عمومی

فرونشست زمین خطری برای استان فارس/ شکست زمین در اطراف شیراز – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه استان ها: وقوع خشکسالی و کم بارشی سال میزبان که استان فارس را تهدید می کرد و در این سال ها با وجود آگاهی از خطرات ناشی از آن، به کشتار ادامه می داد. باغبانی به روش سنتی اجرا می شود.

پس از این موضوع مشکل دیگری در سطح کشور و استان فارس ایجاد شده که به آن فرونشست می گویند و در این زمینه مراکز علمی و تحقیقاتی کشور و استان بارها ابراز خطر کرده اند.

متأسفانه به دلیل جدی نگرفتن موضوع زهکشی، این پدیده به مرحله بحرانی رسیده و در سال های اخیر علاوه بر دشت های استان، به مناطق مسکونی نیز آسیب وارد کرده است.

فرونشست مانع معیشت مردم است

معاون بحران سازمان جهاد کشاورزی فارس در گفتگو با خبرنگار آنلاین گفت: با توجه به فرونشست زمین در منطقه حاشیه، غیرمتمرکز در اشتبان و شش قره بلاغت در فسا گودال بزرگی ایجاد شده است و به همین دلیل امکان هیچ گونه کشاورزی در این منطقه وجود ندارد.

تغییر سیستم آبیاری از آب گرفتگی به سیستم‌های آبیاری نوین و تغییر الگوی کشت به الگوهای کم‌آب و گیاهان دارویی باعث کندی روند تخریب شد.

نادر محمودی اظهار داشت: با توجه به فرونشست زمین در این مناطق دیگر صحرایی نیست و در این زمینه مذاکراتی با مدیریت بحران استانداری در حال انجام است و نیاز به فنس کشی اطراف این منطقه است. برای جلوگیری از حوادث

وی افزود: برای بحث زهکشی این مناطق نیاز به اخذ اعتبار از مدیریت بحران استانداری است که ظاهراً در این زمینه انجام نشده است.

معاون سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به اینکه علت فرونشست، مصرف بی رویه آب زیرزمینی است، گفت: تغییر سیستم آبیاری از آب گرفتگی به سیستم های آبیاری مدرن و تغییر الگوی کاشت به الگوهای کم آب و گیاهان دارویی باعث کندی روند تجزیه شد.

فرونشست زمین در استان فارس یک خطر است/ شکست زمین در اطراف شیراز

نادری تصریح کرد: اقدام در این زمینه بسیار ضروری است و از سوی دیگر امکان توقف کشاورزی وجود ندارد چرا که راهی برای کشاورزان وجود ندارد و راه حل برای تامین معیشت خانواده کشاورز چیست؟ همیشه نمی توان گفت کشاورزی نباید انجام شود.

وی افزود: جهاد کشاورزی مشاغل کوچکی را برای کشاورزان ایجاد کرده تا در کنار کشاورزان باشند و مشکل فرونشست را کنترل کنند اما برای این جایگاه باید همه دستگاه های استان چاره ای بیندیشند.

میزان فرونشست در محدوده شهر شیراز

مدیر گروه خطرات زلزله و خطرات زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی کشور در گفتگو با خبرنگار آنلاین درباره میزان فرونشست در دشت های استان فارس گفت: میزان فرونشست در مرودشت دشت 15 سانتی متر در سال است که عدد بالایی است.

علی بیت اللهی افزود: فرونشست زمین در فارس بسیار پراکنده و دشت افضل در قیر و دشت افضل است. کارزین و دشت فسا یکی از دشت های با نرخ فرسایش بالا در سال های اخیر است.

وی مجموعه خشکسالی های سال های گذشته و برداشت بی رویه آب را دلیل بروز پدیده فرونشست عنوان کرد و گفت: نیاز به مدیریت منابع آبی وجود دارد و تلاش همه دستگاه ها را می طلبد.

بزرگنمایی فرونشست در فارس بسیار پراکنده و دشت افضل در قیر و کارزین و دشت فسا یکی از دشت های با نرخ فرسایش بالا در سال های اخیر است

بیت اللهی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: در دشت های استان فارس سفره های زیرزمینی تخلیه شد و عمق چاه ها و حتی برخی از قسمت های سفره های زیرزمینی افزایش یافت. سنگ آهک به گونه ای استفاده می شود که در برخی نقاط همچنان در مزرعه به میزان 3 تا 4 سانتی متر در سال فرونشست داریم. اما برخی فرونشست ها مانند مرودشت، فسا، داراب و… قاهره کارزین بیشترین تأثیر را از پدیده فرونشست دارد.

مدیر گروه خطرات زلزله و خطرات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درباره شیوع این پدیده در شهر شیراز گفت: در خود محدوده شیراز، عمق فرونشست زمین آمار بالایی نیست. اما عرض فرونشست در محدوده شهر شیراز 125 کیلومتر است.

بیت اللهی افزود: با توجه به وجود این پدیده و حوادثی مانند بلوار جمهوری و پهنه گسلی شیراز، دو پروژه مطالعاتی را با شهرداری شیراز و راه و شهرداری استان فارس آغاز کردیم و امکان شناسایی و کنترل زوم های فرونشست وجود دارد.

وی در خصوص فرونشست کوه های استان نیز گفت: مناطق کوهستانی و کوهستانی نباید فرونشست داشته باشند اما در نقاط مختلف با نرخ های مختلف فرونشست مواجه هستیم.

بیت اللهی با ابراز نگرانی از آثار تاریخی زوم های فرونشست، اظهار کرد: آثار تاریخی ما در این زوم ها قرار دارند و به همین دلیل برخی از دیوارهای تخت جمشیدی و نقش رستم تخریب شد و این اتفاق علاوه بر آسیب زاست. اثرات زیست محیطی و همچنین اثرات مضر مناطق شهری

وی تاکید کرد: اتخاذ راهبردهای جدید در سطح ملی در خصوص سیاست های کشاورزی و بهره برداری از زیر خاک کاملا ضروری است. زیرا بی توجهی به این حوزه می تواند باعث شود که در آینده کاری برای این مشکل انجام نشود.

رئیس مرکز زمین شناسی شیراز نیز سخنرانی کرد گفتن وی با خبرنگار آنلاین اعلام کرد: میزان فرونشست در استان در ماه سال ۹۸ به طور میانگین ۷.۸ سانتی متر است.

مطالعات زمین شناسی در جزایر انجام می شود

طهمورث یوسفی افزود: حداکثر میزان فرونشست زمین از حد مرکزی این زوم حدود 15 سانتی متر در سال است. به هر حال یکی از مهم ترین زوم های استان داراب است که به طول 90 کیلومتر به طور پیوسته از شمال غرب به جنوب شرق زوم می کند.

وی اذعان داشت: مطالعات زمین شناسی در استان فارس به صورت جزیره ای توسط سازمان های مختلف اما مدیریت واحد انجام می شود. این شما هستید او باید از این مطالعات استفاده کند.

لازم است هر چه زودتر نهادهای مسئول در این زمینه وارد عمل شوند و مردم نیز پرسیده شد کمک به تسریع روند کنترل فرونشست

یوسفی افزود: مطالعات اولیه مربوط به منطقه حسینی است آل هاشمیاین کار حدود 20 سال پیش در آغاز توسعه شهری در این منطقه انجام شد. در حال حاضر وسعت فرونشست بیشتر دشت های دارای آب شیرین کشور را تحت تاثیر قرار داده است و با ادامه این روند سایر دشت ها نیز در آینده تحت تاثیر فرونشست قرار خواهند گرفت. با توجه به اینکه زمان محدودی برای جلوگیری از فرسایش کشورمان باقی مانده است، لازم است دستگاه های مسئول و مردم نیز هر چه سریعتر در این زمینه وارد عمل شوند. پرسیده شد کمک به تسریع روند کنترل فرونشست.

عوامل طبیعی و مصنوعی از جمله بهره برداری بیش از حد از سطح آب های زیرزمینی، تغییرات آب و هوایی، گرم شدن زمین، برداشت بی رویه از معادن، حفر چاه های غیرمجاز، حفر تونل های مترو و راه آهن شهری، کندی حرکت زمین و جریان گدازه ها علت آن است. که شرایط فرونشست را بحرانی تر می کند، سوخت کشور هستند. در این میان استفاده بی رویه از جداول آب زیرزمینی بیشترین نقش را در افزایش میزان فرونشست دارد و در واقع پیشگیری از فرونشست در گرو بازیابی سفره های زیرزمینی است.

اگرچه انحطاط کشور از بیش از 50 سال پیش آغاز شده است، اما شاهد بوده ایم که این تهدید بالقوه نه تنها از سوی مسئولان نادیده گرفته می شود، بلکه مردم نیز به درستی از خطرات این پدیده مطلع نمی شوند.

دکمه بازگشت به بالا