اجتماعی

مسئولان نسبت به انتقادات گوش شنوا داشته و به اصلاح امور بپردازند/ مسأله حجاب از احکام ضروری اسلام است

واکنش آیت الله مکارم شیرازی به حوادث اخیر کشور؛

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مرجع تقلید قم با صدور بیانیه ای به اغتشاشات اخیر واکنش نشان داد و ضمن تاکید بر حق اعتراض مردم به ویژه جوانان در لزوم توجه به قانونمندی و سوء استفاده دشمنان خواستار شد. مسئولین به انتقادات گوش دهند و مسائل را اصلاح کنند.

به گزارش گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید قم با صدور بیانیه ای به اغتشاشات اخیر واکنش نشان داد و ضمن ترویج حقوق مردم در اعتراض به ویژه در بین جوانان، لزوم توجه به اغتشاشات اخیر را ضروری دانست. وی به قداست و سوء استفاده دشمنان از مسئولین خواست انتقادات را بشنوند و اصلاح کنند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

سلام بر تو ای رسول خدا یا پیامبر رحمت

در روزهای اخیر که مردم شریف ایران درگیر مشکلات و فشارهای اقتصادی هستند، وقوع یک اتفاق باعث نگرانی برخی از مردم و منشا اعتراضات و انتقادات شده است.

در این میان دشمنان و وحشی ها با همراهی عده ای متوهم با سوء استفاده از احساسات جوانان، مسیر اعتراضات را منحرف کردند و به مقدسات توهین کردند، نوامی ها را ناسزا گفتند، اموال را تخریب و خون بیگناهان را ریختند. اسلام، امنیت و آرامش مردم را هدف قرار می دهد. اما مردم متدین و فهمیده با حضور آگاهانه خود مانند همیشه بر تخیلات بد دشمنان غلبه کردند.

در این مرحله لازم می دانم به نکات و توصیه های پدرانه اشاره کنم:

1-انتقاد و اعتراض حق مردم به ویژه جوانان است و با وجود مشکلات و کاستی ها، اگر انتقادی به عملکرد مسئولان و یا نحوه اجرای برخی قوانین وارد است، باید به صورت #قانونی انجام شود. مانند سایر موارد و با رعایت نظم و انضباط به گونه ای که مورد سوء استفاده دشمنان قرار نگیرد. و لازم است مسئولان به این انتقادات گوش دهند و موارد را اصلاح کنند.

2- فضای مجازی آزاد و بی انضباط ابزار خطرناکی برای از بین بردن آرامش فکری و امنیت اخلاقی و اجتماعی است و علیرغم فواید فراوانی که دارد، مضرات آن گریبانگیر همه آحاد بشریت می شود، بنابراین لازم است مسئولان برای ساماندهی آن تدابیری بیندیشند. افراد دلسوز همچنین با افزایش آگاهی، مراقب باشند تا علاوه بر فواید آن، خود و خانواده‌هایشان از آسیب آن در امان باشند.

3- لازم است همه مسئولین با شفاف سازی فضا و اطلاع رسانی به موقع و بیان خدمات و توانمندی ها علاوه بر خطاها و کاستی ها فرصت را از دروغگویان و کینه جویان گرفته و اعتماد مردم را که یکی از این موارد است را جلب کنند. بالاترین پشتیبانی

چهارم: مسئله حجاب یکی از احکام مهم و ضروری دین مبین اسلام است که فواید و برکات فراوانی برای جامعه و افراد جامعه دارد و زنان و دختران جامعه اسلامی ما نیز به این امر توجه دارند، البته اجرا در سطح جامعه مستلزم فرهنگ سازی عمیق، فراگیر و پیگیر است که این درست است و اگر راهکارها یا رفتارهایی در این راستا مناسب نیست باید اصلاح شود.

پنجم: نیروی انتظامی حافظ امنیت و آرامش جامعه است و تضعیف آن یکی از خطرناک ترین اهداف دشمن است که موجودیت ایران اسلامی را به خطر می اندازد.

ششم: دستگاه قضایی باید به دور از سروصدا باشد و همه جوانب را در نظر بگیرد و همه وقایع اخیر را بررسی کند و با عاملان هر پست و مقام و موقعیت اجتماعی برخورد قانونی کند و مراتب را به اطلاع بزرگواران برساند.

هفتم: عموم مردم عزیز بدانند که این امت و ملت و نظام جمهوری اسلامی با فرهنگ اصیل و مستحکم خود در معرض کینه و توطئه و هجمه سراسری دشمنان و منافقین و تا رسیدن به نقطه پیروزی قرار دارند. . و برای غلبه بر برنامه های آنان این کشمکش ها ادامه خواهد داشت و همچون گذشته استقامت همراه با تلاش در جهت پیشرفت و تقویت کشور ضامن این پیروزی است. مسئولان به عنوان خادمان مردم برای سهولت در این راه و امداد رسانی و رفع مشکلات مردم تلاش خود را از دست ندهند.

در پایان با خضوع از درگاه خداوند متعال، عزت اسلام و ملت شریف و شریف ایران و مسلمانان جهان و علو درجات شهدا و جان باختگان حوادث اخیر را مسالت دارم. و برای خانواده هایشان صبر و اجر و برای مجروحان شفای عاجل از خداوند منان مسئلت دارم.

هفته گذشته با برخی اعتراضات و انتقادات مردمی، عده ای نیز به بهانه درگذشت خانم خانم در خیابان های برخی شهرهای کشور تجمع کردند.

پس از هتک حرمت به قرآن و مقدسات اسلام توسط مردم و در پی فراخوان هیئات مذهبی برای تجمع و راهپیمایی در محکومیت این اقدام به نام اجتماع بزرگ امت رسول الله، این رویداد ساخته شده است. امروز در بسیاری از استان های کشور و مردم اقدامات اوباش را محکوم کردند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا