استان ها

خواب سنگین واحدهای تولیدی در پی نوسانات ارزی

نازک نارنجی/ چهارمحال و بختیاری امروزه یکی از مهمترین و تعیین کننده ترین مسائل در قیمت تمام شده محصولات تولیدی، نرخ ارز است و احتمالا بیدار شدن هر واحد به این سرعت ممکن نیست.

به گزارش نازک نارنجی، رونق و توسعه اقتصادی هر کشوری یکی از مولفه های رشد و توسعه تلقی می شود که برای تحقق این امر باید عوامل بسیاری دست به دست هم داد تا شاهد رشد سرمایه گذاری و اشتغال در کشور باشیم، اما این سال ها مسائل . عوامل زیادی از جمله نوسانات نرخ ارز، تورم، بروکراسی اداری و… کمر برخی تولیدکنندگان را شکسته است.

نوسانات نرخ ارز در چند سال گذشته وحشتناک بوده است، به طوری که با رشد نجومی نرخ ارز، رویای بسیاری از تولیدکنندگان به باد رفته و چرخ های تولید کشور به دنبال خود کشیده شده است -next شکست.

تولیدکنندگان و سرمایه گذاران نیاز به ثبات در بازار دارند تا بتوانند با اطمینان تولید کنند، کاهش شدید و افزایش نرخ ارز در هر دو صورت به تولیدکننده آسیب می رساند و معمولا سرمایه گذاران تا زمانی که از آینده پول اطمینان نداشته باشند سرمایه گذاری نمی کنند. بازار. هیچ ریسکی ندارند.

دولت باید امنیت سرمایه گذاری در کشور را تضمین کند، اگر در کوتاه ترین زمان ممکن این اتفاق نیفتد، ممکن است زمان برای جبران این تاخیر از دست برود و این واحدهای تولیدی نیمه فعال نیز به جمع راکدهای آن واحد بپیوندند.

نوسانات نرخ ارز مانع رشد اقتصادی و سرمایه گذاری می شود

امین مالکی، رئیس مرکز کارآفرینی چهارمحال و بختیاری در گفت وگو با خبرنگار نازک نارنجی، درباره تاثیر نوسانات نرخ ارز بر واحدهای تولیدی، اظهار کرد: افزایش و کاهش نرخ ارز، هر کدام تاثیرات متفاوتی بر تولید دارد.

وی افزود: اگر نرخ ارز روند پایینی را طی کند با تاخیر تاثیر خود را بر روی قیمت محصول تولیدی نشان می دهد اما تاثیر آن بر مواد اولیه بلافاصله مشخص می شود زیرا واحدهای تولیدی دارای مواد اولیه هستند. انبارها و با محصولی که مواد از آن ساخته می شود، قیمت نهایی به قیمت ارز قبلی است، بنابراین اثر کاهش قیمت محصول پس از کاهش قیمت پول، با تاخیر رخ می دهد و در این میان تولیدکننده متضرر خواهد شد.

ملکی در خصوص اثرات افزایش نرخ ارز گفت: با افزایش نرخ ارز، تولیدکننده در کوتاه مدت سود می برد، اما با گذشت زمان و افزایش قیمت محصول تولیدی، تقاضای بازار کاهش می یابد. و به دلیل کاهش فروش، تولید کننده متضرر می شود.

رئیس مرکز کارآفرینی چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه نوسانات نرخ ارز بر اقتصاد کشور تاثیر منفی می گذارد، گفت: نوسانات نرخ ارز مانع توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری می شود، همیشه در زمان نوسانات نرخ ارز، اقتصاد به خواب می رود و زمانی که اقتصاد متوقف می شود. توسعه اتفاق نیفتاد.

وی افزود: سرمایه گذار برای تولید، کار و کارآفرینی نیازمند رشد اقتصاد است و اگر رشد سرمایه گذاری، کار و سرمایه گذاری اتفاق نیفتد، اقتصاد به خواب می رود و زنجیره های اقتصادی که ارزش بیشتری برای کشور به ارمغان می آورد و باعث در اقتصاد. پیشرفت راکد خواهد شد تورم بر کشور حاکم است.

ملکی با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز و افزایش تورم هر چند اندک و طولانی مدت نیز باعث از بین رفتن اعتماد سرمایه گذاران می شود، گفت: سرمایه گذاران باید با اطمینان خاطر سرمایه خود را در تولید و کار سرمایه گذاری کنند، این نوسانات اغلب باعث می شود سرمایه گذاران سرمایه خود را مسدود کنند و شاهد رشد سرمایه گذاری نباشند و پیامدهای آن رکود و تورم است.

دولت در تلاش است تا وابستگی اقتصاد به پول و تغییرات قیمت آن را کاهش دهد

محمدکاظم منزوی، سرپرست معاونت هماهنگی فعالیت های اقتصادی استانداری چهارمحال و بختیاری در گفت وگو با نازک نارنجی، درباره تاثیرات نوسانات نرخ ارز بر واحدهای تولیدی می گوید: جنبه و این نوسان بر سایر پارامترهای کشور نیز تاثیر می گذارد. مسائل مختلف

وی افزود: اگر فقط نرخ ارز در کشور نوسان داشته باشد، می توان برای پیامدهای آن برنامه ریزی کرد و اتفاقات را پیش بینی کرد، مثلاً اگر روند تغییر روند، یک روند است. با توجه به افزایش نرخ ارز مواد اولیه و … غیر قابل پیش بینی بوده و مشکلات اقتصادی را به همراه خواهد داشت.

منزوی گفت: گاهی شاهد کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی هستیم اما در ایران قیمت طلا افزایش می یابد، بازار کشور و حرکت شاخص های بازار باعث تغییر نرخ ارز نیز می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: تلاش دولت برای کاهش وابستگی اقتصاد به ارز و تغییرات قیمتی آن است و امیدواریم به جایی برسیم که ارز تاثیری بر اقتصاد نداشته باشد. ، صادرات و واردات تا در صورت نوسانات شاهد کمترین خسارت باشیم

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا