فرهنگ و هنر

علیرضا طبایی: ابتهاج بر ادبیات ما تاثیرگذار بود

علیرضا طبایی که معتقد است «سایه» از منظرهای مختلف بر ادبیات ما تأثیرگذار است، از سهم خود در سیر تحول غزل و شعر نو می گوید.

این شاعر پیشکسوت در گفت وگو با نازک نارنجی، درباره ویژگی های شعر امیرهوشنگ ابتهاج (ح. الف. سایه) و پس از درگذشت این چهره فقید ادبیات فارسی، گفت: ابتهاج از جهات مختلف بر ادبیات ما تأثیر گذاشت. به ویژه در چند دهه اخیر نقش موثری در شکل گیری و تحول غزل داشته است.

وی همچنین بیان کرد: او نیز مانند دیگران در تغییر و زنده نگه داشتن غزل و میراثی که از گذشته به ما رسیده و همچنین تغییری که در این سال ها در قالب غزل رخ داده است، کمک کرد. ، فرم و محتوای غزل. ، در این زمینه با افراد دیگر کار می کنند، تلاش می کنند و خوشبختانه تلاششان موثر است.

طبایی در عین حال درباره حرکت «شید» در عرصه شعر نو گفت که فعالیت ها و تحولاتی را که در حوزه شعر نیمایی رخ داده از قبل، یعنی چند دهه گذشته، دنبال کرده است.

او هوشنگ ابتهاج را در تحول شعر نیمایی سهیم می داند و می افزاید: به عنوان مثال برخی از کتاب هایی که در گذشته منتشر کرده است، جلوه های واقعی همین برداشت و تأثیر شعر نیمایی است.

در نهایت علیرضا طبایی دلیل این تاثیر را اینگونه بیان کرد: چون در قالب نیمایی کار می کند. البته بعدها بیشتر به قالب غزل علاقه مند شد و بیشتر در این زمینه فعالیت کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا