اجتماعی

بیانیه سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران درباره اقدامات انجام‌شده در حوادث اخیر

سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران در خصوص اقدامات انجام شده در حوادث اخیر در کشور اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش نازک نارنجی، بیانیه سازمان نظام پزشکی به شرح زیر است:

همکاران عزیز

اعضای محترم مجمع عمومی نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران

سلام

با کمال تشکر و قدردانی از دغدغه های شما عزیزان در خصوص حوادث اخیر و لزوم اطلاع رسانی اقدامات انجام شده توسط نظام پزشکی سازمان و پیگیری های انجام شده بر اساس خواسته های ارکان مختلف سازمان و اعضای محترم توجه جامعه پزشکی کشور به نکات زیر جلب می شود:

1- پس از درگذشت تاسف بار مرحومه خانم مهسا امینی روز جمعه 25/06/1401 رئیس سازمان در روز یکشنبه 27/06/1301 با حضور در بیمارستان کسری و دیدار با مدیر عامل محترم و مسئول فنی محترم بیمارستان، مراحل بستری و مراحل درمان انجام شد. و پرونده مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و نظرات افراد حاضر در جلسه استماع می شود.

2- در مورخه 28/06/1401 رئیس سازمان طی تماس تلفنی با دادستان محترم کل کشور و معاون محترم امنیتی انتظامی و دبیر شورای عالی امنیت ملی ضمن ابراز نگرانی در امور پزشکی. جامعه، خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب پزشکی شدند.

3- در تاریخ 28/06/1301 طی نامه ای به وزیر محترم کشور، تشکیل کمیته کشف حقیقت پزشکی با حضور سازمان نظام پزشکی و نمایندگان انجمن علمی مربوطه درخواست شد.

4- در مورخه 29/06/1301 در جلسه ای با حضور وزیر محترم کشور و معاونت محترم حراست نیروی انتظامی ضمن بیان دغدغه ها و مطالبات جامعه پزشکی، درخواست کتبی جهت تشکیل حقیقت یاب. . کمیته به وزیر محترم کشور ارائه شد که ایشان پذیرفتند.

5- در همان روز 29/06/1401 پس از نامه دبیر شورای امنیت ملی برای تشکیل کمیته مذکور، از انجمن های علمی خواسته شد تا نماینده انجمن را برای حضور در جلسه معرفی کنند.

6- عصر همان روز (29/06/1301) با حضور نمایندگان انجمن های علمی فوق الذکر و ریاست محترم سازمان پزشکی قانونی، ریاست محترم سازمان نظام پزشکی، معاون محترم وزیر محترم. بهداشت و درمان و نایب رئیس محترم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اولین جلسه این وزارتخانه با حضور دبیر شورای امنیت کشور تشکیل شد و همه جوانب موضوع و مستندات به طور کامل مورد بررسی قرار گرفت. مورد .

7- پس از انتشار سی تی اسکن مغز منتسب به خانم. امینی در تاریخ 29/06/1301 سازمان نظام پزشکی از هیئت رادیولوژی خواست نظر علمی خود را در خصوص نتایج سی تی اسکن اعلام کند.

8- در تاریخ 30/06/1301 طی نامه ای به وزیر محترم کشور بر ادامه کار کمیته تا حصول نتیجه نهایی و همچنین استفاده از ظرفیت عظیم انجمن های تخصصی علم تاکید کرد. برای دفاع از حقوق مردم

9- در پی درخواست چند تن از اعضای محترم مجمع عمومی نظام پزشکی از رئیس سازمان پزشکی قانونی مبنی بر رسیدگی به صحت و انطباق با موازین علمی رسیدگی به پرونده، این درخواست به اطلاع محترم رسید. رئیس سازمان پزشکی قانونی در تاریخ 07/02/1401. مجمع عمومی محترم پاسخ از پزشکی قانونی دریافت شده است.

10- پس از نگرانی بسیاری از همکاران از احتمال عدم استفاده از آمبولانس و همچنین حمله به آمبولانس های ماموریتی، در تاریخ 06/07/1301 طی نامه ای به دبیر محترم شورای امنیت کشور، این موضوع در جلسات بیشتر نمایان شد و تماس های زیادی با نهادهای مربوطه دنبال شد.

11- پیرو نامه تنی چند از اعضای محترم جامعه پزشکی و روسای شعب نظام پزشکی کشور مبنی بر پیگیری برخی نگرانی ها و نگرانی ها خطاب به رئیس سازمان، رئیس شورای عالی و رئیس سازمان نظام پزشکی کشور. در مجمع عمومی، رئیس سازمان با رئیس مجمع و شورای عالی تماس گرفته و پس از اخذ نظرات و دستورات آنان و ارائه گزارش پیگیری، علاوه بر ارائه مفاد نامه مذکور در جلسات متعدد. مقامات امنیت ملی، انتظامی و قضایی کشور طی مصاحبه ای با یک خبرگزاری رسمی، درخواست ها و نگرانی ها و مواضع این سازمان را به صورت علنی بیان کردند.

12- علیرغم برخی تفاسیر از متن پراکنده مصاحبه با چند تن از همکاران، در این مصاحبه به وضوح بر موارد زیر تاکید شده است:

– رسیدگی به پرونده خانم با صداقت کامل به آن اعتراف کنید
– درمان کلیه مجروحان در کلیه مراکز درمانی بدون تبعیض
– استفاده از وسایل نقلیه نجات متناسب با وظیفه اصلی آنها
– کنار آمدن با افراد جامعه پزشکی و پیگیری مطالبات آنان و بیان مخالفت ها به صورت منطقی.
– لزوم ایجاد فضای امن برای ابراز انتقاد و اعتراض در کشور
– معترضان و منتقدان مدافع تمامیت ارضی کشور هستند و خواهان توسعه کشور هستند
– جامعه پزشکی ضمن ابراز ایرادات و انتقادات خود نسبت به اخلال و آسیب به اموال عمومی.
– استفاده از عناصر تجزیه طلب و مزاحم از این حادثه و مخدوش شدن فضای اعتراض مسالمت آمیز غیرقابل قبول و غیرقابل قبول است و لازم است مرز اعتراض و اغتشاش توسط مسئولان محترم کشور جدا شود.

بنابراین در هیچ جای این مصاحبه چیزی دال بر اغتشاشگر بودن معترضان نیست.

13- در پی درخواست همکاران جهت پیگیری وضعیت بازداشت شدگان احتمالی در جامعه پزشکی طی نامه ای به دادستان محترم کل کشور و تماس های متعدد با رئیس سازمان با سایر مقامات امنیتی و قضایی. ، موضوع پیگیری شد.

14- در جلسه شورای عالی سازمان نظام پزشکی (7/7/1301) و همچنین در جلسه انجمن علمی پزشکی تاریخی (20/07/1301) گزارش اقدامات انجام شده و پرونده مذکور از سوی رئیس سازمان به اطلاع اعضاء محترم رسید.

15- کلیه سطوح فوق در زمان تشکیل مجمع عمومی سازمان کامل و مستند خواهد بود.

روابط عمومی در سازمان نظام پزشکی

07/30/1401″

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا