فرهنگ و هنر

نخستین شبکه دیجیتال صداوسیما را چه نامیدند؟

آیا می دانید اولین شبکه ای که تلویزیون و رادیو دیجیتال را راه اندازی کرد چه نامی داشت و در چه سالی و با چه هدفی اتفاق افتاد؟

صداوسیما در 23 مهرماه 1387 اولین شبکه دیجیتال را با مأموریت ساخت و پخش برنامه های مستند به صورت آزمایشی راه اندازی کرد و یک سال بعد فعالیت این شبکه را رسمی کرد.

شبکه مستند سیما امروز پس از 13 سال یک شبکه دیجیتال 24 ساعته تولید و پخش فیلم مستند است و برنامه های آن در اختیار اکثر مردم کشور است.

به گزارش نازک نارنجی، این شبکه که در ابتدا تنها 25 درصد از مردم ایران به آن دسترسی داشتند، از اواخر سال 1393 به طور همزمان به سیستم پخش SD و HD مجهز شد.

در تعریف شبکه مستند به موضوعاتی چون ترویج فهم دینی، معرفی راه های ایجاد جامعه سالم، تبیین هویت اسلامی ایرانی و ارائه تصویری واقعی از جامعه پرداخته شده است.

و البته با این تعاریف، شبکه مستند بنا به تعریفی که دارد، تلاش می کند «به عنوان یک شبکه خاص و مبتنی بر مستندسازان و مستندسازان، زمینه ساماندهی، آموزش و گسترش فرهنگ مستندسازی و حمایت از فیلمسازان در مستند کشور را فراهم کند. زمینه. ارائه شده”؛ ماموریتی که البته در این سال ها با پیشرفت ها و مشکلاتی در تحقق آن مواجه بوده است.

در سال‌های اخیر برخی از مستندسازان در گفت‌وگوهای مختلف با نازک نارنجی از صداوسیما به‌عنوان متولی اصلی تولید و پخش مستند در کشور انتقاد کردند و البته نکته‌ای که همه این انتقادات متوجه شبکه مستند نیست؛ با این حال از رویکرد کلی صداوسیما در مستندها انتقاد کردند. اما از آنجایی که شبکه مستند به عنوان یک شبکه پخش ویژه در این زمینه شناخته می شود، شاید بیش از هر چیز باید کاستی ها را در عملکرد این شبکه دید. شبکه ای که در ابتدا انتظار می رفت در مستندسازی تغییری ایجاد کند، اما هر اتفاقی افتاد – به دلیل مشکلات مالی یا مدیریتی – نتوانست آرزوها را برآورده کند و قدم هایی فراتر از مستندات کلیشه ای بردارد، چرا که لازمه آن و شاید شکستن راه است.

در این زمینه بخوانید:

– محمدعلی فارسی: از سازندگان مستند مطلع شوید/ مستند فقط «راز بقا» محسوب می شود.

روایت یک فیلمساز از نگاه کارگردانان تلویزیون تا مستند

نقد یک مستندساز به جایگاه مستند در شبکه های تلویزیونی

در سال 1368 که شبکه مستند فعالیت رسمی خود را آغاز کرد، سید عزت الله ضرغامی همچنان روی کار بود و مدیریت صداوسیما را بر عهده داشت. اگرچه در دوران ریاست جمهوری خود ساختار نمایش را ترجیح می داد، اما با اطمینان از اینکه شبکه مستند یکی از پربیننده ترین شبکه هایی خواهد بود که ساخته بود، اولین شبکه دیجیتال به نام «مستند» را امضا کرد.

البته نگاه ضرغامی به مستند در آن زمان خلق اثری خلاقانه بر اساس واقعیت ها بود یا حداقل اینطور تعریف می کرد. و اگر مستند با ابتکار و جذابیت های لازم ساخته شود از بسیاری از آثار نمایشی جذابیت بالاتری دارد.

از سوی دیگر امید سازندگان مستند به شبکه ای است که بتواند آثار خود را بفروشد و اتهامات و مشکلات فروش اثر به شبکه های خارجی را برطرف کند. عزت الله ضرغامی در پاسخ به سوالی مبنی بر دغدغه مستندسازان برای پخش آثارشان، به آنها حق داد و گفت: مستندسازان اگر دغدغه ای دارند، حرف حق را می زنند و درست شکایت می کنند.

با این حال، برنامه شبکه مستند – به عنوان اولین شبکه تلویزیونی دیجیتال – اکنون با ورود به چهاردهمین سال فعالیت خود همچنان با پرسش های بسیاری از سوی سازندگان مستند و شاید خود بنیانگذاران آن مواجه است. شبکه ای که می تواند بسیاری از سینماگران کشور به ویژه جوانان را امیدوار کند. شبکه ای تخصصی که شاید این روزها بیش از هر رسانه ای بتواند آسیب های فرهنگی که شبکه های مستند و خبری فارسی زبان کشورهای دیگر به ما وارد کرده اند را جبران کند.

امروز شروع قوی تری برای مستند سیما خواهد بود و یادآوری این تولد بهانه ای است برای مرور خواسته ها و آرزوها.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا