اجتماعی

سه هزار نیروگاه خورشیدی با هدف توانمندسازی اقشار کم برخوردار در قم ایجاد می شود

نازک نارنجی/قم طرح توانمندسازی مستضعفان از طریق ساخت 3000 سامانه خورشیدی 5 کیلوواتی بر اساس تفاهم نامه پنج جانبه با معاونت توسعه روستایی و مناطق فقیرنشین وزارت نیرو، سازمان بسیج سازندگی، کمیته امداد امام خمینی (ره) اجرا شد. و سازمان بهزیستی قم.

محسن امیدیان معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم امروز 30 مرداد در نشست مشترک طرح توانمندسازی قشر مستضعف از طریق ساخت 3000 سامانه خورشیدی 5 کیلوواتی با حضور مدیرکل توسعه برگزار شد. دفتر مولدهای مقیاس کوچک در ستبا و برخی از استانداران استان ضمن حمایت از آن بر لزوم تلاش جدی و همکاری همه نهادهای ذیربط برای اجرای آن تاکید شده است.

امیدیان اجرای این طرح را در حوزه توانمندسازی مستضعفان ارزیابی کرد و تاکید کرد: با توجه به افزایش 270 درصدی تبصره 16 در تمامی بخش ها، فصل جدیدی باز شده و حمایت های لازم را از این طرح خواهیم داشت.

وی تشکیل جلسه هماهنگی هفتگی بین دستگاه ها برای تسریع در اجرای طرح ساخت سه هزار و 5 کیلووات خورشیدی برای اقشار ضعیف را خواستار شد و یادآور شد: صنایع استانی نیز می توانند در طرح نصب و راه اندازی خورشیدی پیشگام باشند. ظرفیتی که دارند

مدیرکل دفتر توسعه مولدهای مقیاس کوچک ستبا نیز در این جلسه طرح توانمندسازی قشر ضعیف جامعه از طریق ساخت 3 هزار سامانه خورشیدی را طرحی هوشمند برای رفع کمبود برق در کشور دانست.

وی با بیان اینکه در بودجه سال 1401 6 هزار میلیارد تومان برای این طرح در نظر گرفته شده بود، یادآور شد: امیدواریم با همکاری بسیج و سایر دستگاه های دست اندرکار این طرح هر چه زودتر اجرایی شود.

جعفر محمدنژاد سخنگوی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق (ساتبا) با بیان اینکه امروز دلیلی برای عدم تحقق این طرح نداریم، تصریح کرد: استان قم از نظر جغرافیایی شرایط مناسبی برای ساخت سامانه های خورشیدی دارد.

وی بر شناسایی هر چه سریعتر مناطق روستایی و معرفی آنها به شرکت توزیع برق برای نصب سیستم های خورشیدی تاکید کرد و گفت: برخلاف تصور عموم، تولید انرژی نیروگاه های تجدیدپذیر ارزان تر از نیروگاه های فسیلی است. .

سخنگوی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا) با بیان اینکه برق یکی از زیرساخت‌هایی است که اهرم‌های قدرت ملی یک کشور محسوب می‌شود، تصریح کرد: اگر کشوری به انرژی دسترسی داشته باشد، به قدرت می‌رسد.

وی با بیان اینکه هر ساله هزینه های زیادی برای تقویت برق مناطق انتهای شبکه هزینه می شود، گفت: با توجه به اینکه این پروژه در مناطق روستایی انجام می شود، امکان احداث صنایع تبدیلی در آن نقاط وجود دارد. .

محمدنژاد با بیان اینکه تصمیم برای توانمندسازی خانواده های وابسته به بهزیستی و کمیته امداد بی نظیر است، یادآور شد: اگر حتی 50 درصد این طرح محقق شود در کل دنیا بی نظیر خواهد بود.

مهندس سید محمد ارجمندزاده معاون بهره برداری و انتقال شرکت توزیع نیروی برق قم نیز در این جلسه اظهار داشت: میزان نیروگاه های پراکنده فعال در استان 78 مگاوات است که حدود 13.2 مگاوات آن انرژی تجدیدپذیر خورشیدی است. گیاهان

وی با اشاره به آمار نیروگاه های خورشیدی در استان قم گفت: در حوزه مساجد و مدارس 10 واحد، 16 واحد و 112 واحد در حوزه دستگاه های اجرایی استان با ظرفیت فعال هستند. 162 کیلووات

ارجمندزاده با بیان اینکه در حال حاضر 24 میلیون کیلووات مصرف سالانه از نیروگاه های خورشیدی تامین می کنیم، گفت: این عدد کم است و هدف ما افزایش این سهم در حوزه نیروگاه های خورشیدی است.

وی کاهش مصرف سوخت فسیلی، صرفه جویی در مصرف آب، عدم انتشار گازهای گلخانه ای و کاهش آلاینده های محلی را از مزایای توسعه سامانه های تولید انرژی های تجدیدپذیر دانست و یادآور شد: تاکنون این سامانه ها در برخی مدارس علمیه ساخته شده است. ، امامزادگان و برخی دستگاه های اجرایی. و اجرا شده است.

در این جلسه مهندس مهدی آهنین پنجه مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق قم با بیان اینکه در سال جاری ساخت 3000 سامانه خورشیدی 5 کیلوواتی در راستای طرح توانمندسازی اقشار ضعیف سهمیه استان قم است، اظهار داشت: در سال جاری ساخت 3000 سامانه خورشیدی 5 کیلوواتی در راستای طرح توانمندسازی اقشار ضعیف جامعه است. ما مرکزیت استانداری را با کمیته کمک، بهره مندی و بسیج سازندگی داریم.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای تسریع در اجرای این طرح گفت: برای تحقق این طرح نیاز به راه اندازی 500 سامانه در ماه داریم.

در بخش پایانی این جلسه ضمن اجرای برنامه پرسش و پاسخ در خصوص شبهات و سوالات پیرامون اجرای این طرح، حاضرین به بیان نظرات و پیشنهادات خود جهت تسهیل در اجرای موفق برنامه و هدف تعیین شده پرداختند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا