استان ها

۵۲ اثر تاریخی در مازندران در لیست آثار ملی ثبت شد

به گزارش نازک نارنجی از مازندران، مهدی ایزدی با اشاره به ثبت راه آهن شمال در فهرست میراث جهانی به عنوان یکی از اقدامات مهم در حوزه میراث فرهنگی در سال گذشته، اظهار داشت: از این 52 اثر، 8 اثر منقول به ارث رسیده است. ، 27 غیر منقول، 7 سند طبیعی و 10 سند. معنوی را شامل می شود.

ناظر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران با بیان اینکه از مردادماه سال گذشته تاکنون 32 پروژه مرمتی در مازندران انجام شده است، افزود: برای این طرح های مرمتی 61 هزار و 427 میلیون ریال از مهمترین پروژه های مرمتی اختصاص یافته و هزینه شده است. پروژه های مرمتی برج آرامگاه عیسی خندق ساری و پل محمد حسن خان بابل را منصوب کرد.

وی با اشاره به تحقیقات و اقدامات باستان شناسی، اکتشاف، گمانه زنی، شناسایی و تعیین حریم و حریم 15 پروژه میراثی در یک سال اخیر، گفت: تعیین حریم 5 اثر تاریخی شهرستان چالوس و تهیه طرح های مشخص. طرح ضوابط بافت تاریخی قائم شهر و غیره از اقدامات معاونت میراث فرهنگی مازندران است. این از مرداد سال گذشته است.

یزدی به افتتاح موزه سرامیک در رامسر، موزه موسیقی استاد اسحقی بهشهر و موزه کاخ صفی آباد بهشهر به عنوان عملکرد منحصر به فرد معاونت میراث فرهنگی در سال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: تکمیل و تجهیز الکترونیکی. سامانه حفاظت از 7 موزه، مرمت 7 موزه خصوصی و 8 موزه دولتی همچنین حفاظت و مرمت 40 اثر تاریخی و فرهنگی از دیگر اقدامات مثبت این معاونت در سال گذشته است.

وی از ساماندهی و مستندسازی 800 قلم از اموال تاریخی و فرهنگی استان مازندران از مرداد 1400 تا کنون خبر داد و افزود: در این مدت سه بنای تاریخی خانه نجفی بابل، کاروانسرای کامبوج عامل و کاروانسرای گدوک انجام شده است. به بخش خصوصی واگذار شد.

ایزدی همچنین گفت: از مرداد ماه سال گذشته تاکنون 213 هزار و 650 میلیارد تومان با صدور مجوز برای واحدهای اقامتی، پذیرایی و بوم گردی در مازندران سرمایه گذاری شده است. سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران از اقامت 13 هزار و 129 گردشگر خارجی با میانگین یک تا چهار شب اقامت در مازندران در یک سال گذشته خبر داد و افزود: 51 میلیون و 357 هزار و 510 گردشگر خارجی. گردشگران داخلی با میانگین چهار شب در مازندران شب اقامت کردند مازندران از مرداد سال گذشته تاکنون ثبت نام شده است.

وی با اشاره به ایجاد 18 هزار و 593 فرصت شغلی مستقیم در حوزه گردشگری در یک سال گذشته، خاطرنشان کرد: این تعداد تنها شامل فرصت های شغلی ایجاد شده توسط سرمایه گذار برای ایجاد بر اساس برنامه می شود، در حالی که میزان کار غیرمستقیم است. بیشتر از این عدد

ایزدی از صدور مجوز جدید برای 572 خانه مسافر و 80 واحد اقامتی، گردشگری و پذیرایی در مازندران در یک سال گذشته خبر داد و افزود: از مرداد سال گذشته تا مرداد امسال 650 واحد تاسیسات مختلف گردشگری در استان ایجاد شده است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران با بیان اینکه در یک سال گذشته بیش از 5 هزار بازدید نظارتی از تاسیسات گردشگری انجام شده است، گفت: در سال 1385، 2000 هزار تومان از مراکز گردشگری استان بازدید کردند. خاطرنشان می شود 48 دوره آموزشی برای مدیران فنی، راهنمایان گردشگری فرهنگی و محیطی و همچنین دوره های جامع با محتوای متفاوت و رده های کاری و سنین مختلف از جمله تولید گردشگری با موضوع آموزش برگزار می شود.

46

دکمه بازگشت به بالا