اجتماعی

نانو ذرات سپری مقاوم در برابر سلول های سرطانی

نانوذرات از سلول های سرطانی محافظت می کنند

گروهی از محققان در ایران نانوذراتی را اختراع کرده‌اند که برای مبارزه با عفونت‌های ناشی از باکتری‌های مقاوم به دارو استفاده می‌شود و برای افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف مؤثر است.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری نازک نارنجی; اخیراً گروهی از محققان با همکاری بهرام صالح محقق ایرانی از روش جدیدی برای مقابله با چنین عفونتی استفاده کردند.

آنها نانوذرات ویولاسین و اکسید آهن سوپرپارامغناطیس را به نانوذرات پلی لاکتیک اسید متصل کردند و آنها را از نظر قابلیت ضد میکروبی و ضد سرطانی آزمایش کردند.

Violasei یک رنگدانه طبیعی بیسیندول با خواص آنتی بیوتیکی است. اشباع مغناطیسی نانوذرات بارگذاری شده به اندازه کافی کارآمد است که این نانوسیستم را به انتخاب خوبی برای هدف گیری مغناطیسی تبدیل می کند. علاوه بر این، ویولاسین آزاد شده از نانوذرات با غلظت 500 میکروگرم بر میلی‌لیتر با موفقیت رشد استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین را مهار کرد. اما این روش در برابر باکتری کولی مقاوم به دارو موثر نیست.
در نهایت، غلظت 500 میکروگرم بر میلی لیتر از این نانوذرات مغناطیسی حاوی دارو، رشد سلول های گلیوبلاستوما و ملانوم را تا 80 درصد کاهش داد.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

بر اساس نتایج 0 رای موافق و 0 رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا