اجتماعی

آیا رانندگی با موتورسیکلت‌های برقی و سبک هم به گواهینامه نیاز دارد؟

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا گفت: راندن هر نوع وسیله نقلیه موتوری زمینی مستلزم داشتن گواهینامه رانندگی است.

به گزارش نازک نارنجی، سرهنگ احمد کرمی اسد گفت: امکان تردد موتورسیکلت برقی و موتورسیکلت با حجم کمتر از 50 سی سی بدون گواهینامه وجود دارد. از موتورسیکلت 50 سی سی یا برقی استفاده می کنند که خلاف قوانین و مقررات است.

وی تبلیغات برخی از فروشندگان موتورسیکلت های برقی یا سبک با حجم کمتر از 50 سی سی مبنی بر عدم نیاز به گواهینامه را اشتباه خواند و گفت: فروشندگانی هستند که در حین فروش به خریداران اطلاع می دهند که اینگونه خودروها نیاز به پلاک ندارند. خلاف قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی است. شهروندان بدانند طبق قانون هر نوع موتورسیکلتی که در جاده ها تردد می کند باید دارای پلاک و راننده مربوطه نیز گواهینامه مناسب داشته باشد.

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا در ادامه گفت: بر اساس ماده 2 آیین نامه راهنمایی و رانندگی و ماده 1 آیین نامه صدور انواع گواهینامه های رانندگی مصوب 1389 هیات وزیران، پلاک گذاری کلیه موتورسیکلت ها الزامی است. وسایل نقلیه و همچنین داشتن گواهینامه رانندگی برای رانندگی با این وسیله نقلیه الزامی است.

وی با تاکید بر اینکه موتورسیکلت نیز از این قاعده مستثنی نیست، افزود: راکبان انواع موتورسیکلت باید گواهینامه رانندگی موتورسیکلت را داشته باشند و هیچ تفاوتی بین موتورسیکلت های کاربراتوری، انژکتوری، برقی و سایر موتورسیکلت ها در نیاز به دریافت یک موتورسیکلت وجود ندارد. راننده. راننده گواهینامه ندارد

کرمی اسد گفت: بر اساس قوانین و مقررات مذکور، ماموران پلیس راه در سراسر کشور تردد خودروهای بدون پلاک و یا رانندگان فاقد گواهینامه را متوقف می کنند.

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی خاطرنشان کرد: بر اساس ماده 723 قانون مجازات اسلامی (مجازات) رانندگی بدون گواهینامه با هر نوع وسیله نقلیه یا وسیله نقلیه موتوری جرم محسوب می شود و همکاران من در صورت مشاهده در حین توقف وسیله نقلیه. . ، متخلف را به مراجع قضایی معرفی می کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا