عمومی

پیام تاسیس سرکنسولگری در کاپان

کاپان که به نام قاپان نیز شناخته می شود، منطقه ای در جنوب ارمنستان است که بزرگترین شهر و مرکز استان سیونیک است. این استان با ایران هم مرز است و از طریق گمرک مغری ارمنستان به گمرک نوردوز ایران متصل است. به دلیل وجود معادن فراوان در کاپان، در زمان قاجار این شهر را «معدن» می نامیدند و در سال 1370 به کاپان تغییر نام داد، این شهر در 316 کیلومتری ایروان پایتخت ارمنستان قرار دارد و ایرانیانی که به این شهر می روند. ایروان از طریق زمینی از کاپان عبور می کند. کامیون های ایرانی نیز از مرز نوردوز وارد ارمنستان شده و از محور مواصلاتی کاپان و گوروس به منطقه اوراسیا می رسند.

دلیل ایجاد سرکنسولگری یک کشور در کشور دیگر کمک و حمایت از شهروندان، صدور گذرنامه یا مدارک مسافرتی و رسیدگی به مشکلات آنها می باشد. علاوه بر فعالیت های کنسولی، نقش اصلی کنسولگری ها ترویج تجارت و تسهیل حمل و نقل از طریق برقراری ارتباط با شرکت های اقتصادی است. ایجاد سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کاپان به دلایل زیر اقدامی ضروری و سازنده در زمینه روابط خارجی با ایران تلقی می شود.

1- قرارداد مسکو که پس از 44 روز جنگ بین جمهوری های آذربایجان و ارمنستان به آزادسازی هفت شهر آذربایجان و برقراری آتش بس انجامید، وعده برقراری صلح و امنیت را داد. افتتاح سرکنسولگری ایران در کاپان به معنای پذیرش عملی ایران برای حل مناقشات از راه های مسالمت آمیز و برقراری صلح و ثبات در منطقه است.

2- پایان جنگ آذربایجان و ارمنستان نیز فرصت های خوبی برای همکاری های اقتصادی ایجاد کرده است و حضور پررنگ ایران در منطقه قفقاز موجب تقویت تجارت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا می شود. در پی اجرای توافقنامه تجارت ترجیحی ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سال 2018، تجارت ایران با این کشورها آغاز شده و پیش بینی می شود در آینده رشد قابل توجهی را تجربه کند. سرکنسولگری ایران در کاپان می تواند نقش مفیدی در این زمینه داشته باشد. وجود جمعیت 183 میلیون نفری در پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، بازاری در حال توسعه برای محصولات ایرانی است.

3- با توجه به اهمیت روزافزون ترانزیت در روابط منطقه ای و بین المللی، سرکنسولگری ایران در کاپان می تواند ضمن رفع و کاهش مشکلات رانندگان ترولی و کامیون و ارائه تسهیلات لازم، ظرفیت های ترانزیتی در تهران و ایروان را تقویت کند. با توجه به مراحل پایانی ساخت جاده جدید گوروس – کاپان، آغاز همکاری با روسیه، گرجستان و هند برای ساخت کریدور خلیج فارس به دریای سیاه و اروپا و فعال شدن منطقه آزاد مغری به عنوان ترانزیت. در مسیر ایران و ارمنستان نقش سرکنسولگری در کاپان برای تقویت شرکای اقتصادی پررنگ‌تر خواهد بود.

4- سیاست خارجی دولت سیزدهم گسترش تعاملات به ویژه در حوزه اقتصادی با کشورهای همسایه است و از این رو تقویت روابط با ارمنستان با ایجاد سرکنسولگری در این کشور را می توان در چارچوب سیاست همسایگی ایران توصیف کرد. . امروزه تعاملات اقتصادی مقدمه ایجاد صلح و امنیت در مناطق مختلف است و هر چه سطح تعامل اقتصادی بین همسایگان بالاتر باشد، ثبات، امنیت و آرامش بیشتر می شود.

5- ایران با کشورهای قفقاز جنوبی به ویژه جمهوری های آذربایجان و ارمنستان روابط دوستانه دارد و این وضعیت مزیت نسبی کشورمان را با نقش آفرینی در تقویت آتش بس و صلح افزایش می دهد. ایجاد سرکنسولگری در کاپان نه تنها علیه هیچ کشوری در قفقاز نیست، بلکه مانند سرکنسولگری ایران در نخجوان به تلاش برای تقویت امنیت منطقه و ارتقای همکاری های اقتصادی و فرهنگی ادامه می دهد. پیام نمادین تأسیس این سرکنسولگری این است که هیچ جنگی در منطقه و کشور قابل فتح نخواهد بود. ایران به گرمی با همسایگان خود دست می دهد و سیاست تقویت روابط با همسایگان خود را در چارچوب احترام متقابل و تامین منافع ملی در اولویت قرار می دهد.

دکمه بازگشت به بالا