عمومی

نگاه ما به جام جهانی مشابه پیک‌نیک آخر هفته بود

چگونه می توانیم انتظار داشته باشیم که یک گردشگر خارجی یک ماه قبل از مسابقات پروازی را انتخاب کند که مشخص نیست یا یک تورگردان بر اساس پرواز گمانه زنی، توری را تعریف کند؟

به گزارش نازک نارنجی “پیام ما” وی در خصوص دلایل ناکامی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جذب گردشگر در جام جهانی نوشت: از زمانی که قطر به عنوان میزبان جام جهانی انتخاب شد، نه تنها فعالان گردشگری، بلکه مسئولان همچنین از اینکه فرصت طلایی برای ورود گردشگری به ایران داده شده است. انواع جلسات دولت برگزار می شود و در حالی که فعالان گردشگری از بی نتیجه ماندن و بی برنامگی صحبت می کنند، عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هر بار اعلام کرد همه چیز طبق روال و برنامه پیش می رود.

وی در اسفند 1400 به نازک نارنجی گفت: به جز کیش و قشم برای ورود گردشگران به شهرهای مهم ایران برنامه ریزی شده است. وی یک ماه پیش در فروردین 1401 گفت: سازمان مدیریت مناطق آزاد با همکاری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برنامه ریزی های مناسبی برای پذیرایی، اسکان و گردشگری هواداران جام جهانی قطر انجام داد. به جزایر کیش و قشم بستگی دارد اما برای سایر نقاط کشور نیز برنامه ریزی هایی در نظر گرفته شده است.

دو روز بعد لیلا اژدری، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، استان های تهران، اصفهان، یزد، کرمان و فارس را مانند سایر استان ها نام برد. پیش بینی می شود در کنار هرمزگان پذیرای گردشگران خارجی باشد. ضرغامی 27 خرداد در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: به دنبال استفاده حداکثری از ظرفیت گردشگری جام جهانی قطر هستیم.

دو ماه بعد در 8 مرداد تاکید کرد: در بازی های جام جهانی قطر به حمل و نقل دریایی تکیه می کنیم.

یک هفته بعد از آن در ششم شهریور ماه ضرغامی به گردشگری دریایی نیز اشاره کرد و گفت: گردشگری دریایی برنامه وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای جام جهانی قطر است.

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری هفتم مهرماه با بیان اینکه تلاش می کنیم از این ظرفیت در جام جهانی قطر استفاده کنیم، گفت: این مدل در بقیه سواحل جنوبی و شمالی منطقه گردشگری دریایی اجرا می شود. “

این اظهارات و امیدواری ها در حالی بیان شد که جمشید حمزه زاده، رئیس جامعه حرفه ای هتلداران ایران، 30 مهرماه سال جاری در گفت وگویی اعلام کرد: «هنوز حتی یک بار رزروی برای میزبانی کیش در جام جهانی قطر نداریم. “

جام جهانی از 29 نوامبر در قطر آغاز می شود کشوری که به دلیل وسعت و در نتیجه امکانات محدود، این فرصت را به کشورهای همسایه می دهد تا چندین هزار گردشگر از بیش از دو میلیون گردشگر برای تماشای این مسابقات به قطر سفر کنند. این کشورها می توانند ضمن معرفی جاذبه های خود، صنعت گردشگری خود را نیز ارتقا دهند. چرا ایران حتی یک گردشگر خارجی را جذب نمی کند با اینکه کارشناسان همیشه از برتری آن از نظر جاذبه های فرهنگی، تنوع قومیتی و… صحبت می کنند؟

برنامه ریزی نکردیم و شکست خوردیم

یک منبع آگاه در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این باره به «پیام ما» گفت: برای جذب گردشگران خارجی به ایران باید فرآیندی طی شود که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

وی با اشاره به اینکه شش ماه پیش کشورهایی مانند امارات، عمان و عربستان بسته های مشترکی را برای جام جهانی با قطر تعریف کردند، خاطرنشان کرد: وی تاکید کرد: متاسفانه نگاه ما به جذب گردشگری خارجی برای این رویداد مانند یک هفته است. این بدان معناست که خانواده ناگهان تصمیم می گیرند وسایل پیک نیک را بردارند و به مقصدی نزدیک محل زندگی خود بروند. گردشگران خارجی از ماه ها قبل برای سفر خود برنامه ریزی می کنند و از آنجایی که هیچ هماهنگی و برنامه ای برای این امر نداریم، طبیعتا نمی توانیم میزبان آنها در کشورمان باشیم.

این منبع که از لزوم رایزنی و توافق در این زمینه آگاه است، گفت: کشورهایی مانند عربستان، امارات و عمان از چند ماه پیش هماهنگی و رایزنی های خود را انجام دادند و بحث ما فقط بر این است که برای جام جهانی میزبان گردشگران خواهیم بود و حتی این توانایی را مطرح کرده ایم که تمرینات تیمی در کشورمان انجام شود. در نتیجه نه تنها میزبان گروه های شرکت کننده نبودیم، بلکه نتوانستیم توریست جذب کنیم.

ما نمی توانیم با حدس زدن یک تور را تعریف کنیم

سهند عقدایی فعال در حوزه گردشگری نیز به «پیام ما» گفت: از یک سال پیش برنامه های خود را در این زمینه آغاز کردیم و تا اوایل اردیبهشت ماه به عنوان جامعه تورگردانان طرح ها و پیشنهادات خود را ارائه می کنیم. . در جلسات مختلف از جمله جلسات اتاق به مسئولان امر ارائه دادیم یا جلسه ای با معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری داشتیم.

وی افزود: پیشنهاد ما این است که پروازهای روزانه از هم اکنون یعنی شش ماه مانده به مسابقات اعلام شود. این پروازها باید بین قطر و یک سری از مناطق هدف گردشگری انجام شود و شامل شهرهایی مانند شیراز، اصفهان، کیش، قشم و غیره باشد.

به گفته اقدامی، در دور مقدماتی بین هر بازی چهار روز فاصله وجود دارد و در دورهای یک هشتم و یک چهارم این فاصله ها افزایش می یابد. وی بیان کرد: ما حتی برنامه های سه روزه را نیز در پیشنهادات خود تعریف می کنیم، بنابراین تورهای دو شب و سه روزه را در نظر می گیریم تا هر گردشگری که این پکیج را انتخاب می کند، بتواند در سفر خود از یک سری جاذبه ها دیدن کند.

این فعال گردشگری ادامه داد: در برنامه خود اعلام کردیم که پروازهای چارتر برای گردشگران جام جهانی مناسب نیست و برخی از مسافران پروازهای مستقیم نیز ممکن است ایرانیانی باشند که برای تماشای بازی ها به قطر سفر می کنند. در آن زمان آنچه تاکید کردیم این بود که تعیین این پروازها باید شش ماه قبل از شروع بازی های جام جهانی مشخص شود و نمی توان یک ماه قبل از بازی در این قسمت تکمیل کرد زیرا آژانس ها هم باید فرصت داشته باشند. تا تورهایشان را تمام کنند.

وی با اشاره به اینکه هیچ پاسخی از سوی مسئولان دریافت نکردم، گفت: گردشگری که یک ماه به قطر سفر می کند، چند ماه پیش بلیت پرواز خود را خریداری کرده است. چگونه می توانیم انتظار داشته باشیم که یک توریست پروازی را انتخاب کند که یک ماه قبل از مسابقات مشخص نیست یا یک تورگردان بر اساس یک پرواز گمانه زنی، توری را تعریف کند.

اقدامی معتقد است که اگر ظرفیت برنامه ریزی نداشته باشیم به وضعیتی که امروز شاهد آن هستیم می رسیم و افزود: ضرب الاجل را برای انجام کار خود در خرداد ماه قرار دادیم و چون تا این تاریخ راهکارهای خود را ارائه کردیم اما. با حضور در جلسات متعدد، هیچ پاسخ خاصی دریافت نکردیم. ما جلوی بحث جذب گردشگر خارجی برای جام جهانی را نمی گیریم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا