ورزشی

آمار کارگران کشته‌شده جام‌جهانی قطر از سوی فیفا اعلام شد

به گزارش شفاف به نقل از مجله آلمانی بیلد، 26 روز مانده به آغاز جام جهانی در قطر، فیفا تایید کرد که 3 نفر در محل ساخت ورزشگاه های جام جهانی جان باختند. گفته می شود که 37 مرگ دیگر مستقیماً به کار مرتبط نبوده اند. این رقم با آمار کشته شدگانی که چند سال پیش رسانه های بریتانیایی گزارش کردند، فاصله زیادی دارد.

بر اساس اعلام کمیته برگزاری جام جهانی 2022 قطر، در چند سال گذشته سه نفر در ساعات کاری در محل ساخت ورزشگاه های کشور میزبان جام جهانی قطر جان خود را از دست داده اند.

37 مورد مرگ دیگر نیز ثبت شد که این کارگران در حین کار مستقیم در ورزشگاه ها فوت نکردند. بنابراین کمیته سازماندهی این موارد را در زمره مرگ های غیر کاری طبقه بندی کرد.

در گزارش های رسانه های بریتانیا در چند سال گذشته پس از اعطای جام جهانی در دسامبر 2010، هزاران کارگر جام جهانی در جریان ساخت ورزشگاه های این کشور جان باختند. آماری که در قطر پذیرفته نمی شود. عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر نیز خواستار ایجاد صندوقی برای جبران خسارت شده اند که توسط اتحادیه فوتبال آلمان نیز حمایت می شود.

برند نویندورف، رئیس فدراسیون فوتبال آلمان به همراه نانسی فایزر، وزیر کشور در پایان ماه اکتبر به قطر سفر خواهند کرد. سخنگوی فدراسیون فوتبال آلمان گفت: هدف از این سفر مسائل حقوق بشری است که در حاشیه مسابقات در مورد آن صحبت خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا