ورزشی

پرسپولیس با چه روشی قهرمان می‌شود؟

پرسپولیس فصل گذشته نتایج خوبی نگرفت و این تیم بعد از 5 سال قهرمانی به جام نرسید. ترکیب پرسپولیس در سال های اخیر دستخوش تغییرات زیادی شده است اما کمتر شاهد حضور پدیده جوان در ترکیب این تیم هستیم.

این موضوع زمانی خود را به خوبی نشان می دهد که می بینیم اکثر ستاره های پرسپولیس پیر هستند و حتی بازیکنان جذب شده توسط این تیم در این نقل و انتقالات جوان نیستند. گل محمدی در دو سال و نیم حضورش در پرسپولیس ثابت کرد که به جوانان اعتماد دارد و معتقد است جوانی که می خواهد در این تیم خاص بازی کند باید ستاره باشد.

البته در لیگ های بزرگ اروپایی و حتی در تیم های ثروتمند، گاهی بازیکنان 17 تا 18 ساله می درخشند و مربیان مشهور دنیا ترسی از بازی با پدیده های جوان ندارند. اما این موضوع تقریبا برعکس فوتبال ایران است و به خصوص در تیم های بزرگ کمتر شاهد استفاده از بازیکنان جوان هستیم.

در 2 سال و نیم سرمربیگری یحیی در پرسپولیس، هیچ بازیکن جوان برجسته ای شانس ارتقای اندام خود را نداشت و به نوعی از ترکیب اصلی کنار گذاشته شد. یحیی جوانان سابق پرسپولیس را رها کرد و به جوانان تازه وارد میدان نداد.

در عین حال جوان هایی مثل شریفی، عبدی، مهدیخانی و شجاعی که دیگر جوانی به معنای واقعی کلمه ندارند و باتجربه شده اند، خیلی کم بازی کرده اند و بی تاثیرند.

میانگین سنی بالای پرسپولیس در یکی دو فصل اخیر خطر بزرگی است که این تیم را تهدید می کند و اگر مدیران و کادرفنی این تیم وارد عمل نشوند و تلاشی برای تزریق جوانان به تیم خود نکنند، این امر باب می شود. باشگاه در چند سال آینده با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

پرسپولیس پس از سال ها عنوان قهرمانی لیگ شانزدهم را به دست آورد. نکته جالب در لیست پرسپولیس در آن زمان این است که 4 بازیکن 30 یا بالای 30 سال سن دارند و این یعنی بهترین ترکیب برای قهرمانی. در آن زمان سیدجلال حسینی، محمدامین آرام تاب، پریوموف و پولیانسکی بازیکنان بالای 30 سال پرسپولیس بودند که فقط سیدجلال در تیم اصلی بازی می کرد و بقیه به ندرت بازی می کردند.

در لیگ هفدهم وضعیت بهتر از فصل گذشته است و تنها 2 بازیکن به نام های سیدجلال حسینی و حسین ماهینی 30 و بیشتر هستند. این دو بازیکن معمولا در همه بازی ها فیکس بازی می کنند.

پرسپولیس در لیگ هجدهم 4 بازیکن بالای 30 سال به نام های سیدجلال حسینی، حسین ماهینی، محسن ربیع خواه و بودیمیر دارد که آمار خوبی است و تعداد بازیکنان بالای 30 سال سن این تیم زیاد نیست.

در لیگ نوزدهم شرایط بدتر می شود اما تعداد بازیکنان زیر 30 سال در ترکیب اصلی پرسپولیس بیشتر است. در این فصل سیدجلال حسینی، محسن ربیع خواه، حسین ماهینی (غایب نیم فصل)، وحید امیری، شجاع خلیل زاده، رادوشویچ و استوکس مسن ترین بازیکنان پرسپولیس هستند.

اما در این بین رادو در بیشتر بازی ها نیمکت نشین بود، استوکس در میانه های فصل آمد و کمتر از 20 دقیقه بازی کرد، ماهینی در نیمه های فصل رفت و ربیع خواه از بازی خارج شد. به صف شدن. در بین این بازیکنان تنها امیری، خیل زاده و سیدجلال مهره های اصلی پرسپولیس هستند.

در لیگ بیستم سیدجلال حسینی، کمال صغاده نیا، وحید امیری، رادوشویچ و عیسی آل کثیر بالای 30 سال سن دارند. این در حالی است که عیسی از نیم فصل دوم به تیم اضافه شد و رادو نیمکت نشین شد.

پرسپولیس بعد از 5 سال قهرمانی فصل گذشته نتوانست از عنوان قهرمانی خود دفاع کند و جام را به استقلال داد. جالب است بدانید در این فصل با نگاهی به لیست پرسپولیس، 9 بازیکن بالای 30 سال را می بینیم که رقم بالایی محسوب می شود.

در آخرین زمان افرادی مانند سیدجلال حسینی، کمال صغدا نیا، وحید امیری، عیسی آل کثیر، علیرضا ابراهیمی، امید عالیشاه، رامین رضاییان، حمید لک و حامد پاکدل 30 یا بیشتر از 30 سال سن دارند.

البته مشخص نیست که دلیل قهرمان نشدن قرمزپوشان پیر بودن تیم باشد اما با بررسی این گزارش می توان دریافت که قهرمانی های چند سال اخیر پرسپولیس به هم مرتبط است. میانگین سنی این تیم و این خیلی مهم است.

حالا با نگاهی به لیست پرسپولیس برای فصل جدید متوجه می شویم که بازیکنانی مانند پورعلی گنجی، گلسیانی، سهده نیا، رفیعی، امیری، عالیشاه و پاکدل را به عنوان بازیکنان بالای 30 سال در اختیار دارد که قطعا بازیکنان ثابتی هستند. پرسپولیس. .

من تعجب می کنم که یحیی و تیمش در این فصل چه عملکردی خواهند داشت و آیا می توانند جام قهرمانی را کسب کنند یا خیر؟

بیشتر بخوانید:

251257

دکمه بازگشت به بالا