فرهنگ و هنر

چرا مصر در لیست سیاه سریال سازان قرار گرفت؟

اقلیم و هویت تاریخی مصر این کشور عرب زبان را برای نزدیک به یک قرن به مکانی محبوب برای فیلمسازان و سریال‌های تلویزیونی تبدیل کرده است، اما در سال‌های اخیر این محبوبیت کاهش یافته است و تا زمانی که مصر در کل در فهرست مکان‌های محبوب قرار نگیرد، باقی می‌ماند. فیلمبرداری فیلم ها و سریال ها حذف خواهند شد.

به گزارش نازک نارنجی به نقل از الجزیره، چندین سال از زمانی که سازندگان فیلم ها و سریال ها از دولت مصر خواسته اند تا عبور و مرور را برای آنها هموار کند، می گذرد. از جمله این موانع، محدودیت و سانسور، هزینه بالای کمرگ برای ورود تجهیزات تصویربرداری، هزینه بالای فیلمبرداری در مصر و ممنوعیت فیلمبرداری در برخی مناطق است.

بی توجهی دولت مصر به درخواست های مکرر تهیه کنندگان باعث شده است که در سال های اخیر کشورهای عرب زبان تقریباً مشابهی را برای ساخت فیلم و سریال خود انتخاب کنند. کشورهایی که با فراهم کردن شرایط برای سازندگان از این وضعیت استفاده می کنند، سعی دارند فیلمسازان و بازیگران بیشتری را برای کار در کشور خود جذب کنند.

کارگردانان مصری می گویند وجود موانع زیاد بر سر راه سازندگان فیلم ها و سریال های تلویزیونی باعث می شود که برای فیلمبرداری آثارشان به کشورهایی مانند تونس، عربستان سعودی، ترکیه، اردن و مراکش جذب شوند. آنها یکی از سخت ترین موانع را نیاز به دریافت مجوز برای تولید آثار نمایشی از حدود هفت سازمان و وزارت خانه می دانند.

چند روز پیش عمرو سلامه – کارگردان مصری – گفت که فیلمسازان و بازیگران مصری برای ساختن فیلم و سریال به کشورهای عرب زبان دیگر مانند لبنان و عربستان سعودی می روند و همین موضوع باعث شد تا شرایط بد مصر برای سازندگان مطرح شود. از درام هایی که باید مطرح شود

عمرو سلام تصریح کرد که عزیمت هنرمندان به کشورهای دیگر برای خلق آثارشان باعث تضعیف مجموعه صنعت تولید مصر می شود که برای حدود 100 سال منبع درآمد این کشور محسوب می شود. پس از اظهارات این هنرمند مصری، بسیاری دیگر از هنرمندان مصری سخنان وی را تایید و بر لزوم توجه به این مشکل تاکید کردند.

در سال های اخیر بسیاری از شرکت های تولید فیلم و سریال به دلیل بحران اقتصادی و افزایش هزینه های تولید در مصر کشور را ترک کرده اند. برخی مشکل پنهان کاری را یکی از دلایل دشواری تولید یک اثر تئاتر مصری می دانند. آنها معتقدند که شرکت بزرگ خدمات رسانه ای که مسئول تولید بیشتر آثار هنری مصر در سال های اخیر است، عرصه را بر دیگر شرکت ها و سازندگان محدود کرده است. به گفته این منتقدان، این شرکت با در اختیار گرفتن عرصه تولید فیلم و سریال در مصر و استفاده از تعداد معینی از هنرمندان و همچنین کاهش تعداد سریال های تولید شده در مصر، باعث بیکاری بسیاری از هنرمندان مصر و مهاجرت آنها به کشورهای دیگر شد. کشورهای عربی

اگرچه این شرکت این اتهامات را رد کرده و گفته است که درها را به روی هنرمندان و سازندگان باز کرده و با شبکه های متعدد تحت مالکیت این شرکت، فضای خوبی را برای ساخت فیلم فراهم کرده است.

از سال 2014، دولت مصر بارها اعلام کرده است که شرایط آشفته تولید فیلم و تلویزیون را بهبود می بخشد و اقداماتی را انجام می دهد که تولیدکنندگان فقط می توانند یک مجوز از یک سازمان دریافت کنند، اما این وعده ها تاکنون محقق نشده است. در حال حاضر مصر فیلم ها و سریال های زیادی را در سطح بین المللی از دست داده است. از جمله این آثار، سریال «شوالیه ماه» یکی از مجموعه‌های دنیای سینمایی مارول است که به کارگردانی عمرو دیاب – خواننده و بازیگر مشهور مصری – در سال جاری منتشر شد.

عمرو دیاب گفت که برای فیلمبرداری این سریال آمریکایی در مصر بسیار تلاش کرده تا صحنه های واقعی تری داشته باشد، اما نشد.

دیاب همچنین گفت که با تلاش زیاد، شرکت سازنده را متقاعد کرد که سریال را در مصر بسازد، زیرا آنها معتقد بودند که مصر به دلیل هزینه های بالای تولید و محدودیت هایی که بر سر راه تهیه کنندگان ایجاد می کند، در لیست سیاه تولیدکنندگان فیلم و سریال قرار گرفته است. . . در نهایت چون عمرو دیاب برای گرفتن مجوزهای لازم زمان زیادی برد، سازندگان مصر را ترک کردند و مجموعه های مصری را در مجارستان بازسازی کردند.

بعد از این اتفاق، عمرو دیاب ابراز تاسف کرد که با از دست دادن این سریال، مصر در واقع چیزی حدود 160 میلیون دلار ضرر کرد که به شهر بوداپست مجارستان رسید. به گفته این هنرمند مصری، علاوه بر این، مصر می تواند با ایجاد یکی از سریال های «عجایب» در سرزمین خود، تبلیغات رایگان زیادی برای کشورش داشته باشد.

فیلم‌ها و سریال‌های زیادی در دنیا ساخته شده‌اند، اگرچه طبق فیلمنامه برخی از صحنه‌های آن‌ها باید در مصر فیلم‌برداری شود، سازندگان آنها کشورهای دیگر را برای فیلم‌برداری و بازسازی لوکیشن‌های مصر ترجیح می‌دهند. مانند فیلم های «مومیایی» (1999)، «بازگشت مومیایی» (2001) و «بیمار انگلیسی» که در سال 1996 برنده 9 جایزه اسکار از جمله اسکار بهترین فیلم شد و توسط تهیه کننده در تونس به جای انتخاب شد. مصر برای ضبط صحنه ها این در مصر اتفاق افتاد، آنها انتخاب کردند.

اگرچه مصر طبیعتی زیبا و شگفت انگیز دارد و آثار باستانی شگفت انگیزی نیز دارد، اما به دلیل هزینه های بالای ساخت فیلم و سریال و همچنین محدودیت های زیاد در انتخاب لوکیشن، مصر دیگر در فهرست تولیدکنندگان جهان و آن قرار ندارد. کشورهای دیگر با آب و هوای مشابه عقب نشینی کردند.

کشور مراکش یکی از گزینه های جایگزین مصر است که لوکیشنی شبیه اهرام مصر و مجسمه ابوالهول در کشور خود ساخته و شرایط تولید را برای تهیه کنندگان فیلم و سریال برای جذب آنها فراهم کرده است. این در حالی است که مصر اهرام واقعی در سرزمین خود دارد و آنها را نادیده می گیرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا