عمومی

بافت‌های تاریخی یزد در فقر اقتصادی/اعتبارات کفاف نمی‌دهد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه استان ها: استان یزد به دلیل دارا بودن بافت های تاریخی ارزشمند ملی و بین المللی در شهر تاریخی یزد در کشور و حتی در جهان بی نظیر است، اما مدیریت ناهماهنگ این بافت ها و کمبود اعتبار مخاطره آمیز است. که آینده این بافت ها را به چالش می کشد.

بزرگترین بافت های تاریخی ثبت شده در کشور مربوط به استان یزد است که این بافت ها در اکثر مناطق وضعیت مناسبی ندارند اما نوید افزایش چهار برابری اعتبارات این بافت ها داده شده که روزهای پویایی برای این مجموعه ها است. وعده ای که هنوز محقق نشده است.

در بین استان های کشور، یزد بیشترین تعداد بافت تاریخی ثبت شده را در فهرست آثار ملی شهرهای مختلف دارد، بافت هایی که حتی اگر وضعیت مناسبی نداشته باشند، باید احیا شوند و اعتبارات در طول سال 4 برابر شده است. عادت زنانه. سفر هیئت دولت به استان یزد

وسعت بافت های تاریخی یزد

استان یزد دارای 3 میلیون و 550 هزار هکتار بافت تاریخی در شهرهای یزد، میبد، اردکان، ابرکوه، مهریز، تفت و خاتم است که بیشترین وسعت مربوط به شهرهای یزد و میبد است.

وسعت این بافت ها و تعداد بناهای تاریخی و ارزشمند موجود در آنها از یک سو و چالش هایی که برای مدیریت این بافت های به هم پیوسته وجود دارد، چالشی است که مدیریت بافت های تاریخی را تهدید می کند، اما به نظر می رسد تزریق به دلیل اعتبار بخشی از این چالش ها و رسیدگی به نگرانی ها است.

بافت تاریخی یزد از نظر فقر/اعتبار اقتصادی ناکافی است

کمبود اعتبار برای مرمت و توسعه باعث فرار ساکنان واقعی از بافت‌ها شده و بسیاری از خانه‌ها خالی می‌شود و زمینه مهاجرت ملیت‌های بافت‌ها به این بافت‌ها از بین می‌رود و کمتر مردم بومی قادر خواهند بود. برای زندگی در آنها

کمبود اعتبار برای مرمت و توسعه باعث فرار ساکنان واقعی از بافت‌ها شده و بسیاری از خانه‌ها خالی می‌شود و زمینه مهاجرت ملیت‌های بافت‌ها به این بافت‌ها از بین می‌رود و کمتر مردم بومی قادر خواهند بود. برای زندگی در آنها

در میان بافت های تاریخی استان، بافت تاریخی یزد به دلیل جهانی شدن بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، اما وسعت، تعداد آثار و وضعیت نامناسب باعث می شود اعتبارات لازم برای حفاظت از این بافت جهانی کافی نباشد و همه ساله درخواست‌های مسئولان استانی برای افزایش اعتبارات برای حفاظت و نگهداری بافت تاریخی تکرار می‌شود، خواسته‌هایی که به دلیل محقق نشدن آن همچنان نگران‌کننده است.

وعده 40 میلیاردی شد 15 میلیارد

در سفر هیئت دولت به استان یزد و بازدید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از بافت تاریخی برخی شهرستان های استان و ارائه گزارش به مسئولان استانی مقرر شد 40 میلیارد تومان برای نگهداری بافت‌های تاریخی استان تخصیص می‌یابد، اما آنچه هم‌اکنون گفته می‌شود، اعتباری بین 15 تا 16 میلیارد تومان است که کفاف نگهداری هیچ یک از بافت‌های تاریخ استان را نمی‌دهد.

بافت تاریخی یزد از نظر فقر/اعتبار اقتصادی ناکافی است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در گفتگو با خبرنگار آنلاین با تائیدیه کمبود اعتبار برای نگهداری از بافت‌های ارزشمند تاریخی استان یزد در شهرستان‌های یزد، میبد، اردکان، ابرکوه، خاتم، مهریز و تفت اعتبارات تخصیص یافته بودجه امسال را 16 میلیارد تومان اعلام کرد.

احمد آخوندی افزود: از نظر کالبدی با همکاری شهرداری نسبت به ساخت طبقات و بدنه بافت های تاریخی اقدام شد و اداره کل میراث فرهنگی استان نیز نسبت به مرمت اضطراری بافت های تاریخی اقدام کرد. بافت ها، به ویژه پس از سیل اخیر.

بافت های تاریخی در معرض خطر هستند

وی وسعت بافت های تاریخی استان را 3550 هکتار اعلام کرد و افزود: بیشترین نگرانی در حال حاضر مربوط به بافت تاریخی شهرک است. گره ها در شهرستان اردکان و شهرستان های تفت و مهریز به دلیل تخریب باغ های قدیمی جزو باغ های شهرستان استان است.

آخوندی گفت: این باغ شهرها به خانه های مسکونی جدیدی تبدیل شده اند که بدنه بافت تاریخی را تخریب می کنند. پتانسیل کاشت و این منجر به تخریب سایر بناهای تاریخی می شود.

وی افزود: 5 هزار اثر تاریخی در استان شناسایی شده که 2 هزار اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و تعداد آثار تاریخی بافت تاریخی استان قطعا بیش از این است. در این طرف حفاظت از بافت تاریخی و بناهای ارزشمند آن بسیار مهم است.

بافت تاریخی یزد از نظر فقر/اعتبار اقتصادی ناکافی است

آخوندی تصریح کرد: در حال حاضر طرح پایش سازه‌های خشتی واقع در بافت‌های تاریخی برای مقاوم‌سازی و انجام تعمیرات اضطراری بیشتر در اثر کیسه یا سیل و جلوگیری از بلایای آتی در حال تدوین است.

هیچ تناسبی بین اعتبار تخصیص یافته و اعتبار مورد نیاز برای بافت تاریخی وجود ندارد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: در بودجه امسال 16 میلیارد تومان برای حفاظت از بافت های تاریخی استان در نظر گرفته شده است که این اعتبار به اندازه اعتبار مورد نیاز حفاظت از تاریخ نیست. . بافت در استان

وی از نیاز 100 میلیارد تومانی برای حفاظت از بافت های تاریخی استان خبر داد و افزود: البته برخی مشکلات بافت های تاریخی به ویژه تخریب های ناشی از سیل توسط بنیاد مسکن پیگیری می شود اما با آن. اعتبارات، این مکان در بافت های تاریخی، به ویژه او بافت جهانی یزد را حفظ می کند.

آخوندی همچنین مدیریت یکپارچه بافت تاریخی را یکی از نیازهای اساسی برای مدیریت هرچه بهتر و حفاظت از بافت تاریخی برشمرد و افزود: اقدامات زیادی توسط شهرداری ها در بافت های تاریخی انجام می شود و سایر نهادها نیز خدمات رسانی می کنند اما ضروری است که تمامی این خدمات باید حول محور مدیریت اداره کل میراث فرهنگی باشد تا کارآمدتر شود.

بافت تاریخی یزد از نظر فقر/اعتبار اقتصادی ناکافی است

وی اولویت های ساخت بافت تاریخی، مدیریت و دفع آب های سطحی و تعیین تعیین خانه های ناشناخته را بیان کرد. خداوند و ناشناخته مالک و بسیاری از مالک وی بیان کرد و افزود: امیدواریم با این اقدامات بتوانیم از حداکثر توان خود برای مدیریت بافت های تاریخی استفاده کنیم و شاهد افزایش اعتبارات برای حفاظت بهتر و بیشتر باشیم تا این میراث گرانبها همچنان و به دور از تخریب حفظ شود.

با این شرایط به نظر می رسد اعتبار بیشتری برای استان برای حفاظت از بافت ها و برنامه های تاریخی می طلبد. کم اهمیت برای صرف این اعتبار بسیار حائز اهمیت است و باید برای این چالش چاره ای اندیشید تا این میراث گرانبها از نابودی در امان بماند و روزی مانند متن تاریخ یزد باعث شود. همچنین در جهان . دنده سر کشور ما شود

دکمه بازگشت به بالا