استان ها

کاهش آسیب‌های زلزله با انتخاب درست مردم در خرید مسکن/ ساخت و ساز صحیح تولیدکننده مصالح استاندارد ایجاد می‌کند

در گفتگو با آنا به این موضوع اشاره شد؛

این عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر نقش مردم در کاهش خسارات ناشی از زلزله گفت: ساخت و ساز مناسب باعث تولید مصالح استاندارد می شود و پیمانکار سالم ناظر و حسابدار قوی تری پیدا می کند.

تیم استانی خبرگزاری آنا; زلزله ای که رخ می دهد روزی نیست که زمین بدون زلزله بگذرد و تقریباً می توان گفت در دنیایی زندگی می کنیم که مدام می لرزد. این مقاله نشان می دهد که موضوع زلزله چقدر به ما نزدیک است و حتی از آنچه فکر می کنیم نزدیکتر است. یک بلای طبیعی که اگر با قدرت زیاد اتفاق بیفتد تقریباً همه چیز را نابود می کند. فاجعه ای که تقریباً غیرقابل پیش بینی است و زمان کمی برای فرار می دهد.

همین موضوع باعث شد تا به خاطر پزشک متخصصش که زلزله است، به سراغ ابوذر میرزاخانی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود برویم و این مقوله را بیشتر بدانیم.

میرزاخانی در پاسخ به این سوال که کدام نقاط ایران بیشتر در معرض خطر زلزله هستند؟ وی بیان کرد: تقریبا تمام مراکز جمعیتی ایران دائما در معرض زلزله های شدید و مخرب هستند و اگر دوره بازگشت زلزله های منطقه را در نظر بگیریم شاید نزدیکتر از چیزی باشد که فکر می کنیم.

وی نقش دولت ها و مردم را در کاهش خسارات ناشی از خطر زلزله مهم دانست و گفت: طبیعتا دولت و مردم هر کدام می توانند نقش مهمی در کاهش آسیب ها و پیشگیری از یک فاجعه ملی داشته باشند. در مورد افراد، دو دسته مخاطبان این بحث هستند، اول کسانی که در ساخت، خرید و فروش و تولید مصالح ساختمانی فعالیت می کنند و دیگری مصرف کنندگان و استفاده کنندگان از ساختمان. در اینجا به اختصار از کار دسته دوم یا به عبارتی توانایی افراد در دوری از این خطر صحبت می کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود افزود: در حوزه اقتصاد تجربه شده است که مشتری می تواند ساختار سیستم را تعیین و تغییر دهد. در واقع اگر مردم دیدگاه درستی برای خرید یا ساخت و اجاره محصولی به نام ساختمان داشته باشند و عزم درستی در جامعه دیده شود، اتفاقات مهمی رخ می دهد. ابتدا با ساخت ناقص و تقلبی تفاوت قیمت بین مصالح ساختمانی و استاندارد ایجاد می شود و سپس با ساخت صحیح رقابت جدی می شود.

کاهش خسارات زلزله با انتخاب صحیح مردم در خرید خانه / ساخت و ساز مناسب با ساخت مصالح استاندارد

میرزاخانی با بیان اینکه ساخت و ساز صحیح مصالح استاندارد را نیز تولید می کند و پیمانکار سالم به دنبال ناظر و حسابدار قوی تری خواهد بود، اظهار داشت: این قشر صحیح و صحیح نیاز به کالایی دارد که متخصص در معرفی و واسطه بین کارفرما و سازنده باشد. مشاور املاک نیز می باشد. این تخصص را برقرار می کند و این زنجیره که همه در پیشگیری شرکت کنند یا خدای ناکرده در دام آن اتفاق شگفت انگیز و ترسناک بیفتند، به دست افرادی که در آخرین حلقه هستند به حرکت در می آید. داستان .

وی در پاسخ به این سوال که معیار خرید ملک از نظر ساختار برای مردم چیست؟ وی بیان کرد: آنچه می تواند تحول اساسی در این زمینه ایجاد کند و خطر لرزه ای را در همه شهرها و روستاهای ما کاهش دهد فرهنگ صحیح خرید و اجاره ساختمان های مردمی است. در این راستا ظاهر ساختمان ها و گچ بری فضاهای ساختمانی نباید ملاک اصلی انتخاب افراد باشد.

یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه با مدرک دکترای زلزله گفت: نکته جالب توجه این است که اگر تلاش جمعی داشته باشیم و یک قدم جلوتر برویم، علاوه بر انتخاب بر اساس ایمنی منطقه آن محل سکونت، که انجام دادیم و دیدیم چه تغییر قابل توجهی که می تواند در تمام عناصر ایجاد کند.در رابطه با ایمنی ساخت و ساز کند، در مورد انتخاب مکان های ورزشی و واحدهای خدماتی مانند مغازه و فروشگاه، باید یک انتخاب قابل تغییر انجام دهیم تا مبدا تغییر کند و تغییر کند.

میرزاخانی تصریح کرد: تصور کنید باشگاه ورزشی محله که نوساز و مقاوم است استقبال می شود و باشگاه دیگری که قدیمی است و اصل نیست با وجود زیباسازی ظاهرش مشتری ندارد. یا سازنده و سرمایه گذار یک سوپرمارکت کوچک یا بزرگ به دنبال مکانی است که آسیب پذیری لرزه ای کمتری داشته باشد و بسیاری از خریداران برای اجاره محل کار لطف نشان دهند. در این صورت فرهنگ خرید و فروش، وام و اجاره درستی خواهیم داشت و در نتیجه جان و سلامت مردم را حفظ خواهیم کرد.

گفت و گو از: سیدامیرضا حسینی نژاد

انتهای پیام/4062/

دکمه بازگشت به بالا