روحی که آینده آنها خدشه دار می شود و حمایت خانواده های خود را از دست می دهند و همچنین نسل ناشی از فقر و تحمل ظلم و شکنجه و زندان دیکتاتورها و دزدی دزدان خانگی. .

قرآن کریم درباره ظالم و مغرور می فرماید: «هنگامی که به قدرت و حکومت می رسد زمین را تباه می کند و گیاهان و نسل ها را از بین می برد و خداوند فساد را دوست ندارد، النسل و الله می کند. مفسده را دوست نداشته باش.بقره/205.کلمه ختنه را به دو صورت می توان تعبیر کرد: یکی به معنای رسیدن به قدرت و حکومت و دیگری به معنای توسل.یعنی زمانی که حق و هدایت را خواست. خدایا فتنه و فساد از بین می رود و محیط زیست و کشاورزی را از بین می برد و نسل را از بین می برد، در مقابل در آیه قبل می فرماید: اگر صالحان حکومت را به دست گیرند، نماز را برپا می دارند و زکات می دهند و امر به معروف و نهی از منکر می کنند و از این طریق رابطه خود را با خدا و فقرای جامعه حفظ می کنند، اما اگر توانایی به قدرت رسیدن و کنترل مردم را داشته باشند، چون در طوفان امیال درونی و جهل و فشارهای بیرونی، همه چیز در جامعه تاریخ گواه آن است که آنچه مسلمانان به نام اسلام و تظاهر به ایمان می بینند، بر مردم حکومت می کند و طمع و نسل را از بین می برد. نی هایی که با جعل قوانین و تهاجم فرهنگی و تبلیغات و مواد مخدر باعث نابودی اقتصاد و نسل جدید می شود مصداق این آیه و ویران کننده زمین است و نابودی «حرث» به معنای نابودی است. کشاورزی و نابودی «نسل» یعنی تحریف و نابودی نسل آینده است.

ثمره افراط گرایی مورد حمایت دلارهای نفتی و استکبار در این قرن چیزی جز نسل سوخته باقی نگذاشته است؟ بمبارانی که خواب کودکان را از بین می برد و جلوی چشم میلیون ها نفر در جهان رخ می دهد، حلب یا کابل یا یمن یا عراق، نسل کشی، گورهای دسته جمعی، کشتار افراد ناشناس و تجاوزاتی که بیش از چند دهه از زمان وقوع آن می گذرد. نقض کشورها تا القاعده و طالبان و تا کنون. بذر افراط گرایی می تواند در هر سرزمینی رشد کند، انتقام هدف قرار دادن آلمان و فرانسه برای خودکشی، یا تجمع نمازگزاران در نیوزیلند، یا عزاداران در مساجد کابل، کویته و پیشاور غرق در خون، یا ده هزار نفر. مردم یمن یا بمب گذاران انتحاری در بغداد، نه از یک ارتش بزرگ، بلکه از ایده های رادیکالی که به طور خودجوش در همه جای جهان رخ می دهد، از بین رفت: از حلب تا کابل تا هلمند تا سوریه، از هرات تا بدخشان و از بامیان تا بلخ، سال‌ها در زمان اوج‌گیری افراط‌گرایی، جنایات و دردها بدون دوربین برای ضبط رخ می‌دهد و گورها در تاریکی تاریخ مدفون می‌شوند.

هیلتر، صدام و ملا عمر نه در یک روز، بلکه در مقابل چشمان مردم کشته شدند و اکنون به قول انیشتین: دنیا را چند جنایتکار نابود نکردند، بلکه اکثریت ساکت برای پایان دادن به جنایت انجام ندادند. چه اشکی که مقامات سازمان ملل برای سفیران حقوق بشر نریخته اند، دو بینشگر صلح دوست که با فریب سفیدی را آلوده کردند و اکنون در حاشیه سوگواری می کنند و در پشت جنایت نقش دارند.قرن پانزدهم نیز مانند است. قرن گذشته در این عوامل دخیل خواهد بود و نسل ها زیر ظلم های این نسل خواهند سوخت. نابودی نسل ها نتیجه ظلم نسل است چه در داخل و چه در خارج فرقی نمی کند کسانی که این تخریب را به بار آوردند باید پاسخگوی افکار عمومی باشند، باید به وجدان خود پاسخ دهند. روزی که این نسل قیام کند یا دست انتقام الهی از بازوی موعود بیرون بیاید، همه آنها را خواهند سوزاند.

6565

دکمه بازگشت به بالا